Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 12 stycznia 2025 01:59

Walka z wirusem

Springfield (Inf. wł.) - Departament Zdrowia Publicznego Illinois poinformował 14 bm., że przybywa dowodów obecności wirusa Zachodniego Nilu w powiecie Cook. Dwie próbki pobrane 6 czerwca br. z lęgowisk komarów w Evanston, na północnym przedmieściu Chicago miały odczyn pozytywny, potwierdzający obecność wirusa Zachodniego Nilu.

Ogółem od 1 maja - odkąd rozpoczęto kontrolę komarów na obecność wirusa Zachodniego Nilu - już w 6 próbkach potwierdzono obecność tego groźnego wirusa, który jak wiadomo może powodować zapalenie opon mózgowych.
Przypomnijmy, że wirus Zachodniego Nilu wykryto też w nieżywej wronie znalezionej 19 maja br. w El Paso, w powiecie Woodford.

Obecność wirusa Zachodniego Nilu w tym sezonie była spodziewana - stwierdził dr Eric E. Whitaker, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois (Illinois Department of Public Health, IDPH)
Jak dotąd, w tym sezonie wiosennym, nie odnotowano jeszcze w Illinois żadnych zachorowań wśród ludzi.

Podobnie jak w ubiegłym roku władze miasta Chicago rozpoczęły już akcję prewencyjną zachorowań poprzez wrzucanie środków larwobójczych do studzienek ściekowych, w których lubią gnieździć się komary. W zeszłym roku metoda ta okazała się bardzo skuteczna.

Gubernator Rod Blagojevich wyasygnował 14 bm, 2 mln dol. na prewencję i walkę z wirusem Zachodniego Nilu.
Z tej kwoty Chicagowski Departament Zdrowia Publicznego otrzyma ok. 629 tys. dol., a Departament Zdrowia Publicznego Powiatu Cook - 539 tys. dolarów.
Służba zdrowia zaapelowała, by unikać ukąszenia komarów poprzez np. rozpylenie na odzież środków odstraszających te owady, noszenie odpowiedniego ubrania, czy unikanie preferowanych przez nie miejsc i pór dnia (świt i zmrok). Należy pamiętać o usuwaniu z ogródków przy domach stojącej wody.

W zeszłym roku w Illinois odnotowano 60 przypadków zachorowań, z czego 4 były śmiertelne. Spośród wszystkich 102 powiatów w Illinois obecność wirusa stwierdzono w ubiegłym roku w 62.

W 2002 roku w Illinois odnotowano rekordową w skali całego kraju liczbę 884 zachorowań w wyniku infekcji wirusem Zachodniego Nilu, z czego 64 przypadki śmiertelne.

Infekcja wirusem Zachodniego Nilu może objawiać się gorączką, bólami mięśni, głowy i wysypką. Wirus nie jest przenoszony z człowieka na człowieka.
Większość infekcji jest bezobjawowa. Zdrowy organizm powinien z łatwością zwalczyć wirusa Zachodniego Nilu. Wirus ten może być niebezpieczny w przypadku ma
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama