Poradnia odwykowa „Punkt Wyjścia” w Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim od ponad 30 lat pomaga uzależnionym od alkoholu i narkotyków Polakom w wyjściu z nałogu. Alkoholizm to choroba chroniczna, podstępna i trudna w leczeniu. Terapia to proces, który pozwala uzależnionym na wejście na drogę trzeźwości, a w rezultacie pomaga odzyskać samego siebie.
Spożywanie alkoholu jest powszechne w naszej polskiej społeczności, alkohol towarzyszy nam podczas większości spotkań towarzyskich. Za dziwaczne uznawane są towarzyskie okazje, typu urodziny czy komunia, bez udziału alkoholu. Nawet jeżeli nie ma go na stole, to zwykle jest serwowany gdzieś na boku.
Alkohol jest towarzyszem naszego życia, używamy go celebrując sukcesy albo „zalewamy smutki”. Jedni poprzestają na towarzyskim piciu od okazji do okazji, inni niestety piją coraz więcej i coraz częściej, znajdując mnóstwo powodów, dla których trzeba się napić. Następuje moment, trudny do określenia, kiedy przekraczamy granice kontrolowanego picia. Już nie ty decydujesz, kiedy i ile wypijesz, tylko alkohol kieruje twoim życiem, stajesz się jego niewolnikiem, do czego trudno się przyznać. W końcu nie tylko samo spożywanie alkoholu wymyka się spod kontroli, ale ważne sprawy, relacje, finanse, praca. Złudzeniem pozostaje radość picia i wszelkie z niego korzyści; pijesz, bo nie jesteś już w stanie funkcjonować bez alkoholu.
Udaje ci się robić przerwy w piciu po to, aby przeżyć. Wówczas wszystkim, a przede wszystkim sobie pragniesz udowodnić, że jesteś w stanie nie pić i nie masz z tym problemu. Próbujesz funkcjonować, naprawiać to, co zawaliłeś, ale nawet nie pijąc już, nie jesteś wolnym człowiekiem, bo zbliża się czas kolejnego ciągu, czas, w którym znowu wypadasz z życia. Niektórzy po kolejnych ciągach nie maja już do czego wracać, są tacy, którzy umierają, są też wśród nas tacy, którym udaje się jakoś funkcjonować w ten sposób latami, powoli wyniszczając siebie, swoją rodzinę, swoje życie i zdrowie.
W którejkolwiek jesteś grupie, dopóki żyjesz, jest szansa odzyskać siebie i swoje życie. Możesz znowu z godnością patrzeć w lustro, zasypiać spokojnie i budzić się z jasnością umysłu. Terapia odwykowa to nie jest łatwy proces, ale zapijanie życia też nie jest łatwe. Zasadniczą różnicą jest to, że w trzeźwieniu z roku na rok zaczynasz oddychać coraz głębiej, a w piciu coraz bardziej się dusisz.
Jaki jest początek trzeźwienia – zdrowienia, od czego trzeba zacząć? Pierwszy krok to przestać pić, zero alkoholu od teraz, nie od jutra, bo jutro może się przeciągnąć na lata. I możesz nie zdążyć wytrzeźwieć, bo uzależnienie to śmiertelna choroba, która nieleczona zabija. Niektórym czasem udaje się odstawić alkohol w warunkach domowych, inni ze względu na poważne nasilające się objawy odstawienia alkoholu (drżenie, potliwość, zaburzenia snu, lęki, psychozy, padaczka) muszą szukać pomocy medycznej, tzw. detoksu, czyli odtrucia. Leczenie się na własną rękę, czyli spożywanie coraz mniejszych dawek alkoholu może być pułapką i wstępem do kolejnego ciągu picia. Na tym etapie ważne jest, żebyś nie był sam, więc jak twój stan się pogarsza, szukanie pomocy (telefon 911) może być opcją ratującą życie, bez względu na to, czy posiadasz ubezpieczenie medyczne.
„Po odstawieniu alkoholu i ustabilizowaniu medycznym pojawia się następna pułapka:„Jeśli już nie piję, to po co mam się udawać na leczenia do poradni, co mi pomogą jakieś rozmowy?” Odpowiedz jest jedna: cykl picia i niepicia przechodziłeś już wiele razy i zawsze wracałeś do nałogowego picia. Rozmowy i edukacja na temat uzależnienia są po to, żeby tym razem dać sobie szanse innego zakończenia – trwałej trzeźwości, a nie powrotu do picia.
W poradni „Punkt Wyjścia” w czasie terapii masz szanse nauczyć się, jak żyć z tą podstępną chorobą i jak unikać nawrotów i zapić. Dowiesz się, jak wypełniać pustkę emocjonalną i duchową, która powstała w tobie w latach, kiedy nie chciałeś czuć, a żeby nie czuć, musiałeś pic. Zdrowienie nie jest łatwe. Świadomie, bez znieczulenia alkoholem potrzebujesz się zmierzyć ze światem i ze sobą, z negatywnymi konsekwencjami, które nagromadziły się w twoim życiu przez lata picia. W Poradni „Punkt Wyjścia” uzyskasz wsparcie, przestaniesz pić, odzyskasz poczucie sensu i radość życia. Czekamy na Ciebie. Zadzwoń.
Poradnia Leczenia Uzależnień „Punkt Wyjścia” Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego: tel. (773) 282-8206 wew. 349, 354 i 357.
Założone w 1922 r. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (ZAP) jest niedochodową agencją pomocy socjalnej oferującą szeroki wachlarz usług dla Polonii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. Świadczenia oferowane są w językach polskim i angielskim z pełnym uwzględnieniem różnic kulturowych. W ofercie agencji są programy edukacyjne dla dorosłych, usługi z zakresu pośrednictwa pracy, kompleksowe poradnictwo psychologiczne i leczenie uzależnień oraz usługi imigracyjne. Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association, PAA) działa również na rzecz obrony praw imigrantów. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.polish.org albo w jednej z dwóch placówek Zrzeszenia w Chicago: 3834 N. Cicero Ave., tel. (773) 282-8206 oraz 6276 W. Archer Ave., tel. (773) 767-7773.