Znajdujące się w Chicago Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) świętowało swoje 84. urodziny 12 stycznia 2021 roku.
MPA zostało uroczyście otwarte w 1935 r. w budynku siedziby Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego u zbiegu ulic Milwaukee i Augusta. Było i jest dzisiaj jedynym muzeum na północnej i południowej półkuli amerykańskiej, które przedstawia polską historię i sztukę.
Muzeum, pomyślane przede wszystkim jako archiwum zajmujące się ogromem materiałów polsko-amerykańskiej historii, to owoc wyobraźni Mieczysława Haimana, pioniera w zakresie badań nad dziejami polsko-amerykańskimi i pierwszego kuratora i profesjonalna placówka, do której szybko poczęły napływać zbiory.
W dzień otwarcia przybyły delegacje biur regionalnych ZPRK z całych Stanów Zjednoczonych. Świeżo ukończona Sala Główna razem z okazałą sceną i galeriami pękały w szwach. Obecni byli Józef Kania, prezes ZPRK, który przeciął wstęgę, burmistrz Chicago Edward Kelly, polscy i francuscy dyplomaci oraz przedstawiciele władz Illinois.
Polskie Stowarzyszenie Historyczno-Muzealne, które wkrótce powstało, umożliwiło kluczowe uzupełnianie funduszy. Wartościowe przedmioty Polskiej kultury i historii na ziemi amerykańskiej znalazły cudowny dom. To tutaj można podziwiać kolekcje osobistych pamiątek po Kościuszce.
W Pokoju Paderewskiego, który otworzył podwoje 3 listopada 1941 r. wystawiono na pokaz oryginalne pióro, którym virtuoz podpisał Traktat Pokojowy 1917 roku oraz jego apartament z Buckingham Hotel. Zapraszamy na wycieczkę online, żeby spotkać Polskich mistrzów malarstwa jak Rodzinę Kossaków, Jana Stykę, Jana de Rosena, opowiadającego historię malarstwem w stylu bizantyjskim, aby zobaczyć rzeźbiarstwo Szukalskiego i Szkoły Zakopiańskiej.
Wystawy tymczasowe oraz stałe jak Polski Pawilon z Nowojorskiej Wystawy Światowej z 1939 roku podnoszą prestiż tej legendarnej instytucji. Czarujące desenie i barwy strojów ludowych, zestawy mundurów wojskowych, odznaczeń, broni, listy pisane przez polskich królów ze skarbnicy Biblioteki Muzealnej to tylko ułamek naszej kolekcji. Zapraszmy na naszą stronę:
#polishmuseumofamerica #pmachicago #polishhistory #muzeumpolskiewameryce
Zdjącia przedstawiają dyrektora M. Haimana z uroczystym wieńcem oraz Salę Główną wypełnioną zgromadzonymi gośćmi.
Tekst: Beatrix Czerkawski
Zdjęcia: MPA