W stanowym urzędzie ds. zatrudnienia (Illinois Department of Employment Security, IDES), zajmującym się rozpatrywaniem wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, przedłużenie prawa do zasiłku przysługuje od ubiegłego czwartku osobom, które przebywają na zasiłku stanowym od 26 tygodni i federalnym od 13 tygodni. Illinois jest jednym z 19 stanów, które wprowadziły podobny przepis.
Bezrobotni nadal natrafiają w IDES na przeszkody techniczne – ani rejestracja przez stronę internetową urzędu, ani linia telefoniczna nie działają prawidłowo od początku pandemii.
Wiele osób bezrobotnych, które były samozatrudnione przed kryzysem wywołanym COVID-19, zmaga się także z długiem wobec stanu, który nadpłacił ich świadczenia. Nadpłata, według IDES, wynika z konstrukcji przepisów systemu federalnego, który nie przewidział rozwiązań systemowych pod kątem osób pracujących na własny rachunek. Samozatrudnieni zostali poproszeni o wpisanie we wnioskach swojego dochodu netto w 2019 r., aby ustalić tygodniową kwotę zasiłku. W niektórych przypadkach deklaracja pracowników nie zgadza się z przedłożonymi przez wnioskodawcę dokumentami podatkowymi. Po weryfikacji stanu faktycznego, stan próbuje odzyskać nadpłacone środki.
Gubernator J.B. Pritzker poinformował z kolei, że stan współpracuje ze śledczymi federalnymi nad rozwiązaniem problemu potężnego oszustwa związanego z bezrobociem. W wyniku nieprawidłowości około 120 tys. mieszkańców Illinois nie wnioskujących o zasiłek, otrzymało pocztą przedpłacone karty. Ich dane zostały prawdopodobnie skradzione z systemu IDES.
Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 1 sierpnia złożyło ponad 25 tys. mieszkańców Illinois. Z najnowszych danych stanu wynika, że tydzień wcześniej takich wniosków złożono aż 33 tys.
W całym Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu po zasiłek dla bezrobotnych po wygaśnięciu pomocy federalnej w postaci czeków dla osób pozostających bez pracy, zgłosiło się prawie 1,2 mln bezrobotnych. Do ubiegłego tygodnia, oprócz zasiłku stanowego, bezrobotni otrzymywali również 600 dolarów tygodniowo w ramach federalnej pomocy dla bezrobotnych w czasie pandemii. Kongres w piątek wciąż prowadził negocjacje w sprawie odnowienia tej formy pomocy.
(kk)