Sezon świątecznych zakupów przed nami. W związku z pandemią wiele lokalnych imprez, takich jak kiermasze świąteczne typu popup czy targi rzemiosła, zostało przeniesionych do sieci. Oszuści tworzą fałszywe imprezy, pobierają opłaty za wstęp i kradną twoje dane z karty kredytowej.
Jak działa oszustwo
Słyszysz, że w tym roku w twoim mieście odbędzie się kiermasz świąteczny lub inne wydarzenie handlowe. Wyszukujesz je online i znajdujesz wpis w mediach społecznościowych lub stronę internetową wydarzenia. Poza tym, że imprezy zostały przeniesione do sieci, jeszcze jedna rzecz jest inna. Impreza, która w przeszłości była bezpłatna, teraz wymaga płatnego biletu. Wprowadzasz numer karty kredytowej i dane osobowe – pełne imię i nazwisko oraz adres.
Niestety, „bilet” jest oszustwem! Informacje o imprezie, które znalazłeś, zostały zamieszczone przez oszustów i nie są powiązane z właściwym kiermaszem. Oszuści tworzą fałszywe strony wydarzeń, posty społecznościowe i e-maile, aby tak zmylić uczestników, żeby ci byli skłonni do udostępnienia danych z ich kart kredytowych.
W innej formie tego oszustwa, niektóre wirtualne kiermasze świąteczne mają stronę internetową lub stronę mediów społecznościowych, gdzie sprzedawcy mogą umieszczać zdjęcia swoich produktów i linki do swoich stron internetowych. Bądź ostrożny również tutaj! Niektórzy konsumenci zgłosili BBB, że kliknęli na podane linki, myśląc, że prowadzą one do sklepu internetowego. Zamiast tego, strony te zawierały złośliwe oprogramowanie.
Jak uniknąć oszustwa związanego z wydarzeniami internetowymi
-
Czy jest opłata za wstęp? Odwiedź stronę internetową wydarzenia, aby sprawdzić, czy trzeba kupić bilet wstępu na wirtualne wydarzenie. Jeśli nie, uważaj na oszustów, którzy próbują wymóc opłatę za wstęp na wydarzenie. Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z koordynatorem wydarzenia, aby zapobiec oszukiwaniu innych wirtualnych uczestników.
-
Sprawdź sprzedawców i gospodarza. Jeśli wydarzenie nie jest ci znane, zbadaj z wyprzedzeniem listę dostawców. Podczas wirtualnego chodzenia od stoiska do stoiska, upewnij się, że klikasz tylko na podane linki. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany sklep jest legalny, poszukaj go w Internecie, a nie klikaj na podany link.
-
Użyj karty kredytowej. Dokonując jakichkolwiek zakupów, używaj karty kredytowej. W ten sposób, jeśli zostanie naliczona jakaś opłata, możesz złożyć reklamację w firmie obsługującej twoją kartę kredytową.
-
Zachowaj swoje rachunki. Zanotuj wszystkie swoje zakupy i zapisz rachunki. Jeśli masz pytanie dotyczące produktu lub chcesz dokonać zwrotu, będziesz mieć łatwo dostępne informacje o sprzedawcy.
-
Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi zwrotów. Przed dokonaniem zakupu zapytaj sprzedawcę, jakie są jego zasady dotyczące zwrotów, aby nie napotkać problemów po świętach.