Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 18:53
Reklama KD Market

Uwaga na oszustwa związane z „przerzucaniem” pieniędzy

Uwaga na oszustwa związane z „przerzucaniem” pieniędzy
Chcesz zamienić 500 dolarów w 10 tys. dolarów przy bardzo małym wysiłku?  Oczywiście, że chcesz! Oszuści wykorzystują ludzkie marzenia o bogactwie, promując w mediach społecznościowych przekręty typu „money flipping” – „przerzucania” pieniędzy, a do BBB trafiają co miesiąc dziesiątki raportów o tych przekrętach. Jak działa oszustwo Widzisz zdjęcie pieniędzy na portalach społecznościowych. W opisie użytkownik chwali się, że zamienił kilkaset dolarów na tysiące dolarów. Też chcesz to zrobić? To proste. Wystarczy powiedzieć to właścicielowi konta. On skontaktuje cię z inwestorem, ale ten poprosi cię o przesłanie pieniędzy – zazwyczaj od 300 do 800 dolarów – za pośrednictwem aplikacji Cash App lub innego cyfrowego portfela. Inwestor ma zainwestować twoje pieniądze na giełdzie, gdzie w ciągu kilku dni zostaną pomnożone. Brzmi świetnie, prawda? Tu jest haczyk. Kiedy próbujesz odzyskać swoje pieniądze, inwestor twierdzi, że Cash App pobiera opłatę za ich zwrot. W innych przypadkach oszust twierdzi, że najpierw trzeba zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego. Niektóre ofiary zgłaszają, że inwestor twierdzi, że wysłał pieniądze, ale one nigdy nie docierają do adresata. Prawda jest taka, że każdy dolar zapłacony za przerzucenie pieniędzy – od początkowej „inwestycji” do rzekomych podatków – trafia prosto do kieszeni oszusta. Nie zobaczysz już więcej ani centa ze swoich pieniędzy. Cash App i jego firma macierzysta Square zdają sobie sprawę, że oszuści korzystają w ten sposób z jego platformy i komunikują się z klientami, którzy zostali dotknięci pewnymi oszustwami. Zalecają oni, aby każdy klient, który potrzebuje dodatkowej pomocy, skontaktował się z zespołem wsparcia technicznego cash.app/help. Jak uniknąć oszustwa polegającego na przerzucaniu pieniędzy
  • Poinformuj Cash App o oszustwie. Od 2017 roku CashApp co tydzień prowadzi loterię pod hashtagiem #CashAppFriday. Firma współpracuje z firmami i gwiazdami, którzy proszą użytkowników o retweet lub komentarze na temat ich postów społecznych w nadziei, że zostaną wybrani do nagrody pieniężnej. Oszuści często używają podobnego języka i udają, że są częścią oficjalnego rozdania nagród.
  • Szukaj online. Przed skontaktowaniem się z potencjalnym oszustem, zrób wyszukiwanie w Internecie jego nazwy użytkownika lub numeru telefonu. Jeśli jest to oszustwo, istnieje szansa, że inne ofiary zamieściły w Internecie skargi i informacje.
  • Bądź bardzo ostrożny, kiedy usłyszysz te słowa. Niektóre wyrażenia powinny automatycznie wywoływać ostrożność. Nie wierz w nic, co jest „gwarantowane” lub co oferuje niskie lub żadne ryzyko z wysokim zwrotem. Każdy, kto twierdzi, że jest w stanie zamienić małą inwestycję w stosy pieniędzy w ciągu zaledwie kilku minut, jest oszustem.
  • Traktuj Cash App jak gotówkę. Gdy wyślesz pieniądze za pośrednictwem Cash App, możesz nie być w stanie odzyskać tych pieniędzy. Oszuści skoncentrowali się na tej metodzie płatności, więc bądź ostrożny.
Jak unikać oszustw w mediach społecznościowych 
  • Bądź sceptyczny. Zanim odpowiesz na pytania przy założeniu konta, dowiedz się, kto chce uzyskać te informacje. Czy to marka, której ufasz? Tylko dlatego, że coś wydaje się być zabawne i niewinne, nie oznacza, że ty – jako użytkownik serwisu – nie ryzykujesz.
  • Dostosuj ustawienia prywatności. Zapoznaj się z ustawieniami prywatności swojego konta w mediach społecznościowych i bądź konsekwentny co do tego, jakimi informacjami się dzielisz i z kim się nimi dzielisz.
  • Usuń swoje dane osobowe z profilu. Nie udostępniaj informacji takich jak numer telefonu czy adres domowy na kontach w serwisach społecznościowych.
  • Nie udzielaj odpowiedzi na wspólne pytania dotyczące bezpieczeństwa: Bądź ostrożny, jeśli serwis pyta Cię o nazwisko panieńskie Twojej matki, ulicę, na której się wychowałeś lub szkołę, w której się uczyłeś.
  • Monitoruj prośby znajomych. Nie przyjmuj zaproszeń od osób, których nie znasz. Uważaj również na drugą prośbę o nawiązanie znajomości od kogoś, z kim już jesteś związany; drugi profil może być oszustem próbującym uzyskać dostęp do twoich danych i twojej listy znajomych.
Steve Bernas steve_bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczyła: Katarzyna Korza
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama