Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 14:49
Reklama KD Market

Kolejna runda zamykania i łączenia kościołów na południu Chicago i południowych przedmieściach

Archidiecezja Chicagowska ogłosiła kolejną rundę łączenia kościołów, która dotknie parafie na południu Chicago oraz południowych i południowo-wschodnich przedmieściach.

W środę 10 marca Archidiecezja Chicagowska ogłosiła, że trzy kościoły na południowo-wschodnich przedmieściach blisko granicy z Indianą – St. Ann (wraz ze szkołą) w Lansing, St. James w Sauk Village i St. John Glenwood – latem połączą się w jedną parafię. Kościołem parafialnym ma zostać kościół św. Anny, choć msze odprawiane będą również w St. James.

Podobne zmiany dotkną trzy inne kościoły w Chicago Heights – St. Agnes (wraz ze szkołą), St. Kieran i St. Paul. 1 lipca połączą się one w jedną, nową parafię. Msze mają być kontynuowane w budynkach St. Agnes i St. Kieran, a kościołem parafialnym wyznaczono St. Kieran.

Dzień wcześniej, we wtorek 9 marca, ogłoszono zmiany w parafiach na południu Chicago i południowych przedmieściach.

Parafia i szkoła St. Benedict w Blue Island, parafia i szkoła St. Walter na południu Chicago i St. Peter Claver Mission w Robbins 1 lipca połączą się w jedną parafię pod nową nazwą. Połączą się również szkoły, choć oba budynki mają być w użyciu. Msze i nabożeństwa będą odprawiane tylko w St. Benedict.

Na południowych przedmieściach parafia St. Stanislaus Bishop & Martyr w Posen połączy się z St. Christopher w Midlothian i St. Damian w Oak Forest.

Inicjatywa Odnów Mój Kościół (Renew My Church), ogłoszona przez kardynała Blase’a Cupicha w lutym 2016 roku, zakłada restrukturyzację parafii w związku ze spadającą liczbą wiernych, niedoborem księży, problemami finansowymi oraz koniecznością poważnych remontów wielu budynków kościelnych i szkolnych.

Frekwencja podczas niedzielnych mszy, według archidiecezji, spadła w ciągu dwóch dekad o 27 procent. Spada też liczba zapisów do szkół katolickich – w niektórych rejonach nawet o 30 procent.

Decyzje podejmowane są przez kardynała Cupicha po dyskusji z biskupami pomocniczymi i prezbiterami. Ci z kolei analizują rekomendacje specjalnej komisji, która zbiera opinie od grup reprezentantów danych kościołów, parafii i szkół. Komisja archidiecezji dodatkowo bada również trendy demograficzne i sytuację finansową danej parafii.

Jedną z przyczyn restrukturyzacji jest również brak nowych powołań. Szacuje się, że do końca 2030 roku w archidiecezji będzie tylko 240 księży na 344 parafii. Obecnie jest 750 duchownych, z emerytowanymi kapłanami włącznie. Dla porównania, w latach 80. Chicago miało ponad 1260 duszpasterzy.

Konsolidacje dotknęły już 141 parafii. W najbliższych latach spodziewać się można dalszych konsolidacji parafii i szkół. W 2016 r. archidiecezja zapowiedziała, że przewiduje zamknięcie nawet do stu parafii.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama