Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 14:25
Reklama KD Market
Reklama

Tanie maseczki o podwyższonej skuteczności

Tanie modyfikacje istniejących maseczek N95 przedłużyły skuteczność i poprawiły przydatność do ponownego użycia po dezynfekcji - informuje pismo “Oxford Open Materials Science”.

Pandemia COVID-19 ogromnie zwiększyła popyt na maseczki, w tym szczególnie skuteczne modele w rodzaju N95. Maseczka jest tym lepsza, im drobniejszy aerozol potrafi odfiltrować z wdychanego i wydychanego powietrza – i im dłużej jest w stanie skutecznie to robić.

Tradycyjne maseczki, takie jak N95, wykonane są z warstw materiału filtrującego, który wychwytuje 95 proc. aerozoli. Jednak wskaźnik ten zaczyna spadać, gdy ktoś nosi je przez ponad osiem godzin. Wynika to z faktu, że maseczki N95 zostały zaprojektowane do jednorazowego użytku.

Wysoki popyt wywołany przez COVID-19 skłonił ludzi do dezynfekcji maseczek w celu ponownego użycia. W związku z tym zespół naukowców opracował różne techniki odkażania i ponownego użycia maseczek w oparciu o dane eksperymentalne i wytyczne wydane przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Teraz badacze proponują niskobudżetową (1 dolar) trójwarstwową maseczkę zawierającą nylon, zmodyfikowany polipropylen i nietkane tkaniny bawełniane. Chociaż warstwa polipropylenu jest już wykorzystywana w maseczkach N95, proponowana konstrukcja zawiera mieszaninę tlenku grafenu i polifluorku winylidenu, która działa jako aktywna warstwa filtracyjna.

Najnowsze badania pokazują, że mieszanina tlenków grafenu ma wysoką aktywność przeciwbakteryjną, dzięki czemu idealnie nadaje się do maseczek. Okazała się skuteczna nawet po dezynfekcji za pomocą wody utlenionej (H2O2), często stosowanej przy ponownym użyciu tych środków ochronnych.

Zastosowanie nowych membran daje skuteczność rzędu 95 proc., podobnie jak w przypadku N95. Można jednocześnie zmniejszyć liczbę warstw filtrujących i zwiększyć komfort. Maseczki można używać wiele razy. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama