Niedzielne burze i tornada, które przewinęły się przez rejon Chicago, spowodowały spore zniszczenia, awarie prądu, a nawet obrażenia. Szczególnie poszkodowani są mieszkańcy zachodnich przedmieść.
Z Joanną Marszałek rozmawia Joanna Trzos. Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM
Za każdym razem, gdy mamy do czynienia z gwałtowną pogodą, to według Steve’a Bernasa, szefa Better Business Bureau na region północnego Illinois, obserwujemy również wylew oszustów i nieuczciwych wykonawców remontowo-budowlanych, którzy chcą żerować na ofiarach burz i tornad. Dlatego Better Business Bureau ostrzega właścicieli domów dotkniętych klęskami żywiołowymi przed „łowcami burz” i podejrzanymi fachowcami, którzy żerują na bezbronnych ofiarach.
Choć nie wszyscy „łowcy burz” to oszuści, to wielu z nich może nie mieć odpowiedniej licencji niezbędnej do prac na danym terenie, oferować tanie, byle jakie naprawy lub składać obietnice, których nie jest w stanie dotrzymać.
Sprawdź sam. Znajdź godne zaufania biznesy na stronie BBB.org, gdzie możesz zapoznać się z opiniami użytkowników danej firmy. Sprawdź licencję firmy i ubezpieczenie.
Skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Dowiedz się,co obejmuje twoja polisa oraz jakie specyficzne wymogi związane są ze złożeniem wniosku o odszkodowanie. Zachowaj wszystkie paragony, w tym te z zakupów spożywczych, tymczasowego zakwaterowania oraz innych wydatków, które mogą być objęte polisą. Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa może również polecić ci wykonawcę napraw.
Postaraj się o więcej niż jedną wycenę. Porównaj koszty. Nie pozwól, by ktoś naciskał, że jedna wycena wystarczy.
Unikaj zakupu pod presją. Niektórzy „łowcy burz” wywierają formy nacisku, typu niezwykła oferta cenowa, jeżeli zatrudnisz wykonawcę natychmiast i na miejscu. Bądź proaktywny w poszukiwaniu wykonawcy. Nie daj się nabrać na wykonawców wydzwaniających do ciebie lub pukających do drzwi. Osoby poszkodowane przez klęski żywiołowe nigdy nie powinny czuć się przymuszane do podjęcia natychmiastowej decyzji czy zatrudnienia nieznanego „fachowca”.
Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku „fachowców” pukających do drzwi. Poproś o identyfikator. Wiele miejscowości wymaga od domokrążców oferujących usługi lub towary specjalnego pozwolenia. Sprawdź również samochód, tablice rejestracyjne, nazwę firmy i numer telefony.
Płać za remont bezpośrednio i najlepiej kartą kredytową. Nie podpisuj żadnych dokumentów, które mogą dać wykonawcy prawo do twojego odszkodowania z ubezpieczenia. Poproś o fakturę i zapłać firmie bezpośrednio, najlepiej kartą kredytową, która oferuje ochronę konsumencką, jakiej nie dają inne formy płatności. W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się ze swoim agentem ubezpieczeniowym.
Uważaj na szkody w miejscach, których nie widać gołym okiem. Większość wykonawców remontowo-budowlanych jest uczciwa, lecz bądź w przypadku tych, których nie znasz, a którzy chcą sprawdzić twój dach czy inne trudno dostępne miejsce. Nieliczni nieuczciwi wykonawcy mogą celowo wyrządzić szkodę, żeby „zdobyć robotę”.
BBB ostrzega również wykonawców i konsumentów przed „łowcami burz” , którzy podszywają się pod prawdziwe, uczciwe biznesy, używają ich nazw i reputacji. Pozostawiają po sobie falę niezadowolonych klientów z powodu źle wykonanej lub nieskończonej pracy, lub niezrealizowanych gwarancji.
(jm)