- Nie należy kupować żadnej szczepionki COVID-19 ani leczenia z Internetu lub apteki internetowej.
- Dokładnie sprawdzić wszystkie informacje – oszuści dzwonią i wysyłają smsy, wysyłają wiadomości w mediach społecznościowych lub nawet chodzą od drzwi do drzwi. Należy być sceptycznym i nie odpowiadać na oferty.
- Lepiej skontaktować się z lekarzem – jeśli chcesz się wcześnie zaszczepić, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, czy miejscowym oddziałem służby zdrowia, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje możliwości.
- Konsekwentnie należy ignorować apele i naciski do natychmiastowego działania – oszuści zwykle próbują nakłonić swoje ofiary do szybkiego działania, zanim zaczną myśleć o tym, co kazano im zrobić.
- Trzeba starannie i uważnie sprawdzać adresy URL – oszuści używają oficjalnie wyglądających adresów URL lub adresów stron internetowych w swoich oszustwach. Ale tylko adres URL, który kończy się na .gov jest adresem rządowym Stanów Zjednoczonych. W razie wątpliwości należy przeprowadzić osobne wyszukiwanie internetowe strony.
Szczepionka na koronawirusa nie jest jeszcze powszechnie dostępna, a już pojawiły się oszustwa z nią związane. Przestrzegają przed nimi zarówno służby i specjaliści ds. zdrowia publicznego – pisze w ostrzeżeniu BBB – Better Business Bureau.
Szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się w poniedziałek w Chicago, ale nie są ogólnie dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta i stanu. To nastąpi prawdopodobnie wiosną i kiedy tak się stanie – szczepionki będą darmowe.
Jednak już teraz oszuści korzystają z okazji – podszywają się pod pracowników Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) lub Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) i dzwonią do ludzi proponując uniknięcia długich kolejek oraz kupno szczepionki za 79,99 dolarów za dawkę – ostrzega BBB. Oszuści chcą ukraść w ten sposób zarówno pieniądze, jak i równie cenne dane osobowe. Akcję wymierzoną w oszustów rozpoczęło ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement), a Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC) oraz Komisja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) wysłały specjalne listy z ostrzeżeniami do podmiotów handlujących preparatami, które rzekomo leczą koronawirusa.
Oto jak – według BBB – można uniknąć oszustwa związanego bezpośrednio ze szczepionkami:
Reklama