Muzeum Polskie w Ameryce oraz Fundacja Edukacyjna im. Ernesta Malinowskiego zapraszają na "Spotkanie Podróżnikow i Odkrywców", które odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia w godz. od 3:00 po poł. do 6:00 wiecz. w sali głównej muzeum, przy 984 N. Milwaukee Ave. Pokaz przeźroczy rozpocznie się punktualnie o godz. 3:30.
W prelekcji, którą poprowadzi znany podróżnik i odkrywca Andrzej Piętowski, weźmie również udział Marcin Gołaszewski, podróżnik i pasjonat egzotyki. Tematem prezentacji, bogato ilustrowanej slajdami, będą podróże do źródeł Amazonki, Peru oraz do Himalajów, Indii, Pakistanu i Tybetu
Obydwu podróżników oprócz zamiłowania do poznawania świata i ludzi łączy miejsce zamieszkania w Chicago i wykonywany zawód są nauczycielami w szkołach publicznych naszego miasta. Praca z młodym pokoleniem jest ich pasją nie tylko tutaj, ale też w odległym Peru. Długie nauczycielskie wakacje pozwalają im wciąż realizować się w najdalszych zakątkach naszej planety.
Prelekcja połączona będzie z dyskusją oraz sprzedażą i podpisywaniem książek podróżniczych. Sugerowana donacja dla dorosłych $10; dla studentów i rencistów $5.
Po więcej informacji proszę dzwonić pod nr tel. (773) 3843352 wewn. 103
Andrzej PIĘTOWSKI
podróżnik i odkrywca, kierownik polskiej kajakowej wyprawy odkrywczej "Canoandes79" m. in. do Kanionu Colca w Peru, nagrodzony (wraz z Grupą) Super Kolosem w 2000 roku, oraz organizator wyprawy naukowej "źródła Amazonki 2000" z National Geographic Society, który opowie o zdobyciu Kanionu Colca i implikacjach z tego wynikających dla miejscowych Indian 24 lata później.
Pamiętna wyprawa polskich studentówkajakarzy w 1981 roku przyczyniła się do spopularyzowania tej niezwykle zróżnicowanej geograficznie partii Andów i już w 2004 roku ok. 65 tys. turystów z całego świata odwiedziło ją wydając 6 mln dolarów. Jak najazd ten wpłynął na życie i perspektywy polepszenia bytu ludności indiańskiej od tysięcy lat zamieszkującej Dolinę Colca? Czy mają szansę dogonić naszą cywilizację i włączyć się w szybko rosnący na ich własnej ziemi przemysł turystyczny? Andrzej usiłuje zbudować most nad pokoleniami prowadząc letnią szkołę języka angielskiego dla miejscowej młodzieży. Czy uda im się dogonić stracony czas? Czy Indianie muszą być zawsze spychani na margines życia społecznego? Te poważne pytania ilustrowane będą przeźroczami z najgłębszego kanionu na naszej planecie, widokami na źródło Amazonki i scenami z życia codziennego na tle ośnieżonych szczytów andyjskich.
Marcin GOłASZEWSKI
podróżnik i pasjonat egzotyki w każdym jej wydaniu, włóczęga z zamiłowania i wrażliwy fotograf umiejący utrwalić obrazy, które pojawiają się w naturze tylko na kilka sekund lub nawet krócej. Odbył kilkumiesięczną podróż w najwyższe partie Himalajów, do Indii, Pakistanu i Tybetu. Wybór swych najlepszych przeźroczy zatytuował: "Wokół Himalajów w poszukiwaniu samego siebie". Bo gdzieś można lepiej odnaleźć własne ja jeśli nie w tych odległych, a jakże uduchowionych partiach świata? Marcin o mały włos nie przypłacił tej wyprawy życiem! Za to przywiózł fotogramy, których nie powstydziłby się najlepszy magazyn geograficzny.
(aek)