Od 3 stycznia osoby odwiedzające chicagowskie restauracje, bary, siłownie i obiekty rozrywkowe, w których serwowane jest jedzenie, muszą okazać dowód zaszczepienia przeciw COVID-19 – ogłosiła we wtorek burmistrz Chicago Lori Lightfoot.
Nowe rozporządzenie burmistrz ma związek z gwałtownym wzrostem zakażeń COVID-19 w Chicago i całym Illinois i ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w obliczu pojawienia się nowego, bardziej zakaźnego wariantu Omikron.
Właściciele lokali gastronomicznych i rozrywkowych, gdzie serwowane jest jedzenie, będą odpowiedzialni za sprawdzanie statusu szczepień wszystkich klientów powyżej 5 roku życia. Niezaszczepieni pracownicy lokali gastronomicznych i rozrywkowych mają również opcję cotygodniowego testowania się i okazywania pracodawcy negatywnego wyniku.
Z nowego obowiązku wyłączone są kościoły, szkoły i sklepy spożywcze. Okazanie dowodu szczepień nie obowiązuje osób, które w lokalu przebywają tylko 10 minut, na przykład po odbiór jedzenia czy szybki zakup. Z nakazu wyłączeni są również członkowie drużyn sportowych spoza Chicago odwiedzający miasto i uczniowie uczestniczący w zorganizowanych przez szkoły wydarzeniach.
Jeszcze przed ogłoszeniem nowego rozporządzenia niektóre biznesy na własną rękę sprawdzały karty szczepień swoich klientów. W zeszłym tygodniu do tego samego zachęcały biznesy na przedmieściach władze powiatu Cook. Inne punkty handlowe – zwłaszcza bary, restauracje i kluby zdecydowały się na zamknięcie lokali w związku ze wzrostem zachorowań wśród swoich pracowników.
Nowe środki w walce z pandemią COVID-19 burmistrz zapowiadała w zeszłym tygodniu w związku ze znacznym zwiększeniem się liczby zakażeń covid.
Zdaniem dyrektor miejskiego departamentu zdrowia publicznego, dr Allison Arwady sprawdzanie karty szczepień scenariusz niż wprowadzenie lockdownów, z którymi mieliśmy do czynienia na początku pandemii.
Średnia liczba nowych zakażeń w Chicago wzrosła w tym tygodniu o 79 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i osiągnęła 991 przypadków dziennie. To najwyższa liczba w tym roku – przekracza 700 przypadków dziennie, z którymi mieliśmy do czynienia podczas ostatniego wzrostu na początku 2021 roku. Najniższa średnia w tym roku wynosiła 34 przypadków dziennie pod koniec czerwca br.
(jm)