Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 14:30
Reklama KD Market
Reklama

Wideo z zastrzelenia 13-letniego Adama Toledo upublicznione

Władze miasta i rodzina chłopca apelują o pokój

W czwartek o 14:30 Cywilne Biuro Odpowiedzialności Policji (COPA) opublikowało filmy z kamer operacyjnych („body camera”) policjantów biorących udział w zdarzeniu w Little Village, w wyniku którego śmiertelnie postrzelony przez policjanta został 13-letni Adam Toledo. O ujawnienie filmów apelowały władze, rodzina i społeczność Chicago, w tym mniejszość latynoska, której 13-latek był członkiem. Miasto przygotowywało się w czwartek do możliwych protestów. 

Film z kamery operacyjnej policjanta zidentyfikowanego w dokumentach COPA jako Eric Stillman, pokazuje interwencję w alejce – policjanta, który usiłuje dogonić nastolatka. Kiedy znajduje się już blisko chłopca, krzyczy, żeby ten pokazał ręce: „pokaż mi swoje (słowo niecenzuralne) ręce!” – krzyczy, a następnie „rzuć to!”. Świeci na niego latarką, chłopak unosi ręce. Pada strzał, chłopak upada. Policjant wzywa pomoc, policjanci, którzy docierają na miejsce zdarzenia rozpoczynają masaż serca. Około 3 minuty po oddaniu strzału, policjant odchodzi kilka kroków od miejsca, gdzie policjanci nadal ratują 13-latka, i widzimy broń przy ogrodzeniu, przy którym został postrzelony chłopak – jeden z policjantów świeci na nią latarką.

Trudno dostrzec na tym filmie, czy chłopak miał w ręku broń. Z pomocą w ocenie przychodzi inne nagranie z kamery przy parkingu, które pokazuje drugą stronę płotu, przy którym został postrzelony Adam. Widać na nim, że chłopak po zatrzymaniu się przy płocie rzuca broń i zaczyna się odwracać, następnie upada.

Zanim COPA ujawniła nagrania, burmistrz Chicago Lori Lightfoot oświadczyła, że nie zobaczyła na nich „żadnych dowodów” na to, by Adam Toledo strzelał z broni palnej do policjantów, zanim został śmiertelnie postrzelony przez funkcjonariusza. Odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy nastolatek trzymał broń w chwili strzelaniny, powtórzyła natomiast apel o podjęcie działań w sprawie przepisów federalnych dotyczących posiadania broni, jak również do zrewidowania procedur pościgów pieszych w Departamencie Policji w Chicago.

Lightfoot łamiącym głosem przyznała, że nagrania są „niewiarygodnie trudne do oglądania”, ale odmawiała podania szczegółów dotyczących okoliczności prowadzących do strzelaniny.

Zarówno burmistrz Lori Lightfoot, jak i rodzina i zespół prawny rodziny Adama Toledo wezwali do pokoju po opublikowaniu filmów. We wspólnym oświadczeniu napisano: „W oparciu o zapowiedź Civilian Office of Police Accountability, że wyda nagrania wideo, obie strony zgadzają się, że wszystkie materiały powinny zostać wydane, w tym spowolniona kompilacja wydarzeń z 29 marca, które doprowadziły do tragicznej śmierci 13-letniego Adama Toledo (…) Uznajemy, że ujawnienie tego wideo jest pierwszym krokiem w procesie ku uzdrowieniu rodziny, społeczności i naszego miasta” – czytamy w oświadczeniu. „Rozumiemy, że ujawnienie tego wideo będzie niezwykle bolesne i wywoła emocjonalną reakcję u wszystkich, którzy je obejrzą, dlatego prosimy, aby ludzie wyrażali się w sposób pokojowy”.

Materiał filmowy z kamer policyjnych ze strzelaniny został udostępniony wraz z materiałem wideo policjantów, nagraniami Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji (OEMC), nagraniami ShotSpotter i kilkoma innymi raportami. „Opublikowane dzisiaj nagrania wideo nie zostały w żaden sposób zmontowane, jednakże dokonano redakcji chroniących dane osobowe i prywatne informacje identyfikacyjne. Zobowiązaniem i praktyką COPA od samego początku jest publikowanie nagrań wideo i innych materiałów w sposób obiektywny i przejrzysty, bez komentarza i narracji, w ich oryginalnym stanie, w jakim zostały zarejestrowane w sposób obiektywny i przejrzysty, bez komentarzy i narracji oraz w ich oryginalnym stanie, w jakim zostały uchwycone podczas incydentu” – oświadczyło COPA, publikując materiały.

Ujawnione przez biuro nagrania są identyczne z tymi, które rodzina i jej przedstawiciele obejrzeli 13 kwietnia 2021 roku w siedzibie organizacji. „Prosimy o spokój i opanowanie po dzisiejszym ujawnieniu i prosimy o cierpliwość, ponieważ COPA kontynuuje śledztwo” – zaapelowało biuro.

Strzelanina, w której zginął Adam Toledo, miała miejsce we wczesnych godzinach porannych 29 marca – funkcjonariusze odpowiedzieli na alarm o strzałach o 2:37 am przy 2300 South Sawyer. Na miejscu zobaczyli dwóch mężczyzn w pobliskiej alejce.

Obaj uciekali. Policjanci podążyli za nimi, jeden z nich otworzył ogień, strzelając Adamowi Toledo w klatkę piersiową. Śmierć 13-latka stwierdzono w miejscu zdarzenia i tam też znaleziono broń.

Funkcjonariusze, którzy brali udział w zdarzeniu, zostali przeniesieni na 30 dni do pracy administracyjnej.

Adwokaci rodziny Adama Toledo po obejrzeniu filmów w siedzibie COPA skomentowali, że było to niezwykle trudne i łamiące serca wszystkim obecnym, a zwłaszcza rodziny Adama”. „Chcemy podziękować COPA za danie rodzinie Toledo możliwości przejrzenia wideo z kamer i innych dowodów przed ich publikacją” – oświadczył prawnik rodziny. Po ujawnieniu materiałów przez COPA, prawniczka rodziny powiedziała, że współpraca z policją chicagowską i COPA jest dobra, ale powtórzyła, że Adam w chwili zastrzelenia nie miał broni w ręku. Na pytanie dziennikarza, czy prawnicy przygotowują pozew, prawniczka odpowiedziała wymijająco, że „zespół prawniczy robi wszystko, żeby rozwiązać sprawę”.

Ze względu na potencjalne protesty i manifestacje, policja chicagowska odwołała dni wolne funkcjonariuszy. Miasto przygotowywało się w czwartek do demonstracji – zabezpieczenia przed ewentualnymi zamieszkami przygotowywali właściciele biznesów przy Michigan Ave.

Katarzyna Korza[email protected]

UWAGA: Nagrania udostępnione przez COPA zawierają drastyczne sceny postrzelenia i śmierci nastolatka. Nie powinny ich oglądać dzieci i niepełnoletnia młodzież.

ZOBACZ: >>MATERIAŁY WIDEO udostępnione przez COPA<<


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama