Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 04:50
Reklama KD Market

Psychoterapia – wstyd czy szansa?

Psychoterapia – wstyd czy szansa?

Decyzja o podjęciu psychoterapii zazwyczaj nie jest łatwa. Wizyta w gabinecie terapeuty to dla wielu z nas powód do wstydu. A przecież psychoterapia to proces bezpieczny, objęty klauzulą tajności oraz, co najważniejsze, skuteczny sposób na poradzenie sobie z problemami, które nas przerastają.

Psychoterapia już dawno przestała być w Stanach Zjednoczonych tematem tabu lub formą leczenia dostępną dla elit. Ze statystyk wynika, że w roku 2019 ponad 40 milionów Amerykanów skorzystało z psychoterapii lub innych form pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego. Wizyta u psychoterapeuty to coraz częściej wyraz dbania o siebie, a nie powód do wstydu. Stereotyp, że „skoro chodzę do psychologa, to jestem wariatem” to na szczęście pieśń przeszłości, choć wciąż pokutuje on wśród mężczyzn i osób w podeszłym wieku. Podejście do psychoterapii zmienia się także pośród naszej polonijnej społeczności, a postawa typu „poradzę sobie sam” odchodzi do lamusa.

Grafika: Pexels.com

Z czym na terapię?Jeśli cierpisz na kliniczną depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, chorobę dwubiegunową, uzależnienia lub masz myśli samobójcze – powinieneś skontaktować się z terapeutą. Osoby borykające się z niską samooceną, nadmierną nerwowością lub wycofaniem, stratą lub z problemami w związkach – mogą również skorzystać z psychoterapii. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżniło osiem stanów psychicznych, których utrzymująca się obecność powinna zaowocować wizytą w gabinecie psychologa. Oto one:

1. Poczucie przytłoczenia. Być może czujesz, że przerasta cię mnogość obowiązków lub problemów do rozwiązania. Czujesz, że odpoczynek nie przynosi ulgi, a stres przygniata cię i utrudnia funkcjonowanie.2. Ciągłe zmęczenie. Jest jednym z symptomów depresji. Zmęczenie sprawia, że śpisz więcej niż zwykle lub masz trudności ze wstaniem rano z łóżka. Codzienne czynności stają się coraz trudniejsze do wykonania.3. Nieadekwatne reakcje. Każdemu zdarza się złość i gniew. Problem zaczyna się, jeśli twoje reakcje są nieproporcjonalne do sytuacji, a ty wybuchasz gniewem i wściekłością z błahych powodów.4. Nadmierny lęk. Strach przed konkretnym zagrożeniem jest zdrowy i potrzebny, natomiast zdarza się, że lękamy się miejsc, ludzi i sytuacji bez konkretnego powodu. Tego typu lęk może doprowadzić do ataku paniki.5. Obsesyjne myśli. Każdy z nas od czasu do czasu się martwi, ale jeżeli martwienie się jest obsesyjne i zajmuje większość twojego czasu, pomyśl o wizycie u specjalisty.6. Apatia. Utrata zainteresowania wykonywaniem czynności, które dotychczas nie sprawiały trudności, a także brak zainteresowania otaczającym cię światem to symptomy depresji.7. Bezradność. Utrata nadziei i motywacji, a także poczucie, że nie czeka cię już w życiu nic dobrego. Uczucie bezradności pojawia się w obliczu trudnych do rozwiązania problemów i jest wtedy naturalne, natomiast utrzymujące się przez dłuższy okres może prowadzić do myśli i/lub prób samobójczych.8. Wycofanie społeczne. Wielu ludzi świadomie wybiera spokój, jaki daje samotność. Introwertycy z reguły wybierają izolację i czują się niekomfortowo w większej grupie. Jeśli jednak inni ludzie napawają cię lekiem – pomyśl o skorzystaniu z psychoterapii.

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że każdy człowiek odniósłby korzyści po kilku sesjach z psychoterapeutą. Terapia, oprócz pomocy w rozwiązaniu problemów psychicznych i złagodzenia niechcianych symptomów, może pomóc w poznaniu i zrozumieniu samego siebie: swoich motywacji, emocji, wzorców wyniesionych z dzieciństwa i związków, przekonań i wyborów. Może ułatwić codzienne funkcjonowanie, jak również relacje z samym sobą i z innymi ludźmi.

Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie oferuje indywidualną terapię osób dorosłych, terapię par i leczenie uzależnień chemicznych. Wizyta u terapeuty to nie powód do wstydu. To szansa na spokojniejsze, bardziej świadome i sensowne życie.

Zadzwoń i umów się na wizytę: (773) 282 8206.

(gd)

Założone w 1922 r.  Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (ZAP) jest niedochodową agencją pomocy socjalnej oferującą szeroki wachlarz usług dla Polonii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. Świadczenia oferowane są w językach polskim i angielskim z pełnym uwzględnieniem różnic kulturowych. W ofercie agencji są programy edukacyjne dla dorosłych, usługi z zakresu pośrednictwa pracy, kompleksowe poradnictwo psychologiczne i leczenie uzależnień oraz usługi imigracyjne. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association, PAA) działa również na rzecz obrony praw imigrantów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.polish.org albo w jednej z dwóch placówek Zrzeszenia w Chicago: 3834 N. Cicero Ave., tel. (773) 282-8206 oraz 6276 W. Archer Ave., tel. (773) 767-7773.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama