Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 19:39
Reklama KD Market

Jubileusz 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej – spotkanie w Konsulacie RP w Chicago

Jubileusz 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej – spotkanie w Konsulacie RP w Chicago

Z okazji obchodów 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej 17 czerwca miała miejsce szczególna uroczystość z inicjatywy i we współpracy Konsulatu RP w Chicago i Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W konsulacie RP w Chicago spotkali się przedstawiciele sygnatariuszy, jak też reprezentanci organizacji polonijnych i państw członkowskich.

W czwartkowy wieczór gości powitała konsul RP, kierownik placówki, Małgorzata Bąk-Guzik. Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej: konsul generalny Węgier Tomas Kovacs, konsul generalny Republiki Czech Jaroslaw Kanturek oraz konsul honorowy Republiki Słowacji Rosemary Macko Wisnosky. Obecni byli także konsule zaprzyjaźnionych państw Bułgarii: Svetoslav Stankov i Serhiy Koledov.

Po przedstawieniu zarysu historycznego organizacji i podsumowaniu rocznego przewodnictwa grupy przez Polskę, pani konsul oddała mikrofon gościom. Głos zabierali kolejno konsule Węgier, Republiki Czeskiej oraz Słowacji, której przedstawicielka Rosemary Macko Wisnocky nazwiązała do sukcesu organizacji. – Wszyscy członkowie Grupy Wyszehradzkiej zostali członkami Unii Europejskiej, NATO i Strefy Schengen. Patrzymy więc w przyszłość i na dalsze sukcesy naszej współpracy. Na zakończenie przemówień głos zabrał Michał Rzeźnik, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Chicago Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W części artystycznej wystąpił Capriccioso String Quartet, prezentując utwory z twórczości Dvoraka, Chopina, Smetany i innych klasycznych kompozytorów. Na zakończenie do występu dołączyła Grażyna Auguścik, uświetniając go swoim znakomitym głosem. Oczywiście, świętując trzydziestolecie współpracy, nie obyło się bez odśpiewania 100 lat, okazałego tortu i symbolicznej lampki szampana.

Wcześniej, przed obchodami w konsulacie, miało miejsce internetowe spotkanie, nawiązujące do zamierzeń gospodarczych Grupy. Forum gospodarcze pod nazwą MIDV4EST obrało sobie za cel przedstawienie krajów Grupy Wyszehradzkiej amerykańskim przedsiębiorcom jako rejony przyjazne zagranicznym inwestycjom. 

Podczas rozmowy w konsulacie do porannego spotkania nawiązał Michał Rzeżnik. – Dzisiaj obchodzimy trzydziestolecie powstania Grupy Wyszehradzkiej. Korzystając z tej okazji, mieliśmy dzisiaj jeszcze jedno wydarzenie – MIDV4EST forum, które miało za zadanie przedstawienie krajów grupy naszym amerykańskim partnerom, przedsiębiorcom i inwestorom. 

Jakub Sumara, uczestnik tego spotkania, także bardzo miło mówił o tym przedsięwzięciu. – Piękne doświadczenie, można było poznać wielu ciekawych inwestorów. Mam poważne intencje nawiązania współpracy z kolegami z Czech. Uważam, że było to bardzo ciekawe i doskonale zorganizowane spotkanie.

W kuluarach kończące się czwartkowe uroczystości podsumowała konsul RP Małgorzata Bąk-Guzik. – Była to dzisiaj szczególna okazja. Trzydzieste urodziny Grupy Wyszehradzkiej. Jest to także okres specjalny, bo te urodziny przypadają na okres polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy okazję dzisiaj świętować wraz z konsulami V4. Grupa Wyszehradzka jest wyjątkową formą współpracy regionalnej. Dzięki tej współpracy mówimy jednym głosem. Nasz głos jest lepiej słyszalny nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych.

Jak czytamy w źródłach historycznych (gov.pl, dzieje.pl), 30 lat temu, 15 lutego 1991 r., prezydenci Polski i Czechosłowacji, i premier Węgier podpisali w historycznym zamku w Wyszehradzie na Węgrzech Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej. Deklaracja stworzyła podwaliny polityczne dla szeroko pojętej współpracy polsko-czechosłowacko-węgierskiej, jak też zbliżania naszych społeczeństw. Podstawowym kierunkiem działania było dążenie do pełnego przywrócenia niezależności państwowej. Zobowiązano się także dążyć do tworzenia gospodarki rynkowej i zmierzać w kierunku integracji z państwami europejskimi. Ważnym celem deklaracji było także budowanie systemu bezpieczeństwa i prawodawstwa.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama