Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 04:16
Reklama KD Market

Ogłoszono laureatów nagrody Pulitzera

Nowojorski Uniwersytet Columbia ogłosił w poniedziałek nagrody Pulitzera za 2013 rok. Cztery prestiżowe wyróżnienia w kategorii dziennikarstwa otrzymali dziennikarze dziennika „New York Times”.


Cztery nagrody otrzymali dziennikarze „New York Timesa”. David Barstow i Alejandra Xanic von Bertrab z tej gazety zostali wyróżnieni za teksty o tym jak wielka sieć amerykańskich sklepów Wall-Mart uciekała się do łapówkarstwa, aby zdobyć meksykański rynek. Zespół „The New York Times” nagrodzono także za ujawnienie praktyk biznesowych Apple i innych firm. Teksty obnażają ciemną stronę globalnej gospodarki i jak wpływa to na życie pracowników oraz konsumentów.

David Barboza z „New York Timesa” został uhonorowany Pulitzerem ukazanie korupcji na najwyższych szczeblach rządu chińskiego, a John Branch za opis narciarzy, którzy zginęli w lawinie oraz naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

W kategorii służby publicznej zwyciężyła gazeta „Sun Sentinel” wydawana w Fort Lauderdale na Florydzie za udokumentowaną opowieść o policjantach, którzy szybką jazdą poza służbą narażali lekkomyślnie życie ludzi.

Zespół dziennika „The Denver Post” z Kolorado otrzymał Pulitzera za obszerne relacje z ataku terrorystycznego w kinie Aurora, w którym zginęło 12 osób, a 58 doznało obrażeń. Bret Stephens z „The Wall Street Journal” wyróżniony został za komentarze na temat amerykańskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej. Philipa Kennicotta z „The Washington Post” uhonorowano za eseje na temat sztuki i leżących u jej podstaw zjawisk społecznych.

W kategorii literatury wyróżniono Adama Johnsona za powieść „The Orphan Master's Son” o młodym mężczyźnie, który staje się zagrożeniem dla dyktatora Korei Północnej Kima Dzonga Ila i usiłuje swą żonę i jej dzieci z poprzedniego małżeństwa wydostać z tego kraju. Wyróżniony został też Ayad Akhtar za sztukę „Disgraced” o prawniku korporacyjnym, który rozważa dlaczego musiał długo ukrywać swe pakistańskie pochodzenie.

W kategorii dzieł historycznych Pulitzer przypadł Fredrikowi Logevallowi za książkę „Embers of War: The Fall of an Empire and the Making of America's Vietnam” o tym jak po załamaniu się francuskiego kolonializmu amerykańscy przywódcy doprowadzili do wojny w tym kraju.

Za biografię uhonorowany został Tom Reiss autor „The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo” o zawadiackim bohaterze, którego czyny opisał w swych powieściach jego syn Alexander Dumas. Sharon Olds wyróżniona została natomiast za utwory poetyckie zebrane w tomie „Stag's Leap” o miłości, smutku i ograniczeniach samowiedzy.

Pulitzerem za literaturę faktu nagrodzony został Gilbert King za książkę „Devil in the Grove: Thurgood Marshall, the Groveland Boys, and the Dawn of a New America” stanowiącą kronikę niesprawiedliwości rasowej w miasteczku Groveland na Florydzie w 1949 roku.

W kategorii muzyka trofeum odebrała Caroline Shaw za utwór „Partita for 8 Voices”.

Nagroda Pulitzera została ustanowiona przez amerykańskiego dziennikarza i wydawcę z przełomu XIX i XX wieku Josepha Pulitzera i przyznawana jest od 1917 roku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

(PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama