Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 01:24
Reklama KD Market

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o zablokowanie prawa ograniczającego aborcję w Teksasie (WIDEO)

Sąd Najwyższy USA stosunkiem głosów 5 do 4 odrzucił w środę wieczorem czasu lokalnego wniosek o zastosowanie środka tymczasowego i zawieszenie stosowania obowiązującego od środy w Teksasie prawa, które zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca płodu, tj. około 6. tygodnia ciąży.

Przyjęta w Teksasie ustawa to pierwsze tak daleko idące ograniczenie aborcji w USA, które weszło w życie. Co najmniej 12 innych stanów uchwaliło podobne ustawy, jednak wszystkie zostały zablokowane przez sądy, nim zaczęły obowiązywać.

Decyzja może zwiastować przełom w prawie aborcyjnym w całych USA. Teksańska ustawa jest bowiem sprzeczna z dotychczas obowiązującymi precedensami wyznaczonymi w 1973 r. i 1992 r. przez wyroki Sądu Najwyższego w sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood. Wyroki te w praktyce zakazały ograniczania prawa do aborcji przed osiągnięciem przez płód zdolności do samodzielnego przeżycia, tj. przed 20.-22. tygodniem ciąży.

Wniosek do SN o zablokowanie ustawy został złożony przez organizację Whole Woman's Health, która zajmuje się zdrowiem kobiet i prowadzi sieć klinik aborcyjnych, oraz innych powodów. Sąd Najwyższy zajął się sprawą po oddaleniu wniosku przez federalny sąd apelacyjny.

W uzasadnieniu decyzji napisano, że nie można jej rozumieć jako wypowiedzi Sądu Najwyższego na temat zgodności obowiązującego w Teksasie prawa aborcyjnego z konstytucją. Dodano, że orzeczenie nie zamyka drogi do składania dalszych pozwów kwestionujących ustawę, w tym przed sądami w Teksasie.

Jeden z sześciu konserwatywnych sędziów zasiadających w Sądzie Najwyższym, będący zarazem jego prezesem, John Roberts, przyłączył się do trójki sprzeciwiających się odrzuceniu wniosku liberalnych sędziów.

Decyzja pokazuje wpływ trzech konserwatywnych sędziów mianowanych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa; te nominacje przesunęły równowagę w Sądzie Najwyższym na prawą stronę - komentuje agencja Reutera.

Według nowych przepisów w Teksasie wykonanie aborcji będzie niedozwolone, jeśli u płodu zostanie wykryte bicie serca. Zwykle dzieje się to już w 6. tygodniu ciąży, kiedy wiele kobiet jeszcze nie jest świadomych, że są w ciąży. Wyjątkiem od zakazu są przypadki zagrażające życiu matki lub kiedy aborcja może zapobiec "poważnemu ryzyku znaczącego i nieodwracalnego upośledzenia ważnej funkcji cielesnej" kobiety.

Nowe prawo różni się od innych tym, że w praktyce egzekucję zakazu powierza nie organom stanowym, lecz obywatelom, którzy mają teraz prawo składać pozwy przeciwko osobom i instytucjom dokonującym aborcji po wykryciu bicia serca u płodu. Obywatele składający pozew mogą otrzymać co najmniej 10 tys. dolarów, jeśli wygrają sprawę. Według ekspertów tak niezwykły mechanizm egzekwowania prawa ma na celu utrudnienie zablokowania nowych regulacji przez sądy.(PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama