Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 19:17
Reklama KD Market
Reklama

Perłowy jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”

Perłowy jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”

25 kwietnia w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” szumnie rozpoczął obchody 30-lecia swojej działalności. W uroczystej mszy świętej udział wzięły wszystkie pokolenia lajkonikowej rodziny wraz z zaproszonymi gośćmi i sympatykami. Zespół działa pod patronatem Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA).

Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” powstał w 1991 roku, kiedy to ks. Władysław Gowin udzielił pozwolenia na powstanie zespołu przy Polskiej Misji Duszpasterskiej pod wezwaniem św. Trójcy w Chicago, pod kierownictwem artystycznym Ewy i Marka Kusiów. Początki „Lajkonika” nie były łatwe. Brakowało dzieci, młodzieży, jak też strojów. Jednak z biegiem lat zespół rozwijał się. W maju 1997 roku kierownictwo artystyczne ZPiT „Lajkonik” przejmuje Halina Misterka. Działalność zespołu nabiera dynamiki, przybywa tancerzy i imprez, w których grupa bierze udział. Przez lata „Lajkonik” występuje nie tylko w USA, ale również poza granicami kraju, między innymi kilkakrotnie bierze udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Polsce. Obecnie „Lajkonik” skupia ponad setkę tancerzy w kilku grupach wiekowych.

Przybyłych na obchody gości przywitał ks. Andrzej Totzke, SChr. Wśród nich należy wymienić konsula RP w Chicago Małgorzatę Bąk-Guzik, prezesa Związku Narodowego Polskiego Franka Spulę oraz Agnieszkę Bastrzyk ze Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego. Muzeum Polskie w USA reprezentowała dyrektor zarządzający Małgorzata Kot. Nie zabrakło przedstawicieli grona nauczycielskiego Polskiej Szkoły przy parafii św. Trójcy wraz z dyrektor Marią Baran oraz Magdaleny Solarz wraz z tancerzami z zaprzyjaźnionego Teatru Pieśni i Tańca „Wici”.

Sobotnią mszę świętą rozpoczęło premierowe wykonanie pieśni specjalnie skomponowanej przez Halinę Misterkę i Martę Dudek na perłowy jubileusz.

Po nabożeństwie wyświetlono film przypominający historię zespołu, który stał się ważnym elementem rozwoju polonijnej kultury. Na zakończenie tej części programu „Lajkonik” zaprezentował cztery utwory ze swojego repertuaru, w towarzystwie solistów Katarzyny Doruli i Tomasza Matusza.

W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć głosów zaproszonych gości. Frank Spula, prezes ZNP-PNA i KPA, powiedział. – Jako prezes Związku Narodowego Polskiego jestem naprawdę dumny, że wspieramy taki zespół. Chciałem także podziękować pani Halinie Misterce za doskonale wykonywaną pracę przez długie lata. Dziękuję także członkom zespołu, a przede wszystkim ich rodzicom za ich wielki trud.

Pani konsul RP w Chicago Małgorzata Bąk-Guzik odczytała list gratulacyjny od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz wyróżniła Dyplomami Uznania Konsula RP ks. Andrzeja Totzke SChr, dyrektora zespołu, Halinę Misterkę – kierownika artystycznego oraz dziewięć osób od lat związanych z ZPiT „Lajkonik”. W imieniu rodziców za lata współpracy podziękowała Barbara Ignaś.

Na zakończenie części oficjalnej tancerze Teatru Pieśni i Tańca „Wici” w pięknych regionalnych strojach złożyli gratulacje z okazji jubileuszu i wręczyli kolorowy bukiet kwiatów na ręce kolegów i koleżanek z „Lajkonika”. Był także czas na urodzinowy tort, chóralne „100 lat”, wspominki, dyskusje i spotkania po latach. Magda Tołwińska, były członek zespołu i Królowa Parady 3 Maja w roku 2018, tak wspomina czas spędzony w lajkonikowej rodzinie. – Występy w „Lajkoniku” były jednym z najpiękniejszych momentów w moim życiu. Nauczyłam się dzięki pani Małgosi i pani Halinie pięknych polskich tradycji i zakochałam się w polskim folklorze i muzyce. Z „Lajkonikiem” spędziłam trzynaście lat od 2005 do 2018 roku.

Małgorzata Kot, dyrektor zarządzający Muzeum Polskim w Ameryce, w bardzo ciepłych słowach przywołuje wspomnienia z początkowego okresu fascynacji zespołem. – Odkąd pierwszy raz przyjechałam na Trójcowo, byłam wtedy młodą nauczycielką w polskiej szkole na Trójcowie, poznałam i zaprzyjaźniłam się z dyrektor Haliną Misterką. Od tego czasu uczestniczyłam w prawie wszystkich koncertach. Zaprzyjaźniłam się z nimi tak, że niektóre dzieci pamiętam od drugiego, trzeciego roku życia. Cała moja historia pobytu w USA jest związana z Trójcowem i „Lajkonikiem”. Dlatego dzisiejsza uroczystość była dla mnie pełna wzruszeń.

„Lajkonik” to także doskonałe „biuro matrymonialne”, które skojarzyło kilkanaście par małżeńskich. Ich dzieci także należą do zespołu. Przez roztańczoną lajkonikową rodzinę w ciągu tych lat przewinęło się ponad pięćset tancerzy. Chociaż wydorośleli, pozakładali domowe ogniska, zostali rodzicami i dziadkami, to zawsze wspierają swoich młodszych następców na scenie. Ściskają kciuki i biją brawa. Bo jak rodzina, to rodzina. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama