Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 11:30
Reklama KD Market
Reklama

Festiwal Dożynkowy Związku Klubów Polskich powrócił w pełnej gali

Festiwal Dożynkowy Związku Klubów Polskich powrócił w pełnej gali

Po dwuletniej, wymuszonej pandemią koronawirusa przerwie, do kalendarza polonijnych wydarzeń i uroczystości powrócił w pełnej gali Festiwal Dożynkowy Związku Klubów Polskich w Chicago. W gościnnych ogrodach Parafii św. Rozalii w ramach obchodów odprawiono mszę św. połączoną z błogosławieństwem wieńców żniwnych, a popołudnie pełne rozrywek i zabawy uświetniła obecność i koncert 144. Orkiestry Gwardii Narodowej Illinois.

Doroczny festiwal dożynkowy Związku Klubów Polskich po dwuletniej przerwie odbył się 15 sierpnia w ogrodach Parafii św. Rozalii w Harwood Heights.

Przed Mszą św. program patriotyczny w hołdzie wielkim Polakom – św. Janowi Pawłowi II i kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu – przedstawił stały gość Dożynek ZKP w Chicago, Teatr Rzepicha pod dyrekcją Aliny Szymczyk.

Mszę św. przy polowym ołtarzu parafialnym odprawił w koncelebrze ksiądz Ryszard Miłek – kapelan Związku Klubów Polskich oraz ksiądz Marek Janowski, jezuita oraz wikary z Parafii św. Rozalii, ksiądz Tomasz Wilk.

Przy ołtarzu honorową wartę pełnili ułani ze Stowarzyszenia Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, a zarówno mszę, jak i późniejsze świętowanie w ogrodach uświetnili swoją obecnością goście biorący wcześniej udział w obchodach Święta Wojska Polskiego w Bazylice św. Jacka i na cmentarzach: konsul RP w Chicago Małgorzata Bąk-Guzik, konsul Piotr Semeniuk, płk. Karol Budniak, zastępca attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, Adam Bułat, starszy chorąży sztabowy VI Dywizji Powietrzno-Desantowej w Krakowie, major Allen Bear, koordynator programu partnerstwa Gwardii Narodowej stanu Illinois z Polskimi Siłami Zbrojnymi, generał brygady Justin Osberg, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois, podpułkownik Bryan Miller – kapelmistrz i dowódca wojskowej orkiestry reprezentacyjnej The Air National Guard Band of the Midwest, reprezentujący KPA-Wydział Illinois Tadeusz Młynek, przedstawicielka Zrzeszenia Nauczycieli Polonijnych (ZNP) i Przystanku Historia IPN Helena Sołtys, ksiądz Marek Smółka, koordynator do spraw polonijnych w Archidiecezji Chicago, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas i towarzyszący jej zastępca skarbnika Paul Kawa, radny chicagowski z 30. Okręgu miejskiego Ariel Reboyras, weteran i działacz polonijny Tadeusz Gubała, Sławomir Łatka, polski gwardzista Gwardii Narodowej Illinois, a także wielu znakomitych gości, lokalnych polityków, a także liczący na polonijne głosy kandydat na gubernatora Gary Rabine.

Licznie zgromadzeni wierni i sympatycy Związku Klubów Polskich w Chicago, a także goście honorowi wspólnie modlili się za rolników i owoce ich pracy – na ołtarzu oprócz symbolicznego bochna chleba złożono podziękowanie za urodzajne plony minionego roku. Ustawione przed ołtarzem wieńce dożynkowe zostały poświęcone w czasie liturgii wraz z barwnymi bukietami kwiatów i ziół przyniesionych przez wiernych z okazji przypadającego tego dnia święta Matki Boskiej Zielnej. Oprawę muzyczną mszy przygotował chór im. Fryderyka Chopina.

Po mszy krótko witali się ze zgromadzonymi oficjalni goście. Gen. Justin Osberg w słowach skierowanych do organizatorów i zebranych przypomniał o długiej i dobrej współpracy Stanów Zjednoczonych i Polski, wspólnych misjach i żołnierskim braterstwie.

Szczególnym, nowym i wyczekiwanym punktem programu był koncert 144. Orkiestry Illinois National Guard Band pod przewodnictwem Keitha Shasteena. Orkiestra rozpoczęła hymnami narodowymi Polski i USA, i koncertowała prawie dwie godziny, przeplatając utwory polskie i amerykańskie i skupiając uwagę zarówno małych, jak i dorosłych uczestników imprezy.

„Ucieszyliśmy się bardzo, że dożynki mogą się odbyć, obok radości były wielkie przygotowania i stres” – podsumowuje niedzielny Festiwal Dożynkowy Łucja Mirowska-Kopeć, główna organizatorka, która z przebiegu imprezy jest zadowolona. „Usłyszeliśmy wiele cennych pochwał na temat organizacji ze strony pani konsul Małgorzaty Bąk-Guzik, a także zaproszonych gości i uczestników imprezy, i cieszymy się, że mogliśmy się w tym roku w takiej formule spotkać i bawić” – dodaje. Dożynki 2021 były jednymi z największych, jakie do tej pory zorganizował Związek Klubów Polskich. „Dopisali nie tylko Polacy, ale i goście amerykańscy, co jest dodatkowo satysfakcjonujące, bo mogliśmy pokazać, jakie są źródła naszej kultury” – mówi Mirowska-Kopeć.

Muzykę do tańca do późnego wieczora zapewnił zespół Gwiazda. Przed zgromadzonymi wystąpił Andrzej Krukowski i Teatr Nasz, a z dożynek z dodatkowymi prezentami wyjechało 40 osób. W puli nagród Wielkiej Loterii Dożynkowej znajdowały się tak atrakcyjne nagrody jak 50″ telewizor, rower górski, liczne nagrody pieniężne i artykuły gospodarstwa domowego.

Sponsorami tegorocznej imprezy byli Konsulat Generalny RP, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Montrose Deli.

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Dożynkowego w ogrodach Parafii św. Rozalii  jest od lat Związek Klubów Polskich.

Tekst i zdjęcia:

Katarzyna Korza[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama