Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 09:46
Reklama KD Market

Fundusze na badania

Chicago (Inf. wł., CST) - Gubernator Rod Blagojevich i kontroler finansów Dan Hynes poinformowali 12 bm., że Illinois jest pierwszym stanem na środkowym Zachodzie (Midwest) i czwartym w całym kraju, który przeznaczy fundusze publiczne na badania naukowe nad komórkami macierzystymi.

Jak stwierdzili obydwaj dygnitarze, tego rodzaju badania mogą prowadzić do odkryć ratujących życie ludzkie, poprzez wyjaśnienie przyczyn i mechanizmów poważnych schorzeń, takich jak np. choroba Parkinsona czy nowotwory.
Dekret został podpisany podczas specjalnej konferencji prasowej w chicagowskiej klinice dziecięcej - Childrens Memorial Hospital.

Decyzja władz Illinois określana jest jako kontrowersyjna. Eksperymenty na komórkach macierzystych potępia Kościół katolicki i sprzeciwia się im prezydent George W. Bush. Ustawa federalna - niedawno podpisana przez prezydenta - znacznie ogranicza używanie funduszy rządowych na tego rodzaju badania.

Na mocy dekretu gubernatora Blagojevicha, Stanowy Departament Zdrowia Publicznego (Illinois Department of Public Health) utworzy specjalny fundusz opiewający na 10 mln dolarów, z którego przydzielać będzie bezzwrotne darowizny placówkom badawczyn, pracującym nad wynalezieniem nowych metod leczenia.

Gubernatorski dekret zabrania jednak używania funduszy stanowych na eksperymenty nad klonowaniem człowieka.
Gubernator Blagojevich wyraził nadzieję, że nowy program, określany jako Instytut Medycyny Regeneracyjnej (Illinois Regenerative Medicine Institute, IRMI), będzie w pełni rozwinięty jeszcze przed końcem tego roku.
Illinois dołączył do trzech stanów, New Jersey, Ka lifornii i Connecticut pod względem finansowania badań nad komórkami macierzystymi przy pomocy funduszy publicznych.

Podobne inicjatywy w Massachusetts, Maryland i Missouri utknęły w miejscu.
Rząd federalny podjął decyzję o zahamowaniu rozwoju medycyny, więc poszczególne stany muszą przejąć inicjatywę, ponieważ nie wolno biernie patrzeć, jak ludzie cierpią, gdy być może pomoc jest dostępna - stwierdził gub. Blagojevich.

Jak wiadomo komórki macierzyste mogą specjalizować się w różnych kierunkach, tworząc komórki i tkanki budujące różne organy. Federalne Krajowe Instytuty Zdrowia (National Institutes of Health) stwierdziły, że komórki rozrodcze spełniają rolę wewnętrznego systemu naprawy,regeneracji organizmu. Mogą rozmnażać się i uzupełniać niedobory tak długo, jak długo organizm żyje. Każda komórka powstała z podziału komórki rozrodczej może stać się komórką rozrodczą lub innym typem komórki, np. komórkę mięśniową, czerwonym ciałkiem krwi, czy neuronem.

Prowadzenie badań nad komórkami macierzystymi powinno umożliwić poznanie prawidłowości i warunków, w jakich ulegają one specjalizacji na inne typy komórek.

Wiele chorób i defektów rozwojowych jest wynikiem zaburzeń w procesie podziału i specjalizacji komórek macierzystych. Tym samym zrozumienie tego procesu może prowadzić do odkrycia metod leczenia chorób i zaburzeń do tej pory nieuleczalnych - twierdzą eksperci medyczni.

Dekret gub. Blagojevicha poprzedzała ustawa stanowa popierająca badania nad komórkami rozrodczymi, o którą prowadził starania w Legislaturze Illinois kontroler Hynes. Zgodnie z tą ustawą badania miały być finansowane przez podatek od operacji plastycznych i zabiegów upiększających (np. Botox).
Ustawa pomysłu Hynesa, proponująca 100 mln dol. w funduszach publicznych na badania nad komórkami macierzystymi poniosła jednak porażkę, ponieważ sprzeciwiało się jej silne lobby chirurgów plastycznych oraz organizacje zwalczające aborcję.

Ustawa sponsorowana była w Legislaturze Illinois przez przewodniczącego republikańskiej mniejszości w stanowej Izbie Reprezentantów Toma Crossa i demokratów - senatora Jeffa Schoenberga i posłankę Sarę Feigenholtz.
Po porażce ustawy, Hynes pomógł Blagojevichowi sformułować skromniejszy plan finansowania badań nad komórkami macierzystymi.

W budżecie Illinois na nowy rok fiskalny 2006, który rozpoczął się 1 lipca, jest zarezerwowane 10 mln na badania naukowe. Dekret wydany przez gub. Blagojevicha precyzuje, że kwota owa ma być przeznaczona na eksperymenty z komórkami macierzystymi.

Posunięcie gub. Blagojevicha zaskoczyło niektórych republikańskich ustawodawców, którzy uznali, że zostali oszukani i zaproponowali nawet weto wobec gubernatorskiego dekretu podczas jesiennej sesji Legislatury. Szybko jednak doszli do wniosku, że w zdominowanej przez demokratów Legislaturze nie ma prawie żadnych szans na uzyskanie odpowiedniej liczby głosów.
Dekret Blagojevicha został z entuzjazmem przyjęty przez placówki oraz stowarzyszenia naukowe i medyczne w Illinois.

Embriony ludzkie, stanowiące źródło komórek macierzystych w programie Instytutu Medycyny Regeneracyjnej, mają być darem par, które przechodziły leczenie bezpłodności. Na ogół podczas leczenia wytwarzana jest duża liczba zapasowych embrionów, które później okazują się niepotrzebne i najczęściej są po prostu wyrzucane przez kliniki leczące bezpłodność.
Jak oszacowano w tego rodzaju placówkach w całym Illinois przechowywanych jest około 70 tys. "zbędnych" embrionów. (ao)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama