Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 22:26
Reklama KD Market

Bóle stóp – ostroga piętowa

Bóle stóp – ostroga piętowa
fot. 123RF

Niepozorne stopy, na które na co dzień zwracamy niewielką uwagę, są niezwykle skomplikowaną, pełniącą bardzo ważną rolę częścią naszego organizmu. Nie dość, że tak mała powierzchnia musi utrzymać ciężar całego ciała, to jeszcze działają jak amortyzatory, niwelując wstrząsy, jakie odczuwamy podczas chodzenia czy biegania. Nic więc dziwnego, że często dokuczają nam dolegliwości z nimi związane. 

O problemy ze stopami i sposoby ich leczenia zapytaliśmy Krzysztofa Krasowskiego, fizjoterapeutę z kliniki P D Rehab w Mount Prospect.

Panie Krzysztofie, z jakimi problemami związanymi ze stopami spotyka się Pan najczęściej w swojej praktyce?

Krzysztof Krasowski: Problemy ze stopami możemy odczuwać w kilku miejscach. Mogą to być bóle przodostopia, zdarzają się też problemy z bolesnym, koślawym paluchem. Jednak najczęstszym schorzeniem, na które uskarżają się nasi pacjenci, jest tak zwana ostroga piętowa. Pacjenci skarżą się na kłujący ból, jakby w bucie mieli ostry kamyk. Jest to dość kłopotliwa przypadłość, bo niestety sama nie mija i może ciągnąć się miesiącami a nawet latami. W przypadku ostrogi zawsze trzeba szukać pomocy specjalisty. 

Jakie są przyczyny jej powstawania?

KK: Jedną z najczęstszych pojawienia się ostrogi jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe to struktura anatomiczna, która rozpościera się od guza kości piętowej i biegnie do palców, pomagając utrzymać prawidłowy kształt stopy oraz swobodnie chodzić. Tam, gdzie rozcięgno przyczepia się do kości piętowej może powstać stan zapalny a następnie niewielkie zwapnienie w kształcie haczyka. To właśnie ów haczyk drażni rozcięgno podeszwowe i powoduje ból. Drugą przyczyną może być ucisk na jeden z niewielkich nerwów, przechodzących w okolicy kości piętowej. Czasami za powstanie ostrogi piętowej, z czego wiele osób a nawet lekarzy nie zdaje sobie sprawy, są zmiany zwyrodnieniowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Powodują one nacisk na korzonki nerwowe, a to z kolei skutkuje bólem w okolicy pięty. 

fot. 123RF
fot. 123RF

Skąd się bierze ten stan zapalny?

KK:  Najczęściej jest efektem długotrwałego, powtarzającego się drażnienia kości piętowej, na przykład nieprawidłowym obuwiem. Jedną z przyczyn może być częste noszenie za dużych lub zbyt ciasnych butów czy niewłaściwych wkładek. Nie bez powodu na tę dolegliwość skarżą się bardzo często panie przed 45 rokiem życia – noszenie wysokich obcasów stwarza idealne warunki do rozwinięcia się tego schorzenia. Innym czynnikiem ryzyka jest długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, a jeśli do tego dochodzi nadmierna masa ciała, ryzyko to znacznie się zwiększa. 

Niestety, osoby uprawiające sport także są narażone na problem ostrogi piętowej, bowiem intensywny wysiłek fizyczny, związany z bieganiem (tenis, jogging, gra w piłkę) może również doprowadzić do stanów zapalnych. Skoro mowa o sporcie, mechaniczne urazy w obrębie pięty oraz niewłaściwa terapia dotychczas przebytych kontuzji także będą skutkować deformacjami kości piętowej, które z biegiem czasu doprowadzą do wytworzenia ostrogi. Oczywiście nie można też zapomnieć o fizjologicznych zmianach zwyrodnieniowych, które pojawiają się wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu. Sporo pacjentów, zgłaszających się do nas z bólem pięty, to osoby starsze. Niestety, wiele z nich przychodzi na terapię, kiedy proces zapalny wchodzi w fazę ostrą a ból zupełnie uniemożliwia funkcjonowanie. Pamiętajmy, że samoistne ustąpienie bólu  w przypadku tego schorzenia niemal nigdy się nie zdarza i przy pierwszych objawach należy szukać pomocy.

Jak się leczy tę dolegliwość?

KK: Trzeba najpierw określić, co jest przyczyną problemu, bo od tego zależy rodzaj stosowanej terapii. Wielu pacjentów pyta, czy przed rozpoczęciem rehabilitacji muszą wykonać prześwietlenie. Uważam, że nie jest to konieczne. Zdjęcie pokaże tylko ostrogę ale nie pokaże przyczyny problemu – stan zapalny rozcięgna czy problemy z kręgosłupem nie będą na nim widoczne. My w naszej praktyce opieramy się na wywiadzie i badaniu pacjenta. To pozwala nam z wysoką skutecznością określić, co jest przyczyną problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Stosujemy przede wszystkim zabiegi wysokospecjalistycznej terapii manualnej. W połączeniu z delikatnymi ćwiczeniami rozciągającymi, masażem i zabiegami fizykalnymi, takimi jak terapia zimnym laserem czy ultradźwiękami dają naprawdę świetne rezultaty. Oczywiście zdarza się, że pacjent wymaga operacyjnego usunięcia narośli lub zastrzyku przeciwzapalnego, ale zwykle dobra fizjoterapia przynosi zadowalające rezultaty. Warto pomyśleć też o dobrych wkładkach. Ich zadaniem jest odciążenie rozcięgna podeszwowego i prawidłowe ustawienie stopy. To są wkładki niestandardowe, dobierane indywidualnie i wykonywane na miarę. Dobrze wykonane wkładki ortopedyczne, które wykonujemy w naszej klinice, znacznie poprawiają skuteczność leczenia problemów stóp. 

Co należy zrobić, kiedy zaczynamy odczuwać kłucie w pięcie?

KK: Jak najszybciej zgłosić się na fizjoterapię. Połowa sukcesu leczenia tej przypadłości leży w szybkim czasie reakcji. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy fizjoterapia nam pomoże, zawsze można przyjść do nas na darmową konsultację. Terapeuta na podstawie tego krótkiego wywiadu będzie w stanie powiedzieć, co nam dolega, jakie są przyczyny oraz określić przebieg leczenia. 

Krzysztof Krasowski, PTMagister Rehabilitacji

Krzysztof ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie w 1985 roku. Specjalizuje się w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa, od ponad trzydziestu lat nieustannie szkoląc się i zdobywając doświadczenie w klinikach i szpitalach w Chicago i okolicach. Do naszego zespołu dołączył w 2016 roku.Krzysztof prezentuje wszechstronne podejście w leczeniu bólu, wykorzystując najróżniejsze techniki terapii manualnej, ćwiczeń fizycznych i zabiegów fizykalnych. Ukończył następujące szkolenia: Fascial Counterstrain, Functional Mobilization, McKenzie Therapy.Interesuje się medycyną alternatywną i historią – zna wiele interesujacych faktów, zarówno z historii Polski, jak i całego świata. Jak wszyscy członkowie naszego zespołu jest miłośnikiem sportu, z zapałem grając w siatkówkę.

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com


Krzysztof-Kronowski

Krzysztof-Kronowski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama