Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 03:16
Reklama KD Market

Gubernator Wirginii ułaskawił 7 czarnoskórych mężczyzn straconych za gwałt

Gubernator Wirginii Ralph Northam pośmiertnie ułaskawił siedmiu czarnoskórych mężczyzn skazanych i straconych za zgwałcenie białej kobiety w 1951 r. Jak podkreślił, jego decyzja ma związek z brakiem sprawiedliwego procesu w ich sprawie.

Decyzja gubernatora dotyczy tzw. "siódemki z Martinsville", młodych, w większości nastoletnich Afroamerykanów powieszonych w 1951 r.

"Choć te akty łaski nie dotyczą winy siódemki, służą jako uznanie ze strony stanu, że ci mężczyźni zostali skazani bez odpowiedniego procesu i otrzymali wyrok oparty na ich rasie, który nie był w podobnych przypadkach stosowany wobec białych oskarżonych" - oświadczył Northam. W komunikacie podkreślono, że w latach 1908-51, wszystkie kary śmierci za gwałty dotyczyły czarnoskórych skazanych, zaś w 1977 r. Sąd Najwyższy orzekł, że kara śmierci za gwałt łamie konstytucyjny zakaz stosowania "okrutnych lub wymyślnych" kar.

Northam, polityk Demokratów, ułaskawił podczas swojej kadencji 604 osoby - więcej niż dziewięciu jego poprzedników łącznie.

W marcu tego roku Northam podpisał stanowe prawo, które zniosło karę śmierci. Wirginia stała się w ten sposób pierwszym stanem historycznego Południa, który zdecydował się na taki krok.

Od początku istnienia Wirginii - najpierw jako pierwszej brytyjskiej kolonii w Ameryce, potem jako stanu - wykonano 1390 wyroków kary śmierci, najwięcej spośród wszystkich stanów USA. Licząc tylko okres po uzyskaniu przez USA niepodległości, więcej egzekucji wykonano jedynie w Teksasie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama