Polskie Stowarzyszenie Inżynierów Amerykańskich (PAEA) przyznało doroczne stypendium im. Ralpha Modjeskiego. Laureatką nagrody została Wiktoria Niedziński. Na styczniowym zebraniu z interesującą prezentacją wystąpił dr Andrzej S. Nowak.
O przyznaniu stypendium poinformowano podczas wirtualnego comiesięcznego spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Inżynierów Amerykańskich (PAEA), które odbyło się w piątek, 15 stycznia, 2021 roku.
Podczas krótkiej części oficjalnej części spotkania, oprócz regularnego podsumowania działalności gospodarczej, zarząd PAEA ogłosił zwycięzzynię stypendium im. Ralpha Modjeskiego na rok 2020. Laureatką na podstawie świetnych wyników w nauce została Wiktoria Niedziński. Zdobywczyni stypendium uczęszcza na Uniwersytet Auburn w programie magisterskim na Wydziale Inżynierii Lądowej i Ochrony Środowiska i nie tylko wyróżnia się w nauce, ale także reprezentuje przyszłość talentu inżynierskiego Polonii. Po obronie pracy magisterskiej, która jest planowana na obecny semestr Wiktoria planuje studia doktoranckie. Zgodnie z tradycją stypendystka i została członkinią PAEA.
Po spotkaniu biznesowym członkowie i sympatycy PAEA mieli szansę wysłuchać świetnej prezentacji dr. Andrzeja S. Nowaka, profesora i dziekana Katedry Inżynierii Lądowej na Uniwersytecie Auburn. Wykład zatytułowany był: „Czy nasze mosty są bezpieczne? Przedstawiono w nim kiepski stan mostów w USA, wymagający natychmiastowej akcji. Po wykładzie uczestnicy spotkania zadawali pytania prelegentowi i wywiązała się gorąca dyskusja.
Dr Andrzej S. Nowak specjalizuje się w niezawodności strukturalnej materiałów i inżynierii mostów, a jego główne osiągnięcia badawcze obejmują między innymi opracowanie opartej na niezawodności procedury kalibracji do obliczania współczynników obciążenia i odporności. Ta innowacyjna metoda badawcza została pomyślnie zastosowana do kalibracji kodu projektowego AASHTO dla mostów, kodu ACI 318 dla budynków betonowych i kanadyjskiego kodeksu projektowania mostów autostradowych.
Nowak jest autorem ponad 450 publikacji technicznych, przewodniczył 38 komitetom doktorskim i przewodniczył kilku komitetom związanym z organizacjami zawodowymi, takimi jak: ASCE, ACI, TRB IABSE i IABMAS. Posiada tytuł doktora honoris causa na Politechnice Warszawskiej, jest członkiem ASCE, ACI i IABSE, otrzymał ASCE Moisseiff Award, IFIP WG 7.5 Award, Bene Merentibus Medal, Kasimir Gzowski Medal Kanadyjskiego Towarzystwa Inżynierów Budownictwa.
Pozytywną stroną trudnej sytuacji z COVID-19 i zdalnych spotkań jest to, że prelegenci i uczestnicy mogą dołączyć do tych spotkań wirtualnie z dowolnego miejsca. Umożliwia to poszerzenie zakresu tematów i uczestnictwo światowej klasy prelegentów, takich właśnie jak dr Nowak.
Wszyscy są zaproszeni do udziału w spotkaniach PAEA, które odbywają się w trzeci piątek miesiąca (styczeń – maj i wrzesień – listopad). Spotkania zaczynają sie o godzinie 20:00. Do odwołania spotkania będą wirtualne. Szczegółowe informacje i informacje o połączeniu można znaleźć na stronie www.polishengineers.org
(Komunikat prasowy PAEA)
Zdjęcia: PAEA