Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:14
Reklama KD Market
Reklama

Ogrzewalnia dla bezdomnych Polaków już działa, lecz potrzeby nadal ogromne. Poszukiwany pracownik do ogrzewalni i sponsor przejazdów do noclegowni

Ogrzewalnia dla bezdomnych Polaków już działa, lecz potrzeby nadal ogromne. Poszukiwany pracownik do ogrzewalni i sponsor przejazdów do noclegowni

Dzięki hojności Polonii od poniedziałku działa już ogrzewalnia i punkt wydawania ciepłych posiłków dla bezdomnych Polaków w dawnych pomieszczeniach schroniska dziennego Zrzeszenia Polsko-Amerykańskiego w dzielnicy Portage Park w Chicago. Schronisko zostało zamknięte wraz z końcem roku po ponad trzydziestu latach działalności. Teraz potrzebny jest pracownik i… dalsze wsparcie finansowe.

fot. Jacek Boczarski
fot. Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie

Od poniedziałku 24 stycznia przez dwie godziny dziennie i pięć dni w tygodniu działa ogrzewalnia i punkt wydawania ciepłych posiłków dla bezdomnych Polaków w dawnych pomieszczeniach schroniska dziennego Punkt Zwrotny Zrzeszenia Polsko-Amerykańskiego przy 3834 N. Cicero Ave.

„Dzięki Waszej hojności dzisiaj otworzyliśmy drzwi dla pierwszych klientów naszej ogrzewalni. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni. O przekazanie podziękowań za wsparcie w czasie tej mroźnej zimy prosili nas także klienci ogrzewalni” – napisało na Facebooku i na stronie zbiórki na GoFundMe w poniedziałek 24 stycznia Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie.

Punkt działa od 11 am do 1 pm i na razie obsługiwany jest przez wolontariuszy, stąd Zrzeszenie pilnie potrzebuje osoby, najchętniej emeryta, która podjęłaby się zadania prowadzenia tego punktu. W grę wchodzi wydawanie posiłków, ciepłych ubrań w razie potrzeby, a także towarzystwo gościom i wsparcie poprzez obecność i rozmowę.

Po zaprzestaniu finansowania schroniska przez miasto wraz z końcem roku, działalność ogrzewalni i jadalni finansowana jest dzięki pieniądzom, które udało się zebrać na GoFundMe i Facebooku. Byli klienci, a także nowi potrzebujący, którzy zaczęli się pojawiać, przez dwie godziny dziennie mogą się ogrzać, wziąć prysznic, zrobić pranie i zjeść ciepły posiłek.

Dopiero gdy Zrzeszenie otworzyło ogrzewalnię na własnych warunkach, bez konieczności dostosowania się do różnych miejskich wymogów, wyszła na jaw jeszcze większa potrzeba obecna w polskiej społeczności – mówi Kinga Kosmala, dyrektor Zrzeszenia i inicjatorka przedsięwzięcia.

– Do Ameryki przyjeżdża się po to, żeby odnieść sukces. Tych, którym się to nie udało, jest więcej, niż nam się wydaje. Do tej pory nasi klienci musieli brać udział w oferowanych przez Zrzeszenie programach, przestrzegać zasad. Teraz, w ciągu tych paru dni, trafiły do nas nowe osoby, które może wcześniej bały się przyjść lub wstydziły, bo nie chciały brać udziału w terapii. Czasami ludzie dobrej woli zbierają polskich bezdomnych z ulic i przywożą do nas. Oczywiście w dalszym ciągu nie można u nas przebywać pod wpływem alkoholu – mówi Kosmala.

Do 27 stycznia w południe na zbiórkę na GoFundMe wpłacono 4 tysiące dolarów. Jak mówi Kosmala, jak na razie wszystkie pieniądze przeznaczane są na zakup posiłków dla bezdomnych w Montrose Deli. Jak informuje organizacja na stronie zbiórki, tylko 300 dolarów wystarczy, aby zapewnić ciepły posiłek dla dwunastu mężczyzn na cały tydzień.

Jak mówi Kosmala, klienci pytają też o bilety na przejazdy miejskimi autobusami i pociągami. Wcześniej karty Ventra fundowało miasto w ramach programów Zrzeszenia. Karty potrzebne są bezdomnym głównie na przejazdy do miejskich noclegowni, najczęściej Pacific Garden Mission w dzielnicy South Loop. 7-dniowa karta na miejskie przejazdy kosztuje 20 dolarów, a podróż do Pacific Garden z rejonu Irving Park to ponad godzinna wyprawa.

– Może znalazłby się sponsor, prywatny czy biznesowy, który zakupiłby na przykład sto takich kart – zastanawia się Kosmala.

Kosmala chce prowadzić ogrzewalnię, dopóki starczy pieniędzy. Przyznaje, że najbardziej żal jest wypuszczać bezdomnych mężczyzn na mróz o 1 pm, gdy trzeba zamknąć punkt.

– To początek. Zobaczymy, w którą stronę to pójdzie. Na pewno potrzeby są ogromne – mówi.

Schronisko Punkt Zwrotny powstało przy Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w 1986 r. z myślą o imigrantach z Polski i innych krajów Europy Wschodniej, którym nie udało się zasymilować z kulturą amerykańską. Przez 35 lat działalności przez schronisko przewinęło się ponad 1400 mężczyzn. Działalność schroniska finansowana była z miejskiego grantu i według dyrekcji organizacji, miasto odmówiło finansowania placówki w 2022 roku.

Datki na działalność ogrzewalni w dalszym ciągu można wpłacać na stronie GoFundMe pod hasłem „Please help us feed our homeless”, na stronie internetowej Zrzeszenia polish.org lub wysyłając czek z dopiskiem „schronisko” na adres pocztowy: Polish American Association, 3834 N. Cicero Ave., Chicago, IL 60641.

Punkt przyjmuje też ciepłą zimową odzież męską w dobrym stanie.

Zrzeszenie przypomina, że po przerwie spowodowanej pandemią ponownie działa bank żywności przy 4808 W. Berenice. Wydawanie żywności odbywa się w każdy wtorek od 10 do 2 pm.

W sprawie pracy w ogrzewalni, warunków zatrudnienia i wynagrodzenia należy dzwonić lub zgłosić się osobiście do Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego przy 3834 N. Cicero Ave. w Chicago, tel.: (773) 282-8206.


Coronavirus in Chicago, USA - 02 Apr 2020

Coronavirus in Chicago, USA - 02 Apr 2020

fot. Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie

fot. Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie

fot. Jacek Boczarski

fot. Jacek Boczarski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama