Bloomberg: Antony Blinken prawdopodobnym sekretarzem stanu w administracji Bidena
- 11/23/2020 05:51 PM
Według źródeł poinformowanych, na które powołuje się Bloomberg, prezydent-elekt Joe Biden zamierza powołać Antony'ego Blinkena na sekretarza stanu w swoje administracji. Blinken to były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy.
Według Bloomberga Biden zamierza oficjalnie ogłosić nominację Blinkena w najbliższy wtorek. Informację miał potwierdzić w niedzielę anonimowy współpracownik Bidena.
Zarówno zespół przygotowujący przejęcie władzy przez Bidena jak i sam Blinken nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.
58-letni Blinken to polityk i funkcjonariusz państwowy z długim stażem, także długoletni bliski znajomy Bidena. W latach 2013-2015 był zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego a w latach 2015-2017 zastępcą sekretarza stanu w administracji demokratycznego prezydenta Baracka Obamy.
Wcześniej pracował m. in. w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych i w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu (2002-2008). Był też członkiem ekipy Obamy i Bidena przejmującej władzę po wyborach w 2008 r.
Po przegranej demokratycznej kandydatki do prezydentury Hillary Clinton w 2016 r., Blinken był jednym z założycieli WestExec Advisors, waszyngtońskiej firmy konsultingowej doradzającej korporacjom w kwestiach zagrożeń geopolitycznych.
W wywiadzie udzielonym w październiku br. opowiedział się za utrzymaniem przez Stany Zjednoczone przywódczej roli w świecie. "Mimo ciężarów, jakie to za sobą pociąga...alternatywa zarówno dla naszych interesów jak i dla Amerykanów jest o wiele gorsza" - powiedział wówczas.
Urodzony w Nowym Jorku i wykształcony na wydziale prawa prestiżowego uniwersytetu Harvard, Blinken krótko pracował jako prawnik. Już w końcu lat 80. wszedł do polityki pomagając w kampanii prezydenckiej Michaela Dukakisa.
Jak pisze Reuter ludzie dobrze znający Blinkena określają go jako "dyplomatę dyplomatów", człowieka o powściągliwym sposobie bycia, dobrze zorientowanego w arkanach i pułapkach polityki zagranicznej. (PAP)
Reklama