Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 09:40
Reklama KD Market

Oszuści biorą sobie za cel oczekujących na paszport

Oszuści biorą sobie za cel oczekujących na paszport
fot. 123RF

W Departamencie Stanu właśnie pojawiły się doniesienia o nowym oszustwie, tym razem związanym z paszportami. Czas oczekiwania na paszporty może wynosić nawet 18 tygodni. Czas oczekiwania na „przyspieszone paszporty” wynosi już 3 miesiące i wymaga dodatkowej opłaty w wysokości 60 dolarów. Szacuje się, że zaległości wynoszą od półtora miliona do 2 milionów wniosków paszportowych.

Oszuści, podający się za przedstawicieli firm paszportowych, wkraczają do akcji i przekonują swoje ofiary, że za wyższą opłatą mogą szybciej otrzymać swój paszport, bo proces przetwarzania wniosku, w tym początkowe wewnętrzne przyjmowanie aplikacji i wysyłka, będą szybsze. Oprócz strat pieniężnych w tych oszustwach, należy pamiętać, że paszporty zawierają informacje osobiste, które otwierają drogę do kradzieży tożsamości na długie lata.

Oszuści uwielbiają również grać na ludziach znajdujących się w emocjonalnej i stresującej sytuacji. W przypadku amerykańskich podróżnych, którzy nie posiadają obecnie ważnych paszportów USA i nie są w stanie wyjechać na wakacje, sytuacja jest wręcz znakomita dla oszustów.

Jak chronić się przed oszustwami paszportowymi

  • Uważaj na “spooferów” podszywających się pod agencję rządową. Obecnie niezwykle łatwe jest wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie e-maili, tekstów, a nawet tworzenie fałszywych stron internetowych, które wyglądają jak prawdziwe i sprawiają wrażenie prawdziwych.
  • Nigdy nie ufaj osobie, która nieoczekiwanie dzwoni lub wysyła e-maila podszywającego się pod Departament Stanu lub Agencji Paszportowej z prośbą o podanie danych osobowych lub uiszczenie opłat.
  • Zawsze sprawdzaj każdą firmę na BBB.org zanim zaczniesz robić z nią interesy.
  • Wszelkie nietypowe formy płatności, o jakie prosi cię rozmówca, takie jak karty upominkowe, przelewy bankowe, a nawet bitcoin powinny budzić twoje wątpliwości.
  • Jeśli straciłeś pieniądze lub spotkałeś się z oszustwem, zgłoś to do BBB Scamtracker i pomóż chronić innych konsumentów i swoją społeczność.

Jeśli zauważyłeś oszustwo (niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, czy nie), zgłoś je na BBB.org/ScamTracker.

Twoje zgłoszenie może pomóc innym uniknąć padnięcia ofiarą oszustwa. Więcej informacji o oszustwach oraz jak ich unikać znajdziesz na stronie BBB.org/AvoidScams.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama