Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 19:30
Reklama KD Market
Reklama

Konsulat RP wręczył nagrody w Konkursie Historycznym „Patria Nostra”

Konsulat RP wręczył nagrody w Konkursie Historycznym „Patria Nostra”

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ogłosiło V Edycję Konkursu „Patria Nostra”, którego celem jest propagowanie historii Polski oraz krzewienie patriotyzmu i etyki chrześcijańskiej, a także podtrzymanie łączności Polonii z Ojczyzną. Do udziału w konkursie została zaproszona szkolna młodzież z Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski, jak też ze środowisk polonijnych z całego świata.

W ramach V Edycji Światowego Konkursu startowało 80 ekip z ponad 20 krajów. Zadaniem trzyosobowych młodzieżowych drużyn było nakręcenie krótkiego filmiku lub animacji o szeroko rozumianej tematyce historycznej dotyczącej Polski. Konkursowi „Patria Nostra” patronują m.in. Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Spraw Zagranicznych.

W czwartek 22 kwietnia miało miejsce wręczenie nagród młodzieży z chicagowskiego okręgu konsularnego wyróżnionej w konkursie. Uroczystość odbyła się w konsulacie RP w Chicago. Przybyłych uczniów i ich opiekunów przywitał wicekonsul Piotr Semeniuk, a całość otworzyła konsul Małgorzata Bąk-Guzik. W swoim krótkim przemówieniu pani konsul zwróciła uwagę na patriotyczne zaangażowanie młodzieży. – Chciałam wam wszystkim bardzo serdecznie pogratulować udziału w tym konkursie. Jest to niezmiernie budujące i napawające dumą, że młodzież polonijna naszego okręgu konsularnego, chicagowskiego, uczestniczy w tego rodzaju konkursach, które promują polską historię i postawy demokratyczne.

Przed wręczeniem nagród zebrani obejrzeli wyróżnione prace i wysłuchali pozdrowień od organizatorów i przewodniczącego jury, profesora Jana Żaryna, pełniącego również obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

Z chicagowskiego okręgu konsularnego w współzawodnictwie wzięło udział pięć drużyn: Akademia Języka Polskiego i Kultury w Bartlett, Akademia Dziedzictwa w Summit, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove oraz Polska Szkoła Katolicka im. ks. Ignacego Posadzego w Burbank, która wystawiła dwie drużyny. Wspaniałym sukcesem może się pochwalić drużyna z Summit, która zajęła najwyższe, siódme miejsce w tegorocznym Konkursie Światowym.

W części oficjalnej konsul Małgorzata Bąk-Guzik nagrodziła wszystkich uczestników upominkami książkowymi, dyplomami i słodkościami, przywiezionymi na tę okazję prosto z Polski. Kameralny charakter spotkania pozwolił po uroczystości na prywatne rozmowy. Amelia Trojak z Akademii Dziedzictwa w Summit bardzo chętnie dzieliła się spostrzeżeniami z produkcji filmu o koronacji królowej św. Jadwigi. – Nagraliśmy film o królowej Jadwidze na telefonach. Później musieliśmy to wszystko poskładać razem i myślę, że ładnie wyszło. Praca zajęła nam dwa tygodnie z planowaniem i montażem.

Natomiast tematem pracy drużyny Akademii Języka Polskiego w Bartlett było smutne wydarzenie związane ze śmiercią papieża Jana Pawła II. Opiekująca się grupą dyrektor szkoły Jolanta Harrison poprosiła członkinię zespołu Olivię Jakubas o parę słów na temat ich produkcji. – Głównym tematem naszego filmu było to, jak pogrzeb Jana Pawła II był odebrany na całym świecie. Chcieliśmy w filmie pokazać nie tylko grób, ale zwykłych ludzi w domach, jak na to zareagowali. Produkcja tego filmu zajęła nam kilka miesięcy.

Podsumowując czwartkowe spotkanie, konsul Piotr Semeniuk powiedział. – Cztery szkoły z okręgu chicagowskiego wzięły udział w konkursie filmowym, w którym młodzież musiała się wykazać nie tylko znajomością języka polskiego, ale również umiejętnościami filmowymi. Okazało się, że uczniowie spisali się znakomicie. Była to piękna uroczystość dzięki temu, że polska młodzież w Chicago to wszystko potrafi.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama