Jeśli próbujesz oczyścić swój dom z niepotrzebnych przedmiotów sprzedając je online, uważaj na osoby, które chcą zapłacić więcej niż wartość rynkowa przedmiotu. Jeśli oferta wydaje się zbyt piękna, by była prawdziwa, to prawdopodobnie tak właśnie jest.
Jak działa oszustwo
Umieszczasz przedmiot na sprzedaż online (BBB przyjęło wiele zgłoszeń oszustw, które wspominają Facebook Marketplace, ale dotyczy to również innych usług). Może to być ubranie, pojazd, elektronika lub inny przedmiot. Kontaktuje się z tobą kupujący, który wydaje się godny zaufania, nawet miły. Oferuje ci więcej pieniędzy niż to, o co prosisz. Powody są różne. Oszust może twierdzić, że chce pokryć koszty wysyłki lub inne opłaty za ciebie, „ponieważ byłeś tak pomocny”. Albo może przepłacić za pomocą cyfrowego portfela, takiego jak PayPal lub Cash App, twierdząc, że jest to polityka usługi. Albo mogą wysłać czek na kwotę wyższą niż cena wywoławcza, a następnie upierać się, że to było przez pomyłkę.
W każdym razie, po otrzymaniu nadpłaty, kupujący poprosi o zwrot dodatkowych środków. Po zwróceniu pieniędzy, prawdopodobnie okaże się, że początkowa wpłata była fałszywa – czek okaże się bez pokrycia lub płatność online kupującego zostanie odrzucona. Stracisz pieniądze, które „zwróciłeś” wraz z przedmiotem, który sprzedałeś.
Jak uniknąć oszustw w sprzedaży online
- Nie wysyłaj przedmiotu przed otrzymaniem zapłaty. Upewnij się, że wszelkie otrzymane płatności są legalne, zanim wyślesz swój przedmiot do sprzedawcy. Jeśli wyślesz przedmiot przed zapłatą, nie będziesz miał możliwości odzyskania go.
- Nie wierz w oferty, które są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Jeśli nie sprzedajesz rzadkiego lub bardzo pożądanego przedmiotu, który jest przedmiotem licytacji kilku osób, nie powinieneś oczekiwać więcej niż ustalona cena. Jeśli ktoś próbuje cię przepłacić, potraktuj to jako ostrzeżenie.
- Uważaj na fałszywe e-maile. Oszuści potrafią naśladować e-maile z popularnych serwisów płatniczych, pochodzi z domeny, która nie jest oficjalna lub zawiera oczywiste literówki i błędy gramatyczne, to prawdopodobnie jest to oszustwo.
- Zgłaszaj oszustwa na rynku online. Pamiętaj, aby zgłosić podejrzane działania, w tym nieuczciwych kupujących lub sprzedających.
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
BBB z Chicago i północnego stanu Illinois jest organizacją non-profit, która od ponad 90 lat służy zarówno konsumentom, jak i godnym zaufania firmom i jest częścią IABBB. Pomagamy chronić konsumentów przed oszustwami i udostępniamy obszerną bezpłatną bazę danych, w której konsumenci mogą zapoznać się z ocenami i recenzjami przedsiębiorstw. Pomagamy promować godne zaufania firmy i staramy się dostarczać narzędzia, które pomagają firmom działającym uczciwie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB