Archidiecezja Chicagowska 10 maja ogłosiła kolejną rundę łączenia parafii w ramach trwającej od kilku lat restrukturyzacji. Zmianami objęte są dawne polskie parafie.
Według archidiecezji, żaden z budynków kościelnych nie zostanie zamknięty. Niektóre parafie i szkoły, których przyszłość była rozważana, będą funkcjonować jak dotychczas, inne utworzą nowe połączone parafie.
Parafia św. Jadwigi w dzielnicy Bucktown, gdzie do tej pory jest niedzielna msza w języku polskim i St. John Berchmans, dawna belgijska parafia w Logan Square połączą się w jedną parafię. Oba budynki kościelne mają pozostać w użyciu, choć rozkład mszy może być inny od obecnego. Szkoła przy parafii św. Johna Berchmansa będzie działać bez zmian.
W tej samej grupie ważyły się losy innej dawnej polskiej parafii, Matki Boskiej Anielskiej oraz parafii św. Alojzego w Wicker Park. Pierwszy kościół, jak i działająca przy nim szkoła, będą funkcjonować bez zmian. Natomiast kościół św. Alojzego zostanie włączony do nowej parafii, która powstanie 1 lipca z połączonych parafii św. Heleny, św. Marka i Holy Rosary. Ta decyzja była ogłoszona w styczniu br. – zakładała, że trzy parafie połączą się w jedną, pod nową nazwą, a dawny polski kościół św. Heleny będzie jej główną siedzibą. Przyszłość budynku kościoła Holy Rosary nie została jeszcze rozstrzygnięta, zaś kościół św. Marka ma odprawiać msze jeszcze do marca 2022 r.
Zmiany dotknęły też parafie w dzielnicy Ashburn na południu Chicago, gdzie parafie St. Bede the Venerable i St. Denis połączą się w jedną nową, a sąsiadująca z nimi parafia St.Thomas More będzie do nich włączona jako misja kanoniczna.
Inicjatywa Odnów Mój Kościół (Renew My Church), ogłoszona przez kardynała Blase’a Cupicha w lutym 2016 roku, zakłada restrukturyzację parafii w związku ze spadającą liczbą wiernych, niedoborem księży, problemami finansowymi oraz koniecznością poważnych remontów wielu budynków kościelnych i szkolnych.
Decyzje podejmowane są przez kardynała Cupicha po dyskusji z biskupami pomocniczymi i prezbiterami. Ci z kolei analizują rekomendacje specjalnej komisji, która zbiera opinie od grup reprezentantów danych kościołów, parafii i szkół. Komisja archidiecezji dodatkowo bada również trendy demograficzne i sytuację finansową danej parafii.
Jedną z przyczyn restrukturyzacji jest brak nowych powołań. Szacuje się, że do końca 2030 roku w archidiecezji będzie tylko 240 księży na 344 parafii. Obecnie jest 750 duchownych, z emerytowanymi kapłanami włącznie. Dla porównania, w latach 80. Chicago miało ponad 1260 duszpasterzy.
W najbliższych latach spodziewać się można dalszych konsolidacji parafii i szkół. W 2016 r. archidiecezja zapowiedziała, że przewiduje zamknięcie nawet do stu parafii.
Joanna Marszałek[email protected]