Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 28 grudnia 2024 06:02
Reklama KD Market

Coraz więcej oszustw związanych ze szczepionkami

BBB Scam Tracker otrzymuje doniesienia o oszustwach, począwszy od telefonów wyłudzających dane osobowe, a skończywszy na fałszywych wiadomościach twierdzących, że trzeba zapłacić, aby zagwarantować sobie dawkę szczepionki. Jeśli kwalifikujesz się do otrzymania szczepionki, pamiętaj, aby dwukrotnie sprawdzić wszelkie wiadomości, zanim udostępnisz swoje dane osobowe.

Oszuści śledzą najnowsze wiadomości i zawsze szukają okazji, a duże emocje związane ze strachem i nadzieją sprawiają, że szczepionki COVID są doskonałym motywem oszustwa.

Oszuści podszyli się już pod Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w e-mailach phishingowych, które twierdzą, że mają wiadomości na temat choroby. BBB zaobserwowało również wzrost liczby oszustw wykorzystujących robocalls i oszustów podszywających się pod urzędników państwowych. Zgłaszano również przypadki osób sprzedających fałszywe szczepionki.

Jak działa oszustwo

Otrzymujesz telefon, wiadomość w mediach społecznościowych lub e-mail z informacją, że jesteś uprawniony do otrzymania szczepionki COVID-19. Wygląda na to, że wiadomość pochodzi od znajomego, urzędnika służby zdrowia publicznego lub kogoś z lokalnego szpitala lub kliniki. To wspaniała wiadomość. Zaczynasz umawiać się na wizytę, ale szybko okazuje się, że jest pewien haczyk. Osoba, która się z tobą kontaktowała, potrzebuje twoich danych osobowych lub wymaga zapłaty z góry.

W jednej z wersji zgłoszonych do BBB Scam Tracker, fałszywy rozmówca twierdził, że potrzebuje numeru Medicare i adresu zamieszkania ofiary. „Podałam numer Medicare i potwierdziłam moje nazwisko i adres” – relacjonowała jedna z ofiar. „Powiedział, że przyjedzie do mojego domu, aby wykonać test na COVID-19, a następnie szczepionkę, ale nigdy się nie pojawił”.

W innej wersji oszuści podszywają się pod profile w mediach społecznościowych, kontaktują się ze swoimi „przyjaciółmi” i twierdzą, że – jeśli ci zapłacą – mogą „zagwarantować… szczepionkę tak szybko, jak tylko jest to możliwe”.  W jeszcze innej wersji, oszuści oferują szczepionki już od 150 dolarów w wiadomościach w aplikacjach i przez e-mail.

Bez względu na to, na co nalegają oszuści, pamiętaj, aby zestawić informacje pochodzące z takich wiadomości z informacjami od rządu stanowego lub oficjalnych źródeł wiadomości. Nawet jeśli nie zapłacisz, dzielenie się danymi osobowymi z oszustami naraża cię na ryzyko kradzieży tożsamości.

Jak rozpoznać oszustwo związane ze szczepionką przeciwko koronawirusowi

  • Zapoznaj się z planem wprowadzenia szczepionki w twoim regionie. W Stanach Zjednoczonych każdy stan ma własny proces wydawania szczepionki. Skontaktuj się z lokalną agencją rządową lub departamentem zdrowia. Zrozumienie procesu obowiązującego w danym regionie oraz tego, w jaki sposób można oczekiwać kontaktu, pomoże ci wykryć oszustwo.
  • Poszukaj informacji. Oszuści są bardzo kreatywni, więc bądź sceptyczny wobec wszystkiego, co wydaje się zbyt piękne – lub szalone – aby było prawdziwe. Sprawdź dwukrotnie wszelkie informacje na temat szczepionki w oficjalnych źródłach wiadomości i pamiętaj, że żadnej z tych szczepionek nie można obecnie kupić przez Internet ani w sklepach.
  • Skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jeśli chcesz się zaszczepić jak najwcześniej, porozmawiaj ze swoim lekarzem o dostępnych opcjach. Jeśli nie masz swojego lekarza pierwszego kontaktu, sprawdź oficjalną stronę internetową lokalnego departamentu zdrowia, aby uzyskać więcej informacji.
  • Strzeż swoich numerów wydanych przez rząd. Nigdy nie podawaj swojego numeru Medicare ID, numeru Social Security, informacji o planach zdrowotnych ani informacji bankowych nikomu, kogo nie znasz lub komu nie ufasz.
  • Myślisz, że link może być prawdziwy? Sprawdź dwukrotnie adres URL. Oszuści często kupują oficjalnie wyglądające domeny URL, aby wykorzystać je w swoich oszustwach. Uważaj, aby upewnić się, że adres docelowy linku jest rzeczywiście tym, za co się podaje. Jeśli autor wiadomości twierdzi, że pochodzi ona od władz lokalnych, upewnij się, że adres URL kończy się na .gov

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama