Rok 2020 zaskakuje nas wieloma nieprzewidywalnymi zdarzeniami i trudno powiedzieć, co jeszcze nam przyniesie. Nikt z nas, żyjących w zorganizowanym, wysoko rozwiniętym społeczeństwie nie wyobrażał sobie, że nagle nasze życie będziemy musieli podporządkować regułom, które narzuciła nam pandemia.
Działania podjęte przez władze stanowe, miejskie i archidiecezjalne zmusiły nasze polskie szkoły do zamknięcia budynków i przeniesienia nauczania w wirtualną przestrzeń. Przyznajemy, że nie było to łatwe dla nikogo. Ani dla uczniów i ich rodziców, ani dla nas nauczycieli. Taki sam los spotkał naszą polską szkołę od 37 lat związaną z parafią św. Jacka, Parafialną Szkołę Polską im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy bazylice św. Jacka. Ostatnie miesiące roku szkolnego 2019/2020 były szczególnie bolesne dla społeczności naszej szkoły. Pożegnaliśmy bowiem dwie osoby związane z Polską Szkołą im. Wyszyńskiego. Jedną z nich był wychowawca klasy maturalnej pan Jerzy Rewers, drugim nasz niezapomniany Ksiądz Adam Piasecki. Przeżyliśmy bardzo ich odejście. Puste miejsca, które po sobie zostawili pozostaną takimi na długo.
Do nowego roku szkolnego przygotowywaliśmy się przez całe wakacje. Nauczyciele niepewni, czy szkoły rozpoczną pracę w budynkach szkolnych, przechodzili intensywne szkolenia i przygotowywali się do ewentualnego nauczania na odległość. Rodzice pełni obaw o bezpieczeństwo swoich „pociech” wahali się z podjęciem decyzji o zapisaniu dzieci do polskiej szkoły. Mimo że towarzyszyły nam obawy i niepewność, przez całe lato pracowaliśmy intensywnie nad jak najbezpieczniejszym otwarciem szkoły, w której uczeń i nauczyciel będą mogli powrócić do klas szkolnych. Było to ogromne przedsięwzięcie, które wymagało wysiłku i zaangażowania całej szkolnej społeczności. Nasi nauczyciele i rodzice spisali się na przysłowiową „6”. Przeprowadziliśmy gruntowną dezynfekcję budynków szkolnych, ustawiliśmy ławki zachowując wymagany dystans, wyznaczyliśmy trasy wejścia do budynków szkolnych ograniczające do minimum kontakt uczniów różnych klas. Przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną akcję uświadamiania nauczycieli, rodziców i uczniów o wymaganiach, które musimy spełnić, aby pozwolić wszystkim bezpiecznie wrócić do szkoły. Mimo że tak bardzo chcieliśmy powrócić do nauczania na żywo w klasach, nie byliśmy pewni do ostatniej chwili, czy będzie nam wolno. No i….udało się !!! Wróciliśmy do tradycyjnego nauczania ! Jesteśmy znowu w prawdziwej szkole, „na żywo” z uczniami w szkolnych ławkach. Nie jest nam łatwo, bo podjęliśmy wielkie i trudne zobowiązanie, ale robimy wszystko, aby dzieci i młodzież naszej szkoły uczyły się bezpiecznie. Dziękujemy naszym rodzicom za zaufanie, dziękujemy naszym pedagogom za podjęcie trudnego wyzwania. Wierzymy, że podołamy i mimo zagrożenia i pandemii nasza szkoła będzie uczyć.
Rozpoczęliśmy rok szkolny tak, jak zawsze, czyli tak samo, jak rozpoczynamy od 37 lat, mszą świętą w bazylice św. Jacka. Dziękowaliśmy Bogu za dar powrotu do nauczania w szkole, prosiliśmy o zdrowie i opiekę na kolejny rok szkolny. Proboszcz bazyliki św. Jacka, Ksiądz Stanisław Jankowski, prezydent naszej szkoły przywitał społeczność szkolną pięknym kazaniem, którego przesłanie na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Po zakończonej mszy, dyrektor szkoły pani Ewa Koch, przypomniała rodzicom i uczniom o obowiązujących nas regulacjach i obostrzeniach wynikających z pandemii. Uczniowie kręcili się w ławkach, chyba po raz pierwszy nie mogąc się doczekać chwili, kiedy przejdą do swoich klas i spotkają się z kolegami i koleżankami. Pandemia pozbawila ich możliwości spotykania się z rówieśnikami w zwyczajny sposób. Wielu naszych uczniów pozostaje w izolacji od ponad pół roku. Tęsknią do spotkań, rozmów, kontaktów z osobami w swoim wieku. Cieszymy się, że nasza polska szkoła daje im możliwość „powrotu do normalności”. Szkoła jest przecież nie tylko po to by uczyć i wychowywać ! Szkoła to miejsce, w którym rozwija się w uczniach poczucie przynależności do wspólnoty. Wspólnoty, której na imię POLSKA. To takie miejsce na ziemi, w którym odkrywamy siebie, poznajemy swoje korzenie, a to pozwala aby wyrosły nam skrzydła ! Nasza szkoła to miejsce szczególne. Wspaniali, rozumiejący uczniów nauczyciele, zaangażowani Duszpasterze i Siostry, zżyci ze sobą uczniowie, rodzice licznymi akcjami wspierający szkołę. Jest nam dobrze w naszej polskiej szkole, bo dbamy o siebie, szanujemy się i lubimy się. Nasza szkoła to taka „mała Polska” na mapie Chicago. Zapraszamy do nas !
W metropolii Chicago jest ponad 40 polskich szkół. Wszystkie odczuwają skutki pandemii bardzo boleśnie. Mimo wielu wysiłków niektóre ze szkół zostały zmuszone do zawieszenia działalności w bieżącym roku szkolnym. Wszyscy mamy nadzieję, że uda się im wrócić do nauczania, gdy tylko sytuacja ulegnie poprawie. Nasza szkoła ma to szczęście, że mogła otworzyć swoje podwoje i zaprosić do siebie uczniów. Wiele szkół nie mogło wrócić do wynajmowanych budynków i prowadzi nauczanie na odległość. Niektóre ze względu na ograniczenie dozwolonej liczby uczniów w jednej klasie muszą uczyć metodą hybrydową, czyli część zajęć odbywa się w budynku szkoły, a druga część zdalnie. Pandemia to trudny czas dla polonijnego szkolnictwa. Ale optymistyczne jest to, że szkoły wzajemnie się wspierają. Dyrektorzy pomagają sobie nawzajem, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem, a także „dobrymi praktykami”, które udało się wypracować wielu szkołom podczas walki z pandemią.
Kochani Rodzice ! Zapraszamy państwa dzieci do polskich szkół. To ważne aby młody człowiek znał język kraju pochodzenia. Ważne, aby wiedział skąd jego korzenie. Ważne abyście państwo dali mu tę szansę ! Zapraszamy do naszej szkoły i do każdej innej polskiej szkoły! Najlepszą reklamą naszych szkół są ich absolwenci. Młodzi Amerykanie polskiego pochodzenia, którym polskie szkoły pomogły znaleźć przyjaźnie na całe życie, wymarzoną pracę i zawodowy sukces ! Pozwól swojemu dziecku uczyć się w polskiej szkole, rosnąć i bawić się z nami ! Zapraszamy !
Ewa Koch
dyrektor Parafialnej Szkoły Polskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy bazylice św. Jacka w Chicago
Zdj. arch szkoły
Reklama