Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 28 grudnia 2024 04:36
Reklama KD Market

Uwaga na oszustwa przy robieniu szkolnych zakupów

fot. Pixabay.com

Wraz ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego, rodzice i uczniowie powinni być również przygotowani na oszustwa związane z zakupami szkolnymi.

Ponieważ w najbliższym roku szkolnym więcej uczniów powraca do zajęć stacjonarnych, zapotrzebowanie na towary z pewnością będzie wyższe, co wiąże się z większą aktywnością oszustów.

Wśród wielu wyzwań, z jakimi będą musieli zmierzyć się w tym roku rodzice i ich dzieci w wieku szkolnym, jest również znalezienie wszystkich potrzebnych przyborów szkolnych.

Krajowa Federacja Sprzedawców Detalicznych (National Retail Federation) przewiduje, że w tym roku rodziny będą musiały wydać na zakupy szkolne średnio 850 dol.Na rynku przewiduje się również niedobór m.in. plecaków, tenisówek i sprzętu elektronicznego.

Wielu rodziców z pewnością uda się na zakupy internetowe, żeby pozyskać wszystko, co dzieci potrzebują do szkoły. Na pewno zauważą to oszuści, którzy nie przepuszczą żadnej okazji, aby się wzbogacić.

Niektórzy zdesperowani rodzice mogą pokusić się o podążenie śladem reklam w mediach społecznościowych. Aby nie stać się ofiarą oszustów, konsumenci powinni zachować zdrowy rozsądek przed odpowiedzią na oferty, które znajdą w internecie.

Oszuści kuszą konsumentów atrakcyjnymi ofertami i cenami, i fałszywymi stronami internetowymi. Biorąc pod uwagę że 38 proc. amerykańskich konsumentów jest zaniepokojonych swoją sytuacją finansową, mądre zakupy internetowe to konieczność.

Zanim kupisz produkty technologiczne:

 Zaufaj znanym sprzedawcom. Laptopy, tablety i inne akcesoria elektroniczne mogą być sporą inwestycją. Kupuj u dobrze znanych sprzedawców, do których masz zaufanie i u których otrzymasz dobrej jakości produkt i dobrą obsługę klienta.

• Nie kupuj od oszustów. Oszuści mogą podszywać się pod nazwę i logo firmy, której ufasz. Uważnie przyjrzyj się danej stronie internetowej i upewnij się, że sprzedawca jest faktycznie tym, za kogo się podaje.

• Uwaga na zbyt niskie ceny. Wyjątkowo niskie ceny i zachęty typu „ostatnia sztuka” mogą być oznaką oszustwa. Jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to najczęściej tak jest.

• Niektóre towary nigdy nie są na wyprzedaży. Jeżeli firma, która rzadko obniża ceny, nagle reklamuje wielką wyprzedaż, zachowaj ostrożność. Dobrze przyjrzyj się ofercie. Produkt może być używany, a może masz do czynienia z fałszywą stroną internetową.

 Wiedz, co kupujesz. Ustal budżet, zdecyduj, czego potrzebuje uczeń i porównaj opcje. Następnie poszukaj wiarygodnego sprzedawcy. Zgromadzenie informacji na temat produktu, który potrzebujesz, pozwoli ci uniknąć oszustw, a przy okazji wyrzutów sumienia.

• Wiedz, od kogo kupujesz. Niektóre duże supermarkety dopuszczają innych sprzedawców w swoich sklepach internetowych. Dla niektórych może to być mylące. Przeczytaj drobny druczek i upewnij się, że odpowiada ci dana oferta.

• Kupuj wcześnie. Niedobory towarów na rynku są możliwe, zwłaszcza gdy duża liczba konsumentów zaczyna jednocześnie kupować podobne produkty. Zrób zakupy wcześnie – unikniesz przepłacania i ograniczysz ryzyko padnięcia ofiarą oszustów.

Więcej porad dotyczących zakupów szkolnych

• Kupuj według listy sporządzonej przez nauczyciela.

• Zrób inwentarz przyborów i odzieży, które masz. Następnie ustal budżet i kup tylko to co potrzebne.

• Skorzystaj z aplikacji porównywania cen. Wiele z nich pozwala na zeskanowanie kodu paskowego danego produktu telefonem, a następnie wyszukuje w internetowej bazie podobne produkty sprzedawane w innych sklepach, tradycyjnych i internetowych.

• Rozważ kupno używanego produktu. Komisy, sklepy aukcyjne i sklepy z używanym towarem to świetne miejsce na znalezienie skarbów w postaci dobrej jakości towarów po znacznie obniżonych cenach.

• Zapytaj o zwroty, w tym towarów na wyprzedaży. Sprzedawcy często mają różne przepisy dotyczące zwrotów, zwłaszcza w przypadku przecenionych produktów.

• Zachowaj paragony. Kiedy robisz zakupy w internecie, zachowuj numery zamówień, informacje dotyczące wymian i zwrotów, kosztów wysyłki i gwarancje.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, aby ostrzec innych.

BBB z Chicago i północnego stanu Illinois jest organizacją non-profit, która od ponad 90 lat służy zarówno konsumentom, jak i godnym zaufania firmom i jest częścią IABBB. Pomagamy chronić konsumentów przed oszustwami i udostępniamy obszerną bezpłatną bazę danych, w której konsumenci mogą zapoznać się z ocenami i recenzjami przedsiębiorstw. Pomagamy promować godne zaufania firmy i staramy się dostarczać narzędzia, które pomagają firmom działającym uczciwie.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama