Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 15:38
Reklama KD Market
Reklama

System opieki domowej dla osób starszych lub niepełnosprawnych

System opieki domowej dla osób starszych lub niepełnosprawnych

Rząd Stanów Zjednoczonych udostępnił wszystkim 50 stanom fundusze na opiekę domową dla osób w wieku lat 60 i powyżej oraz osobom młodszym, ale niepełnosprawnym, które potrzebują pomocy w wypełnianiu obowiązków domowych i trosce o higienę osobistą.

Poszczególne stany organizują tę opiekę na różne sposoby, ale zazwyczaj koszty opieki na terenie domu są niższe niż koszty opieki w instytucji do tego powołanej.

Jeżeli stan zdrowia klienta wymaga zbyt wielu godzin opieki lub specjalistycznej opieki medycznej, wówczas optymalnym rozwiązaniem jest opieka na terenie instytucji.

W jaki sposób otrzymać taką pomoc?

Zdarza się, że po poważnej chorobie, pobycie w szpitalu lub w związku z pogarszającym się stanem zdrowia starsza osoba potrzebuje kogoś do pomocy. W miarę starzenia się coraz trudniej jest wykonywać obowiązki wymagające wysiłku, takie jak zakupy, sprzątanie i pranie. W miarę upływu lat ludzie starsi mogą być niezdolni do przygotowywania posiłków, opuszczania domu czy chodzenia po schodach bez pomocy. Także zdolność do dbania o higienę osobistą, ubieranie się czy pamiętanie o lekach, a nawet samo opuszczanie łóżka może być wyzwaniem.

Pracownik socjalny z danego szpitala lub ktoś z rodziny powiadamia agencję socjalną, która ma umowę ze stanowym departamentem ds. osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych. Agencja ta ma za zadanie określić potrzeby naszego podopiecznego. Przed pandemią, pracownik socjalny odwiedzał taką osobę w domu. W związku z pandemią i przepisami stanowymi obecnie taki wywiad odbywa się telefonicznie. Pracownik socjalny zadaje pytania osobie ubiegającej się o pomoc lub robi wywiad z członkiem bezpośredniej rodziny.

Pytania dotyczą radzenia sobie z obowiązkami dnia codziennego oraz zaangażowaniem członków rodziny do pomocy w zakresie tych obowiązków. Im większe trudności w radzeniu sobie i mniejsze możliwości pomocy rodziny, tym więcej godzin opieki nasz podopieczny będzie mógł otrzymać. Jednakże gdy liczba potrzebnych godzin będzie zbyt duża, tańszym rozwiązaniem będzie umieszczenie danej osoby w domu opieki. Każdy stan w USA ma ustaloną maksymalną ilość godzin, w czasie których osoba potrzebująca może otrzymać opiekę. W niektórych stanach klient sam częściowo opłaca tę opiekę, jeżeli ma taką możliwość. W stanie Illinois ta pomoc jest bezpłatna.

W chwili gdy osoba starsza zostanie uznana za osobę potrzebującą i kwalifikującą się na pomoc domową, pracownik socjalny przygotowuje wspólnie z nim i jego rodziną Plan Opieki. Plan ten określa sytuacje dnia codziennego, w których pomoc jest potrzebna oraz ich częstotliwość. Następnie pracownik socjalny kieruje tę osobę do pośredniczącej agencji, np. Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby kwalifikować się do otrzymania pomocy?

Przede wszystkim osoba ubiegająca się o pomoc w domu musi posiadać stały pobyt w Stanach Zjednoczonych – obywatelstwo lub zieloną kartę przez 5 lat.

Następnym warunkiem jest wiek. Jest to program dla ludzi, którzy ukończyli 60 lat. I ostatnim, również ważnym warunkiem, są nasze finanse. Aby kwalifikować się na do programu, musimy spełniać następujące warunki finansowe. Osoba samotna nie może mieć więcej niż $17,500 na koncie oszczędnościowym lub czekowym. Jeśli jest to małżeństwo, nie mogą wspólnie posiadać więcej niż $35,000.

Co mieści się w Planie Opieki?

Plan Opieki jest przewodnikiem opisującym pomoc udzielaną starszej osobie oraz sposób i częstotliwość jej wykonywania. W Planie Opieki mieści się 15 czynności. Jest to pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb, takich jak karmienie, nadzorowanie jedzenia, planowanie i przygotowywanie posiłków, przygotowywanie specjalnej diety. Do obowiązków często należy również pomocy przy myciu ciała, myciu i czesaniu włosów, golenie, mycie zębów oraz ubieranie, a także pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

W większości przypadków w zakres pomocy udzielanej starszej osobie wchodzi sprzątanie. Proszę jednak pamiętać, że sprzątanie mieszkania nie może być jedynym obowiązkiem opiekuna domowego, gdyż program pomocy w domu nie jest określany jako serwis sprzątający. Innymi zadaniami opiekuna domowego jest pranie, robienie zakupów, wykonywanie drobnych czynności jak odbieranie poczty, leków, zamawianie leków, płacenie rachunków. W większości Planów Opieki umieszczane jest „companion”, czyli towarzyszenie starszej osobie na spacerze, wspólne oglądanie telewizji, czytanie gazet itp. Opiekun domowy nie może wykonywać czynności takich jak: mierzenie ciśnienia, rozdzielanie i podawanie leków, obcinanie paznokci oraz zmiany opatrunków.

Każda starsza osoba jest niepowtarzalna. Ma swoje przekonania i upodobania, które muszą być uszanowane. Plan Opieki ma nie tylko pomóc w opiece i pomocy w wykonywaniu obowiązków domowych i dbaniu o bezpieczeństwo, lecz także w podtrzymywaniu poczucia godności. Starsza osoba ma prawo do wyboru opiekuna domowego. Może to również być ktoś z rodziny pod warunkiem, że spełnia pewne zasady. A więc nie może to być współmałżonek oraz osoba posiadająca pełnomocnictwo (power of attorney).

Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie jest jedną z agencji posiadających umowę ze stanem Illinois i otrzymującym zlecenia na opiekę domową. Obecnie udzielamy pomocy 60 osobom oraz zatrudniamy 40 pracowników. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie służy również pomocą w składaniu aplikacji do programu.

Po więcej informacji proszę dzwonić pod numer 773-427-6330.

Założone w 1922 r.  Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (ZAP) jest niedochodową agencją pomocy socjalnej oferującą szeroki wachlarz usług dla Polonii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. Świadczenia oferowane są w językach polskim i angielskim z pełnym uwzględnieniem różnic kulturowych. W ofercie agencji są programy edukacyjne dla dorosłych, usługi z zakresu pośrednictwa pracy, kompleksowe poradnictwo psychologiczne i leczenie uzależnień oraz usługi imigracyjne. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association, PAA) działa również na rzecz obrony praw imigrantów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.polish.org albo w jednej z dwóch placówek Zrzeszenia w Chicago: 3834 N. Cicero Ave., tel. (773) 282-8206 oraz 6276 W. Archer Ave., tel. (773) 767-7773.


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama