Waszyngton – Grupa demokratycznych i republikańskich senatorów przedstawiła we wtorek długo oczekiwany projekt ustawy znoszący groźbę deportacji milionów nieudokumentowanych imigrantów i przyznający im możliwość uzyskania obywatelstwa USA.
W myśl projektu, nieudokumentowani imigranci, którzy znaleźli się na terytorium Stanów Zjednoczonych przed 31 grudnia 2011 r. i nieprzerwanie przebywają w tym kraju będą mogli ubiegać się o "tymczasowy" status stałego rezydenta. Status ten mógłby być przyznany w sześć miesięcy po podpisaniu ustawy przez prezydenta Obamę.
Ponadto będą zobowiązani do odczekania przynajmniej 10 lat lub więcej, by kwalifikować się do pełnego obywatelstwa upoważniającego do świadczeń federalnych. W tym czasie rząd USA zaobowiązuje się do zabezpieczenia granic i pełnego egzekowowania przepisów imigracyjnych.
Zdaniem sponsorów ustawy, czterech demokratów i czterech republikanów, takie warunki były konieczne, by ustawa mogła zostać zatwierdzona i nie była traktowana jako "amnestia" dla łamiących prawo obcokrajowców.
Krytycy propozycji ostrzegają, że debata nad ustawą potrwa jeszcze wiele miesięcy, znajdzie się w niej szereg poprawek i czeka ją pokonanie sprzeciwu kontrolowanej przez republikanów Izby Reprezentantów.
"To tylko początek drogi" – powiedział sen. Charles Grassley z Iowa. Sen. Grassley to czołowy członek komitetu sądownictwa, który będzie opiniował ustawę o reformie imigracyjnej.
W propozycji przewidziano przeznaczenie miliardów dolarów na zabezpieczenie amerykańskiej granicy, co znacznie zmniejszyłoby nielegalną imigrację z Meksyku. Ustawa stawia sobie za cel obniżenie liczby nielegalnych przekroczeń granicy przynajmniej o 90 procent.
Przedstawiony reporterom projekt zakłada, iż w ciągu sześciu miesięcy od uchwalenia ustawy... Departament Bezpieczeństwa Kraju ujawni szczegółowy plan zabezpieczenia granic i zniesie groźbę deportacji większości nieudokumentowanych imigrantów. Obcokrajowcy uzyskają wówczas prawo do pracy w Stanach Zjednoczonych po uiszczeniu kary 500 dol. i zapłaceniu zaległych podatków. Nieudokumentowani będą też zobowiązani do przedstawienia świadectwa niekaralności.
Po 10 latach imigranci będą mogli ubiegać się o "zieloną kartę". Całkowita wysokość kar za pozostawanie w USA bez uregulowanego statusu miałaby wynieść ok. 2 000 dolarów.
Po 10-letnim okresie oczekiwania na prawo stałego pobytu, po trzech kolejnych latach imigranci otrzymaliby obywatelstwo.
Izba Reprezentantów swoją propozycję ustawy o reformie imigracyjnej ma przedstawić w niedalekiej przyszłości.
(ak)