Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:07
Reklama KD Market

Kto pyta, nie błądzi

fot. Depositphotos.com

Seria „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Wami. Przedstawiamy pytania odnośnie ubezpieczeń na zdrowie, życie lub przyszłość, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi.

Cykl ten będzie się pojawiał co dwa tygodnie na łamach 

„Dziennika Związkowego”.

Pani Justyna:

Mam Obamacare i zaszłam w ciążę. Moja koleżanka powiedziała, że ciąża nie jest pokrywana przez plany zgodne z Obamacare. Czy to prawda?

Robert Sobczak:

Pani Justyno, na szczęście koleżanka nie ma racji. Ciąża, poród i koszty z nimi związane są pokrywane u posiadaczy wszystkich planów typu Obamacare.

Pan Janusz:

Chciałbym wykupić plan szpitalny, ale czekam na zielona kartę. Czy będę się kwalifikował na taki zakup nawet, jeśli nie mam jeszcze w tej chwili uregulowanego statusu?

Robert Sobczak:

Drogi Panie Januszu, większość planów szpitalnych oraz innych ubezpieczeń zdrowotnych nie związanych z Marketplace nie potrzebuje weryfikacji statusu imigracyjnego osoby ubezpieczającej się. Jedynie plany z dofinansowaniem nabywane przez Marketplace wymagają od ubezpieczającego się uregulowanego statusu imigracyjnego i mogą go weryfikować.

Pan Antoni:

Mam Medicare bez dodatków. Pani w okienku u lekarza zasugerowała, że nie muszę wykupować sobie żadnych dodatków i że zrobi się to w momencie, jak zachoruję. Czy to rzeczywiście takie proste?

Robert Sobczak:

Panie Antoni, z przykrością muszę ostrzec posiadaczy Medicare, by nie słuchali porad osób niekompetentnych, bo może mieć to ogromny wpływ na ich finanse w przyszłości. Niestety pani z okienka, pielęgniarka lub nawet lekarz nie tylko nie są osobami kompetentnymi pod względem ubezpieczeń, ale z punktu widzenia Medicare jakiekolwiek kierowanie klienta w stronę planów ubezpieczeniowych związanych z Medicare przez nich jest nielegalne i mogą stracić kontrakt z Medicare, jeśli będą to robić. Sugeruję umówić się z agentem, by wykupić dodatki od momentu wejścia w Medicare.

Pani Izabela: 

Kończę pracę w maju i przechodzę na emeryturę. Kiedy powinnam zacząć zajmować się załatwianiem spraw z tym związanych? Czy mogę jednocześnie załatwiać świadczenia Medicare?

Robert Sobczak:

Pani Izo, wszystko zależy od Pani wieku. Wcześniejszą emeryturę można już rozpocząć kończąc 62 lata. Na dzień dzisiejszy pełną emeryturę otrzymujemy w wieku powyżej 66 lat. Świadczenia Medicare rozpoczynamy zazwyczaj pierwszego dnia miesiąca 65 urodzin. Oba benefity załatwia się zazwyczaj w biurach Social Security Administration na parę miesięcy przed powyższymi terminami. Ze względu na to, że biura te są zamknięte, proponujemy bezpłatną pomoc w załatwieniu spraw związanych z Medicare. Proszę  o kontakt z naszym biurem pod numerem: 844.654.5185.

Pan Krzysztof:

Mam Medicare part A i plan z pracy. Czy muszę być nadal na planie z pracy, czy mogę przejść na plan indywidualny? Jeśli tak, to jak ma to zrobić?

Robert Sobczak:

Panie Krzysztofie zawsze warto zweryfikować, która opcja (ubezpieczenia z pracy, czy pokrycie indywidualne z Medicare) da Panu lepsze i tańsze świadczenia. Takiej weryfikacji należy dokonać co najmniej raz w roku przed odnowieniem planu w pracy na następny rok. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z planu indywidualnego z Medicare, to należy wypełnić dwie formy dotyczące reaktywacji części B Medicare i z nimi zgłosić się do biura Social Security Administration. Jedną z form musi wypełnić pracodawca. Formy te można uzyskać w biurach Social Security Administration. Można też po nie przyjechać do naszego biura, gdzie dodatkowo otrzymacie Państwo bezpłatną pomoc w ich wypełnieniu.

Pani Stefania:

Mieszkałam przez wiele lat w USA, tuż po przejściu na emeryturę pojechałam do Polski z zamiarem pozostania tam na stałe. Teraz jednak zdecydowałam, że przeprowadzę się z powrotem do USA. Jak się ma sprawa z uzupełnieniami do Medicare? Kiedy mogę załatwić formalności i jak to wygląda krok po kroku?

Robert Sobczak:

Pani Stefanio wszystko zależy od tego, co zrobiła Pani z Medicare przed wyjazdem do Polski. Jeśli część A i B są nadal aktywne, to może Pani wykupić dodatki do Medicare już od 1 dnia następnego miesiąca. Jeśli niestety zamknęła Pani jedną lub obie części Medicare, to należy zgłosić się do biura Social Security Administration, by je przywrócić. Mogą tu obowiązywać specyficzne terminy i może mieć Pani również naliczone kary za czas, w którym nie posiadała Pani Medicare. Niestety Medicare jest jedyną pełną opcją ubezpieczenia w wieku powyżej 65 roku życia.

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama