W programie ZIO jest 15 dyscyplin: biathlon, bobsleje, kombinacja norweska, curling, narciarstwo w stylu wolnym, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, short track, skeleton, saneczkarstwo i snowboard. Turyn będzie areną dyscyplin halowych - hokeja, short tracku, łyżwiarstwa szybkiego i figurowego. W Pinerolo ekipy będą walczyły o medale w curlingu.
Pozostałe konkurencje odbywać się będą w odległych o około 100 kilometrów Alpach, w miejscowościach Bardonecchia (snowboard), Cesana-San Sicario (saneczkarstwo, skeleton, bobsleje, biathlon, narciarstwo alpejskie), Pragelato (skoki, kombinacja norweska, biegi), Sauze dOulx (narciarstwo w stylu wolnym) i Sestriere (narciarstwo alpejskie).
Sportowcy zamieszkają w trzech wioskach olimpijskich - w Turynie, Bardonecchi i Sestriere. Wobec przewidywań organizatorów tyle samo co zawodników będzie trenerów i działaczy. ZIO obsługiwać będzie około 10 tysięcy dziennikarzy. Rywalizację na arenach olimpijskich obejrzy półtora miliona kibiców.
Turyn to największe w historii igrzysk miasto, które organizować będzie zimową Olimpiadę. To miasto po raz pierwszy wysunęło swą kandydaturę, ale we Włoszech igrzyska olimpijskie odbywały się już dwukrotnie - w 1956 roku w Cortina dAmpezzo (zimowe) i w 1960 w Rzymie (letnie). W stolicy Piemontu mieszka około 2,2 miliona osób. Miasto jest stolicą koncernu FIAT, wielkim ośrodkiem przemysłowym, a jednocześnie centrum kultury o europejskim wymiarze. Te atuty - bogactwo kultury i możliwość nadania innego, nie tylko czysto sportowego wymiaru zimowym igrzyskom - były mocno podkreślane w aktach kandydatury.