Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:55
Reklama KD Market

BBB Alert: Uważaj na oszustwa związane z eksmisją

BBB Alert: Uważaj na oszustwa związane z eksmisją
fot. Unsplash.com

W miarę jak kończy się moratorium na eksmisje, należy uważać na oszustów oferujących pożyczki, sprzedających usługi w postaci „naprawy” kredytów lub promujących programy rządowe. Takie oszustwa są sposobem na wyłudzenie od najemców pieniędzy, których nie mają.

Administracja Bidena przedłużyła moratorium na eksmisje do 3 października 2021 r., ale to nie znaczy, że oszuści odłożyli swoje sztuczki na później. Oszuści często wykorzystują zamieszanie i stres związany z ważnymi wydarzeniami. W sytuacji, gdy tysiące mieszkańców Illinois zalega z czynszem, koniec moratorium jest doskonałym haczykiem.

Jak działa oszustwo

Raport BBB Scam Tracker opisuje sytuację, z którą prawdopodobnie zetknie się więcej osób w związku ze zbliżającym się moratorium eksmisyjnym. Ofiara otrzymała telefon od firmy pożyczkowej z informacją, że jej wniosek o pożyczkę został w końcu zaakceptowany. Był tylko jeden haczyk: zanim firma mogła wypłacić pieniądze, pożyczkobiorca musiał podnieść swoją ocenę kredytową. Firma miała sposób, aby pomóc.

Firma wysyłała pieniądze na konto pożyczkobiorcy, a następnie wszystko, co musiał on zrobić, to odesłać je z powrotem, co zwiększyłoby jego ocenę kredytową. Oczywiście oszuści nigdy tak naprawdę nie przelewali pieniędzy. Kiedy ofiara „odesłała” fundusze, przekazała tysiąc dolarów w ręce oszustów i spowodowała przekroczenie stanu konta.

Chroń się przed tym oszustwem:

  • Zanim zapiszesz się do programu rządowego, sprawdź go dwukrotnie. Jeśli jakaś organizacja oferuje Ci grant lub fundusze pomocowe, poznaj ją, zanim się na cokolwiek zgodzisz. Przyjrzyj się dokładnie ich stronie internetowej i przeczytaj recenzje. Jeśli wydaje Ci się, że masz do czynienia z oszustem, znajdź oficjalne dane kontaktowe i zadzwoń do firmy, aby sprawdzić, czy oferta jest zgodna z prawem.
  • Uważaj na telefony, e-maile lub wiadomości tekstowe, które twierdzą, że pochodzą od rządu. Ogólnie rzecz biorąc, rząd nie będzie się z Tobą kontaktował za pomocą tych metod, chyba że uzyskasz na to pozwolenie.
  • Coś wydaje Ci się podejrzane? Skontaktuj się bezpośrednio z agencją. Jeśli masz wątpliwości, czy przedstawiciel rządu jest prawowity, odłóż słuchawkę lub przestań wysyłać e-maile. Następnie zgłoś podejrzane telefony lub wiadomości. Upewnij się, że agencja jest prawdziwa. Oszuści często zmyślają nazwy agencji i/lub dotacji.
  • Nie płać żadnych pieniędzy za „darmową” dotację rządową lub program. Nie jest to darmowe, jeśli wiąże się z tym jakaś opłata. Prawdziwa agencja rządowa nie będzie żądać zaawansowanej opłaty za rozpatrzenie wniosku. Zamiast tego dowiedz się, czy dotacja jest zgodna z prawem, sprawdzając stronę grants.gov.
  • Opłaty zaliczkowe są niepokojące. Nie wszystkie firmy obiecujące pomoc w naprawie złych kredytów są oszustami, ale jest to bardzo podejrzane, jeśli jesteś proszony o zapłatę z góry. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie firmy zajmujące się naprawą kredytów i redukcją zadłużenia mogą pobierać opłaty dopiero po wykonaniu obiecanych usług.
  • Unikaj gwarancji i nietypowych metod płatności. Prawdziwi pożyczkodawcy nigdy nie gwarantują pożyczki z góry. Sprawdzają Twoją ocenę kredytową i inne dokumenty przed podaniem oprocentowania i/lub kwoty pożyczki i nie proszą Cię o uiszczenie opłaty z góry. Opłaty nigdy nie są uiszczane za pośrednictwem kart upominkowych, CashApp lub przedpłaconych kart debetowych. Nietypowe metody płatności i płatności na rzecz osoby prywatnej stanowią poważny sygnał ostrzegawczy.

Więcej informacji:

Jeśli zauważyłeś oszustwo, zgłoś je na BBB.org/ScamTracker. Pomóż chronić swoją społeczność, zgłaszając oszustwa lub próby oszustwa (niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, czy nie), aby pomóc innym uniknąć padnięcia ofiarą oszustwa. Zanim zaczniesz robić interesy z firmami – sprawdź BBB.org pod kątem ocen i recenzji.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama