Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:39
Reklama KD Market

Problemy z barkiem

Problemy z barkiem

Jeśli odczuwasz ból barku przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów albo wyciągając rękę do góry, ból budzi cię w nocy i ogranicza wykonywanie codziennych czynności, możesz cierpieć na uszkodzenie stożka rotatorów. Ta bolesna przypadłość jest dość powszechna u osób w średnim i starszym wieku ale dobra wiadomość jest taka, że można ją leczyć bezinwazyjnie, przy pomocy właściwie dobranych zabiegów rehabilitacyjnych.

Jedną z pacjentek kliniki P D Rehab była pani Teresa. Miała 68 lat i wprawdzie przeszła już na emeryturę ale ciągle pozostawała bardzo aktywna – pomagała przy wnukach, odbierając je ze szkoły i zawożąc na najróżniejsze zajęcia pozaszkolne, dbała o ogródek i każdego dnia uprawiała nordic walking. Wszystkie te czynności, włącznie z ulubionym sportem, z czasem zaczęły sprawiać jej ból. Zaczęło się od niewielkiego bólu prawego ramienia, który z czasem stawał się częstszy i trwał coraz dłużej, budząc ją w nocy. Po kilku tygodniach ból barku nie pozwalał ani prowadzić samochodu, ani wykonywać nawet najprostszych czynności w domu. Kiedy w końcu zdecydowała się na wizytę u lekarza okazało się, że za jej dolegliwość odpowiada uszkodzenie ścięgna barku, charakterystyczne dla jej wieku. Lekarz nie widział innego rozwiązania jak operacja, jednak pani Teresa bała się długiej rekonwalescencji i wyłączenia z aktywnego życia. Postanowiła poszukać pomocy gdzie indziej i za rekomendacją swoich przyjaciół, trafiła do kliniki rehabilitacyjnej P D Rehab. Podejście specjalisty wykonującego ewaluację, było zupełnie inne niż lekarza. Zapewnił, że widzi szansę na wyleczenie bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dla pani Teresy został ułożony specjalny plan leczenia – sesje specjalistycznej terapii manualnej Counterstrain, połączone z zabiegami fizykalnymi – terapią zimnym laserem oraz ultradźwiękami oraz odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Po dwunastu wizytach ból i ograniczenia ruchomości barku zmniejszyły się niemal do zera i pacjentka mogła wrócić do dawnego aktywnego trybu życia. 

Uszkodzenie stożka rotatorów  co to właściwie jest?

Dolegliwość pani Teresy, zwana uszkodzeniem stożka rotatorów, nie jest niczym niezwykłym. Co dziesiąta osoba po 50 roku życia a co czwarta po 70. w mniejszym lub większym stopniu odczuwa skutki mikrouszkodzeń ścięgien barkowych. Są to uszkodzenia trwające całe lata i początkowo zwykle nie dające żadnych objawów, jednak z wiekiem mogące ograniczać ruchomość stawu i powodować ból. Inną częstą przyczyną problemów jest odkładanie się wapnia w ścięgnach a także ich przeciążenia w wyniku zbyt intensywnego uprawiania sportu oraz wykonywania powtarzalnych ruchów z obciążeniem. Narażone są na nie osoby, które  uprawiają sporty zmuszające do częstego trzymania ramion w górze – siatkarze, koszykarze, piłkarze ręczni ale także pływacy. To samo może dotyczyć osób pracujących w zawodach, w których wykonuje się różnego rodzaju prace z ramionami uniesionymi do góry, takie jak malowanie sufitów, prace budowlane czy sprzątanie. Najczęściej występującymi objawami uszkodzenia stożka rotatorów są: ból stawu barkowego nasilający się podczas aktywności fizycznej lub wysiłku z obciążeniem, ograniczenie ruchu, bóle stawu barkowego występujące w nocy lub przy podnoszeniu ramion do góry.

Leczenie uszkodzeń stożka rotatorów

Mówi Krzysztof Krasowski, fizjoterapeuta i jeden ze specjalistów terapii manualnej w klinice P D Rehab: “Moje ponad trzydziestoletnie doświadczenie w leczeniu tego typu dolegliwości pokazuje, że 80% dolegliwości w obrębie tkanki łącznej barku można wyleczyć odpowiednią rehabilitacją. Potwierdzają to zresztą badania prowadzone od lat w różnych krajach. Pamiętajmy, że im jesteśmy starsi, tym dłużej zajmuje nam dochodzenie do formy po operacji i jeśli nie jest ona absolutnie konieczna, powinniśmy najpierw pomyśleć o mniej inwazyjnych metodach. Kiedy pani Teresa trafiła do mnie na konsultację, ból był już na tyle silny, że była niemal przekonana, że pomóc jej może tylko zabieg. Traktowała wizytę u nas jako ostatnią deskę ratunku, bo jako osoba niezwykle aktywna chciała go za wszelką cenę uniknąć. Ponieważ widziałem dużą szansę wyleczenia dolegliwości, rozpoczęliśmy intensywną terapię. Proszę pamiętać, że nowoczesna fizjoterapia to nie tylko ćwiczenia, jak kiedyś, ale przede wszystkim nowoczesne zabiegi zaawansowanej terapii manualnej, wsparte tylko odpowiednimi ćwiczeniami i zabiegami fizykalnymi. Taka terapia jest niezwykle skuteczna i – jak pokazuje przykład pani Teresy – pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej”. 

Cierpisz na ból i ograniczenie ruchomości barku? Przeciążyłeś go pracą, sportem a może ból pojawił się bez żadnej widocznej przyczyny? Zanim podejmiesz decyzję o operacji, poszukaj innego, bardziej przyjaznego dla twojego organizmu rozwiązania. Umów się na bezpłatną konsultację w klinice P D Rehab i sprawdź, czy i Tobie nowoczesna rehabilitacja pomoże uniknąć skalpela. 

Stożek rotatorów – cóż to takiego?Stożek rotatorów stabilizuje głowę kości ramiennej w stawie, odpowiadając za unoszenie ramienia oraz wykonywanie ruchów obrotowych w stawie. Obejmuje on obszar stawu ramienno-łopatkowego. Jest to struktura złożona ze ścięgien mięśni obręczy barkowej: mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego.

Autor: Maggie Sawicka

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama