Po katastrofie lub bardzo publicznej tragedii ludzie chcą pomóc w każdy możliwy sposób. To często oznacza wpłaty na cele charytatywne, aby pomóc ocalałym i rodzinom ofiar. Niestety, oszuści często wykorzystują te chwile bezbronności, by oszukać darczyńców. Dodatkowo nierzadko zdarzają się kampanie zakładane przez osoby o dobrych intencjach, które mogą wywiązać się z obiecanych działań pomocowych.
BBB Wise Giving Alliance radzi darczyńcom ofiarowanie przemyślanych datków. Radzi też unikania osób, które chcą wykorzystać hojność innych. Oto wskazówki BBB WGA dotyczące dawania pieniędzy:
- Dawaj z namysłem: Odwiedź stronę Give.org, aby sprawdzić, czy dana organizacja charytatywna spełnia standardy BBB dotyczące odpowiedzialności za dobroczynność. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób organizacja planuje zaspokoić doraźne lub długoterminowe potrzeby. Pierwsza prośba o datek może nie być najlepszym wyborem. Bądź proaktywny i znajdź zaufane organizacje charytatywne.
- Crowdfunding: Należy pamiętać, że niektóre serwisy crowdfundingowe w bardzo niewielkim stopniu weryfikują osoby, które decydują się na wysyłanie postów z prośbą o pomoc po tragedii lub katastrofie. W rezultacie darczyńcom może być trudno zweryfikować wiarygodność próśb o wsparcie składanych w ramach crowdfundingu. Zawsze najbezpieczniej jest wspierać osoby, które znamy osobiście. Jeśli post twierdzi, że zamierza przekazać zebrane fundusze organizacji charytatywnej, rozważ pominięcie pośrednika i odwiedź bezpośrednio stronę organizacji charytatywnej.
- Jak zostaną wykorzystane datki? Uważaj na niejasne apele, które nie określają przeznaczenia funduszy. Na przykład, w jaki sposób darowizny pomogą rodzinom ofiar? Darczyńcy zakładają również, że fundusze zebrane szybko po katastrofie lub tragedii zostaną równie szybko wydane, chyba że zostaną poinformowani inaczej. Sprawdź, czy apel określa, kiedy zebrane fundusze zostaną wykorzystane.
- Organizacje nowo powstałe kontra organizacje o ugruntowanej pozycji: Jest to wybór indywidualny, ale organizacje o ugruntowanej na rynku pozycji mają większe szanse na szybkie rozwiązanie problemu i doświadczenie, a także mogą poszczycić się osiągnięciami, które można ocenić. Nowo powstała organizacja może mieć dobre intencje, ale będzie trudna do sprawdzenia i może nie być dobrze zarządzana. Doniesienia prasowe mogą pomóc w zidentyfikowaniu organizacji charytatywnych, ale nie gwarantują, że będą one efektywnie wykorzystywać darowizny.
- Dawaj raczej pieniądze, nie towary. Przekazywanie pieniędzy jest najszybszym sposobem pomocy i zapewnia organizacjom charytatywnym elastyczność w kierowaniu zasobów do obszarów dotkniętych kryzysem.
- Bądź ostrożny wobec twierdzeń o 100 procentach. Uważaj na twierdzenia, że 100 procent darowizn zostanie przeznaczonych na pomoc ofiarom i/lub ich rodzinom. Organizacja prawdopodobnie nadal ponosi koszty administracyjne i fundraisingowe, nawet jeśli wykorzystuje inne fundusze na pokrycie tych kosztów.
- Przestroga online: Nigdy nie klikaj na linki do organizacji charytatywnych na nieznanych stronach internetowych lub w wiadomościach tekstowych czy e-mailach. Mogą one przenieść Cię na podobną stronę internetową, gdzie zostaniesz poproszony o podanie osobistych informacji finansowych lub mogą ściągnąć na Twój komputer szkodliwe oprogramowanie. Nie zakładaj, że rekomendacje organizacji charytatywnych w mediach społecznościowych zostały już sprawdzone.
- Sprawdź plany fundraisingowe celebrytów. Zanim przekażesz datek na celebrycką zbiórkę pieniędzy, spójrz poza sławę. Sprawdź, czy podają oni plany wykorzystania funduszy lub czy współpracują z organizacjami charytatywnymi o ugruntowanej pozycji.
- Przejrzystość finansowa. Po zebraniu funduszy na rzecz tragedii, jeszcze ważniejsze jest, by organizacje przedstawiały rozliczenie z ich wydatkowania. Przejrzyste organizacje umieszczają te informacje na swoich stronach internetowych, tak aby każdy mógł się o nich dowiedzieć, bez konieczności czekania do momentu pojawienia się w przyszłości skontrolowanego sprawozdania finansowego.
- Rejestracja rządowa. Około 40 z 50 stanów USA wymaga od organizacji charytatywnych rejestracji w stanowej agencji rządowej (zazwyczaj jest to oddział biura prokuratora generalnego), zanim zaczną one zabiegać o datki na cele charytatywne. W Kanadzie wszystkie organizacje charytatywne muszą być zarejestrowane w Canada Revenue Agency. Jeśli organizacja podaje się za organizację charytatywną, a nie jest zarejestrowana w odpowiedniej agencji rządowej, jest to poważne ostrzeżenie. Chociaż rejestracja w agencji rządowej nie oznacza, że rząd rekomenduje lub popiera daną organizację charytatywną, oznacza to, że grupa złożyła odpowiednie wymagane dokumenty.
- Szacunek dla ofiar i ich rodzin. Organizacje lub posty crowdfundingowe zbierające fundusze powinny uzyskać zgodę od rodzin na wykorzystanie nazwisk i/lub zdjęć ofiar katastrofy lub tragedii.
- Co zrobić, gdy rodzina utworzy własny fundusz pomocowy? Niektóre rodziny mogą zdecydować się na założenie własnego funduszu pomocowego. Należy pamiętać, że takie fundusze nie mogą być zakładane jako organizacje charytatywne. Ponadto, jeśli zebrane środki pieniężne są otrzymywane i zarządzane przez osobę trzecią, taką jak bank, CPA lub prawnik, pomoże to zapewnić nadzór i zagwarantować, że zebrane środki zostaną odpowiednio wykorzystane (na pokrycie kosztów pogrzebu, poradnictwa i innych potrzeb związanych z tragedią).
Możliwość odliczenia od podatku. Nie wszystkie organizacje zbierające fundusze w USA na pomoc po tragedii są zwolnione z podatku jako organizacje charytatywne na mocy sekcji 501(c)(3) Internal Revenue Code. Darczyńcy mogą wspierać te inne podmioty, ale należy o tym pamiętać, jeśli chcą skorzystać z odliczenia od federalnego podatku dochodowego. Ponadto, datki, które są ograniczone przez darczyńcę w celu pomocy konkretnej osobie lub rodzinie, generalnie nie podlegają odliczeniu w USA jako darowizny charytatywne, nawet jeśli organizacja, która je otrzymuje, jest organizacją charytatywną. Status podatkowy amerykańskiej organizacji można sprawdzić w Urzędzie Skarbowym (IRS). W Kanadzie tylko określone rodzaje zarejestrowanych organizacji charytatywnych mogą wystawiać pokwitowania podatkowe. Jeśli nie są Państwo pewni, czy Państwa darowizna kwalifikuje się do ulgi podatkowej, prosimy o kontakt z Charities Directorate pod numerem 1-800-267-2384. Możesz również poszukać informacji o tym, które organizacje mogą wystawiać oficjalne pokwitowania darowizn.O BBB WISE GIVING ALLIANCE: BBB Wise Giving Alliance (BBB’s Give.org) jest opartą na standardach ewaluacją organizacji charytatywnych, która stara się zweryfikować wiarygodność organizacji charytatywnych działających na skalę krajową, dokonując rygorystycznej oceny opartej na 20 holistycznych standardach, które dotyczą zarządzania organizacją charytatywną, raportowania skuteczności, finansów, pozyskiwania funduszy, dokładności apeli i innych kwestii. Krajowe raporty o organizacjach charytatywnych są przygotowywane przez BBB’s Give.org, a lokalne raporty o organizacjach charytatywnych są przygotowywane przez lokalne biura Better Business Bureaus – wszystkie raporty są dostępne na Give.org.O BBB: Od ponad 100 lat Better Business Bureau pomaga ludziom znaleźć firmy, marki i organizacje charytatywne, którym mogą zaufać. W 2020 roku ludzie zwrócili się do BBB ponad 220 milionów razy, aby zapoznać się z BBB Business Profiles na temat 6,2 miliona firm oraz Charity Reports na temat 11 tys. organizacji charytatywnych – wszystkie dostępne za darmo na BBB.org. The International Association of Better Business Bureaus jest organizacją patronacką dla lokalnych, niezależnych BBB w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.