Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 15:35
Reklama KD Market
Reklama

Dlaczego warto i jak zostać obywatelem amerykańskim nawet ze słabym angielskim?

Dlaczego warto i jak zostać obywatelem amerykańskim nawet ze słabym angielskim?
fot. Justin Lane/EPA-EFE/Shutterstock

Jeżeli państwo zadajecie sobie to pytanie, to znaczy, że jesteście posiadaczami tzw. zielonej karty.  Daje wam ona legalny status i wiele uprawnień z tym związanych.  Niestety nie daje ona takich przywilejów, jak obywatelstwo.

Na przykład, w przypadku zielonej karty proces sponsorowania rodziny jest bardzo długi lub w niektórych kategoriach pokrewieństwa niemożliwy np. jeżeli chcecie sprowadzić siostrę czy brata, musicie być obywatelami.  Zieloną kartę trzeba odnawiać co 10 lat i w tej chwili kosztuje to 540 dol., na dodatek status rezydenta można stracić w pewnych okolicznościach m.in. wchodząc w konflikt z prawem.  Wielu rodaków marzy, żeby na emeryturę wrócić do Polski, obywatele dostają pełną emeryturę Social Security. Dla posiadaczy zielonych kart świadczenia emerytalne są pomniejszane o 25%.  Prawo do głosowania zarezerwowane jest tylko dla obywateli, głosowanie na tzw. zielonej karcie jest przestępstwem.  Nawet jeżeli mamy odpowiednie kwalifikacje, a nie mamy obywatelstwa, to nie możemy się ubiegać o pracę w urzędach federalnych. Etaty w administracji federalnej są zwykle bardzo dobrze opłacane i z bardzo dobrymi świadczeniami.  Nie muszę dodawać, że mając w kieszeni paszport polski i amerykański możemy podróżować prawie bez ograniczeń.

Jeżeli macie państwo za sobą fazę dywagacji, czy zostać obywatelem amerykańskim, zapraszamy do Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego.

Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie organizuje kilka razy w roku bezpłatne kursy przygotowujące do egzaminu na obywatelstwo. Kursy te oferujemy we wrześniu (zapisy już się zaczęły 1 sierpnia), w styczniu  i kwietniu (zapisy od 1 grudnia). Klasy są prowadzone na północy i południu Chicago, a zajęcia się odbywają w weekendy i w tygodniu wieczorami. Kurs trwa około 3 miesięcy -72 godziny. Na kursach przygotowujemy osoby, które muszą zdawać egzamin w języku angielskim, a ich angielski jest na niskim poziomie.

Oprócz tego, że oferujemy bezpłatne kursy, wypełniamy też w ramach kursu za darmo aplikację  N-400, co powinno być dodatkową zachętą o ubieganie się o obywatelstwo.

W języku polskim można zdawać egzamin, jeżeli się ma 15 lat zieloną kartę i skończone 55 lat lub 20 lat zieloną kartę i skończone 50 lat, wówczas obowiązuje 100 pytań po polsku. Gdy ktoś posiada 20 lat zieloną kartę i ma ukończone 65 lat, wówczas zdaje skrócony test w języku polskim, tylko 20 pytań. W przypadku zdawania po polsku, osoby zdające egzamin muszą mieć ze sobą tłumacza, ale nie musi to być tłumacz przysięgły, może to być ktoś nawet z rodziny.

 O obywatelstwo mogą się ubiegać osoby, które posiadają 5 lat zieloną kartę lub 3 lata w przypadku, gdy małżonek jest obywatelem od co najmniej 3 lat i są małżeństwem od 3 lat. Aplikację w obu wypadkach można wysłać 90 dni wcześniej.

Egzamin na obywatelstwo składa się z 3 części, pierwsza to 100 pytań z historii, geografii i polityki, druga to czytanie i pisanie, a trzecia to pytania z aplikacji N-400. Ze stu pytań oficer imigracyjny wybiera 10, a osoba musi udzielić 6 prawidłowych odpowiedzi. Jeśli chodzi o czytanie i pisanie, to z reguły każdy dostaje po jednym zdaniu.  Trzecia i najważniejsza część egzaminu to są pytania z aplikacji N-400 i luźna rozmowa. Ta część sprawia wszystkim najwięcej trudności, ponieważ wystarczy nie odpowiedzieć na jedno pytanie, żeby nie zdać egzaminu. 

Większość naszych studentów zdaje egzamin, ci co nie zdają, stanowią minimalny procent. Zdanie egzaminu zależy w dużej mierze od zaangażowania studenta w cały proces. Jeżeli ktoś sumiennie uczęszcza na kurs i uczy się też w domu, to jego szanse na zdanie egzaminu są bardzo duże. Przykładem może być pani Jadwiga, która systematycznie chodziła na kurs i niedawno zdała egzamin, pomimo że ma 74 lata. Nie mogła zdawać po polsku, ponieważ miała tylko 3 lata zieloną kartę, ale jest bardzo szczęśliwa, że jest obywatelką amerykańską i może głosować.

Zachęcamy bardzo  wszystkich do skorzystania z naszego bezpłatnego kursu i otrzymania obywatelstwa  amerykańskiego. Przyjęcie obywatelstwa amerykańskiego wcale nie oznacza, że się wyrzekamy polskiego, ponieważ prawo  pozwala na  posiadanie  podwójnego  obywatelstwa.

Janina Malewicz, 773-282-1122 wew. 400

Koordynator Programu Obywatelstwa

Założone w 1922 r.  Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (ZAP) jest niedochodową agencją pomocy socjalnej oferującą szeroki wachlarz usług dla Polonii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. Świadczenia oferowane są w językach polskim i angielskim z pełnym uwzględnieniem różnic kulturowych. W ofercie agencji są programy edukacyjne dla dorosłych, usługi z zakresu pośrednictwa pracy, kompleksowe poradnictwo psychologiczne i leczenie uzależnień oraz usługi imigracyjne. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association, PAA) działa również na rzecz obrony praw imigrantów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.polish.org albo w jednej z dwóch placówek Zrzeszenia w Chicago: 3834 N. Cicero Ave., tel. (773) 282-8206 oraz 6276 W. Archer Ave., tel. (773) 767-7773.


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama