Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:17
Reklama KD Market

Zrozumieć Parkinsona?

Zrozumieć Parkinsona?

Średnio co dziewięć minut w USA diagnozowany jest nowy przypadek choroby Parkinsona, co oznacza, że tylko w kwietniu prawie 5 tysięcy osób dowie się o swojej chorobie. Panoszy się ona nie tylko w organizmie chorego, ale ma również ogromny wpływ na jego psychikę. Diagnoza nadal wywołuje wstrząs, ale warto pamiętać o jednym: choć obecnie jest to choroba nieuleczalna, istnieją sposoby na jej spowolnienie i znaczne złagodzenie jej objawów.  

Na chorobę Parkinsona zapada rocznie ponad 600 tysięcy Amerykanów i ok 4-6 milionów ludzi na całym świecie. Jest to choroba zwyrodnieniowa struktur mózgu o nieznanej przyczynie, dotykająca głównie osoby starsze po 65. roku życia, ale zdarza się również u osób dużo młodszych, nawet przed 40 rokiem życia. Co ciekawe, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. 

Jej istotą jest zanik tzw. komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu. Neurony dopaminergiczne są komórkami nerwowymi, odpowiedzialnymi za wytwarzanie dopaminy. Neurony te uczestniczą w ważnych procesach biologicznych, takich jak ruch, motywacja i poznanie, a ich degeneracja prowadzi do choroby. Mimo obszernych badań, dostępna wiedza na temat mechanizmów molekularnych, regulujących śmierć komórek nerwowych, jest niekompletna. To utrudnia opracowywanie metod profilaktyki i walki z tą chorobą.

Objawy 

W leczeniu choroby Parkinsona duże znaczenie ma jej wczesne wykrycie. Warto więc wiedzieć, że zanim pojawi się charakterystyczne spowolnienie ruchów czy drżenie, występuje szereg mało specyficznych objawów, które rzadko wiązane są z tą chorobą. Należą do nich: osłabienie węchu, zaparcia, depresja czy zaburzenia snu i mogą one występować wiele lat przed rozwojem pełnoobjawowej choroby. Oczywiście to, że ktoś cierpi na zaparcia, czy ma problemy ze snem nie oznacza automatycznie, że zachoruje na Parkinsona. Jednak wielu pacjentów obserwuje u siebie te dolegliwości, zanim wystąpią bardziej charakterystyczne symptomy choroby. 

We wczesnej fazie objawów ruchowych choroba Parkinsona nie jest łatwa do rozpoznania. Niekiedy są one tak subtelne, że przez długi czas chory jest konsultowany przez różnych lekarzy, zanim otrzyma prawidłową diagnozę. Niekiedy widoczne objawy są przypisywane procesowi starzenia się – na przykład zmiana charakteru pisma. Pismo staje się drobne, wielkość liter zmniejsza się w miarę pisania (tzw. mikrografia). Zwiastunem choroby jest także ból barku (tzw. bark zamrożony), który często jest błędnie diagnozowany jako efekt zmian zwyrodnieniowych. 

Głównym objawem rozwiniętej choroby jest spowolnienie ruchowe (tzw. bradykinezja). Oznacza ono zwolnione wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego – wolniejsze ubieranie się, chodzenie, mówienie itd. Chory ma problemy z rozpoczęciem ruchu i z jego przyspieszeniem. 

Spowolnienie może mieć związek z kolejnym charakterystycznym symptomem – sztywnością mięśniową. Wpływa ona głównie na ruchomość kończyn ale może także oddziaływać na mięśnie tułowia i szyi, co powoduje charakterystyczną dla choroby Parkinsona pochyloną sylwetkę. Sztywność mięśni i spowolnienie ruchów widoczne są także na twarzy chorego w postaci zubożenia mimiki twarzy. Sztywności mięśni może towarzyszyć ból i dyskomfort podczas ruchu rąk i nóg. Zdarza się, że ludzie cierpią na tzw. “zamrożenie chodu” – w trakcie poruszania się nagle nie mogą wykonać żadnego ruchu. Czasami chory potrzebuje kilku minut, aby pokonać opór i wykonać następny krok. 

U wielu pacjentów występuje również drżenie spoczynkowe. Na początku choroby kończyny drżą w stanie spoczynku – wtedy, gdy chory nie wykonuje żadnej czynności i ustępują, kiedy zaczyna wykonywać jakiś ruch. W nasilonej, trwającej wiele lat chorobie Parkinsona drżenie może pojawić się także podczas poruszania rękami czy nogami. 

Charakterystyczna dla tej choroby jest również niestabilność postawy – problemy z utrzymaniem równowagi, która w późniejszym okresie choroby prowadzić może do częstszego przerwacania się. Przyczyną upadków może być również charakterystyczny brak balansowania jedną z kończyn górnych w czasie chodzenia a także ciągnięcie jednej nogi za sobą. Pacjent nie jest w stanie podnieść jej wystarczająco wysoko, aby nie zaczepiać o nierówności podłoża. 

Leczenie

Przyczyny choroby Parkinsona są nadal nieznane, dlatego wszystkie dostępne metody koncentrują się na spowalnianiu postępu procesu degeneracji komórek układu nerwowego i  łagodzeniu jej objawów. Bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia od samego początku, kiedy symptomy są jeszcze mało wyraźne. Może to spowolnić przebieg choroby na kilka a nawet kilkanaście lat. Na początek wdrażane jest leczenie farmakologiczne, które wraz ze zdrowym stylem życia (właściwe odżywianie i zdrowy ruch) przez pierwsze kilka lat może dawać naprawdę spektakularne rezultaty. Drugim niezmiernie ważnym elementem leczenia jest profesjonalna fizjoterapia, prowadzona pod okiem terapeuty, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Rehabilitacja powinna zacząć się wraz z leczeniem farmakologicznym, natychmiast po otrzymaniu diagnozy.  

Chociaż nie ma leku, który zatrzymałby postęp choroby, to leczenie objawowe, poprawiające sprawność chorego, pozwala uniknąć poważnych konsekwencji typu upadki czy permanentne unieruchomienie na wózku inwalidzkim albo w łóżku. Klinika P D Rehab oferuje specjalny, doskonalony przez dwadzieścia lat program, spowalniający przebieg choroby Parkinsona – LSVT BIG. O tym, jak wygląda życie z Parkinsonem oraz jego leczeniu porozmawiamy z fizjoterapeutką Ewą Kręcisz w kolejnym numerze “Dziennika Związkowego”. 

Mariusz Misiewiczjest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.Mariusz „Mario” MisiewiczHomeSmart Connecttel. (773) 412-0517e-mail: [email protected]

O KliniceJuż od 2004 roku specjalistyczna klinika rehabilitacji i masażu P D Rehab pomaga pacjentom z Chicago i okolic. Specjalizujemy się w pozaszpitalnej rehabilitacji ortopedycznej, terapii po chorobie COVID-19, leczeniu bólu i zawrotów głowy, migren, przewlekłych bólach brzucha, problemach kobiecych, takich jak nietrzymanie moczu i fizjoterapia poporodowa, urazach po wypadkach samochodowych i pracowniczych. Klinika posiada również zespół wykwalifikowanych terapeutów, prowadzących specjalistyczną rehabilitację LSVT BIG, opracowaną specjalnie dla osób z chorobą Parkinsona. Jest to zestaw intensywnych ćwiczeń, nastawionych na przeciwdziałanie objawom tej choroby, takim jak zaburzenia chodu, sztywność tułowia, zaburzenia równowagi i zapobieganie upadkom.

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama