Otrzymałeś szczepionkę COVID-19? Świetnie! Ale nie udostępniaj zdjęcia swojej karty szczepień w mediach społecznościowych. Zawarte na niej informacje identyfikujące użytkownika narażają go na kradzież tożsamości i mogą pomóc oszustom w stworzeniu fałszywych wersji karty. Podczas gdy tylko niewielki procent mieszkańców Illinois został zaszczepiony, oczekuje się, że w najbliższej przyszłości ich liczba wzrośnie.
Na co należy uważać:
Otrzymałeś szczepionkę COVID-19, jesteś podekscytowany i chcesz podzielić się tą dobrą nowiną i zachęcić innych do tego samego. Robisz sobie zdjęcie z kartą szczepienia w ręku i publikujesz je na Facebooku, Instagramie lub innej platformie mediów społecznościowych.
Steve Bernas, prezes i dyrektor generalny BBB of Chicago and Northern Illinois mówi: „Niestety, na karcie znajduje się twoje imię i nazwisko oraz data urodzenia, a także informacja o miejscu, w którym otrzymałeś szczepionkę. Jeśli twoje ustawienia prywatności w mediach społecznościowych nie są restrykcyjne, możesz na zdjęciu udostępnić cenne informacje, które każdy może wykorzystać.”
Dzielenie się swoimi danymi osobowymi to nie jedyny problem. Oszuści w Wielkiej Brytanii zostali przyłapani na sprzedaży fałszywych kart szczepień na eBayu i TikToku. To tylko kwestia czasu, zanim podobne oszustwa pojawią się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Publikowanie zdjęć swojej karty może pomóc dostarczyć oszustom informacji, które mogą wykorzystać do stworzenia i sprzedaży fałszywych kart.
Bezpiecznie dziel się informacjami w mediach społecznościowych:
- Podziel się swoją naklejką ze szczepionką lub zamiast niej użyj ramki profilowej. Jeśli chcesz opublikować post na temat swojej szczepionki, istnieją bezpieczniejsze sposoby, aby to zrobić. Możesz udostępnić zdjęcie swojej naklejki ze szczepionką lub ustawić ramkę wokół swojego zdjęcia profilowego.
- Sprawdź swoje ustawienia bezpieczeństwa. Sprawdź ustawienia bezpieczeństwa na wszystkich platformach mediów społecznościowych, aby zobaczyć, co i komu udostępniasz. Jeśli chcesz, aby twoje posty widzieli tylko przyjaciele i rodzina, upewnij się, że tak właśnie skonfigurowane są twoje ustawienia prywatności.
- Bądź ostrożny w odpowiadaniu na popularne podpowiedzi w mediach społecznościowych. Dzielenie się swoim zdjęciem ze szczepionki to najnowszy trend w mediach społecznościowych. Zastanów się dwa razy, zanim weźmiesz udział w innych wirusowych postach osobistych, takich jak wymienianie wszystkich samochodów, które posiadasz (w tym marek/modeli, roczników), ulubionych piosenek i 10 najlepszych programów telewizyjnych. Niektóre z tych „ulubionych rzeczy” są często używanymi hasłami lub pytaniami bezpieczeństwa.
BBB zidentyfikowało wiele sposobów, na jakie oszuści wykorzystują pandemię COVID-19. Dowiedz się więcej o oszustwach szczepionkowych, oszustwach związanych z badaniami klinicznymi, oszustwach związanych ze śledzeniem kontraktów, podrabianych maseczkach na twarz i podszywających się pod agencje rządowe.
Jeśli zauważyłeś oszustwo (niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, czy nie), zgłoś je na BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie może pomóc innym. Więcej informacji o oszustwach i sposobach ich unikania znajdziesz na stronie BBB.org/AvoidScams.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB