Prokurator Generalny Illinois Kwame Raoul ostrzega mieszkańców, aby nie umieszczali zdjęć kart szczepień w mediach społecznościowych oraz uważali na „oszustwa i wyłudzenia” związane z COVID-19.
Prokurator generalny Illinois Kwame Raoul ostrzegł w specjalnym komunikacie przed „oszustwami i wyłudzeniami” związanymi z kartami szczepień na COVID-19 i poinformował, że jego biuro przygląda się doniesieniom o fałszywych kartach szczepień sprzedawanych w Internecie.
Raoul wezwał mieszkańców do zgłaszania wszelkich potencjalnie podrobionych kart szczepień. Dodał, że ludzie powinni unikać oszustów twierdzących, że sprzedają szczepionki, a także ofert telefonicznych i tekstowych dotyczących szczepionki.
Prokurator odradza również publikowanie zdjęć kart szczepień w mediach społecznościowych. „Ludzie, co zrozumiałe, są podekscytowani szczepionką i nadzieją, (…) ale powinni powstrzymać się od zamieszczania zdjęć swoich kart szczepionkowych w mediach społecznościowych, ponieważ złodzieje mogą wykorzystać informacje z kart (…)” – napisał Raoul w oświadczeniu. Niebezpieczne jest publikowanie nazwisk, dat urodzenia i miejsca szczepienia – te mogą być wykorzystane do kradzieży danych osobowych. Zamiast tego można opublikować zdjęcie naklejki – tam oszuści nie znajdą żadnych istotnych informacji.
Biuro prokuratora radzi, żeby nie odpowiadać na żadne oferty otrzymywane mailem czy SMS-em, a dotyczące sprzedaży szczepionki lub karty szczepień. Wiadomości tego rodzaju należy kasować, nie klikając wcześniej w żadne linki.
Prokurator generalny zachęca do kontaktu z biurem wszystkie osoby, które padły ofiarą oszustwa. „Każdy, kto padł ofiarą oszustwa związanego ze szczepionką COVID lub kradzieży tożsamości związanej z kartami szczepień, powinien skontaktować się z moim biurem”- napisał Raoul w komunikacie.
Biuro prokuratora generalnego podkreśliło, że szczepionki są całkowicie bezpłatne, nawet dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego. Niektórzy świadczeniodawcy pobierają opłaty konsultacyjne lub administracyjne, które są dozwolone, ale opłaty muszą być rozliczane z ubezpieczeniem zdrowotnym pacjenta. Konsumenci nie powinni być zmuszani do płacenia za szczepionkę w momencie świadczenia usługi.
Wszelkie oszustwa związane ze szczepieniami można zgłaszać dzwoniąc pod numer 1-800-386-5438 lub składając skargę online.
(kk)