Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 12:19
Reklama KD Market
Reklama

Nie klikaj na podejrzane linki do spotkań na Zoomie

Nie klikaj na podejrzane linki do spotkań na Zoomie
W związku z pandemią, która zatrzymała ludzi w domach, popularna platforma wideokonferencyjna Zoom odnotowała ogromny sukces. Naturalnie przyciągnęło to uwagę hakerów i oszustów. Zoom ma ogromną bazę użytkowników, a oszuści używają starych sztuczek, żeby skonstruować nowe oszustwa i zdobyć dane użytkowników platformy konferencyjnej. Jak działa oszustwo Dostajesz nagle e-mail, sms lub wiadomość w mediach społecznościowych, która zawiera logo Zoom oraz komunikat w stylu: „Twoje konto Zoom zostało zawieszone. Kliknij tutaj, aby reaktywować” lub „Przegapiłeś spotkanie, kliknij tutaj, aby zobaczyć szczegóły i zmienić termin”. Możesz nawet otrzymać wiadomość witającą cię na platformie i proszącą o kliknięcie na link, aby aktywować swoje konto. Tylko w okresie od końca kwietnia do początku maja tego roku oszuści zarejestrowali ponad 2449 domen powiązanych z Zoomem. Oszuści używają tych nazw domen, które zawierają słowo „Zoom”, aby wysyłać ci wiadomość e-mail, która wygląda, jakby pochodziła z oficjalnej strony wideokonferencji. Bez względu na to, jaką wiadomość phishingową otrzymasz, oszuści mają nadzieję, że klikniesz na link, który umieścili w swojej wiadomości e-mail. Łącza te mogą pobierać złośliwe oprogramowanie na twój komputer lub poprowadzić cię do strony, na której zostaniesz poproszony o podanie swoich danych do logowania. Wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła daje oszustom dostęp do twojego konta oraz do każdego innego konta, które korzysta z podobnej kombinacji loginu i hasła. Unikaj oszustw typu „phishing online”
  • Sprawdź dwa razy dane nadawcy Zoom.us i .com są jedynymi oficjalnymi domenami dla Zoom. Jeśli email pochodzi z podobnie wyglądającej domeny, która nie do końca pasuje do oficjalnej nazwy domeny, to prawdopodobnie jest to oszustwo.
  • Nigdy nie klikaj na linki w niechcianych wiadomościach e-mail. Oszustwa typu phishing zawsze polegają na nakłonieniu niepodejrzewającej oszustwa osoby do kliknięcia na link lub plik wysłany w wiadomości e-mail, która pobierze niebezpieczne, złośliwe oprogramowanie na twój komputer. Jeśli otrzymasz niezamówioną wiadomość e-mail i nie jesteś pewien, skąd ona pochodzi, nigdy nie klikaj na żadne linki, pliki lub obrazy, które ona może zawierać.
  • Rozwiązuj problemy bezpośrednio. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail z informacją o problemie z twoim kontem i nie jesteś pewien, czy jest to oszustwo, skontaktuj się bezpośrednio z firmą. Przejdź do oficjalnej strony internetowej, wpisując nazwę w przeglądarce i znajdź funkcję „Pomoc techniczna”, aby uzyskać pomoc.
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych. Steve Bernas steve_bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczyła: Katarzyna Korza

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama