Po kolejnym weekendzie pełnym strzelanin, podczas którego odnotowano blisko 90 ofiar, w tym 17 śmiertelnych – a wśród zabitych była 7- letnia dziewczynka – do zjawiska nasilającej się przemocy w Chicago odnieśli się szef chicagowskiej policji David Brown i burmistrz Lori Lightfoot.
David Brown powiedział, że do nasilenia przemocy w mieście przyczynia się w znacznym stopniu wymiar sprawiedliwości, który wypuszcza na wolność zbyt wielu przestępców bez odpowiedniego monitoringu. Jak stwierdził Brown, wielu z przedwcześnie zwolnionych z więzienia wraca do swoich środowisk, gdzie ponownie dopuszcza się przestępstw. Według statystyk biura przewodniczącej Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle liczba osób przebywających w więzieniu powiatowym spadła z 7 tys. w 2017 roku do 4,7 tys osób w roku 2020. David Brown wezwał wymiar sprawiedliwości do przeformułowania systemu monitoringu domowego.
Odnosząc się do śmierci 7-letniej Natalii Wallace, Brown powiedział, że „nie można uznać takich sytuacji za normę” i „nie można przywyknąć do słuchania o postrzelonych dzieciach w Chicago w każdy weekend”.
Zdaniem szefa policji, w najbliższej przyszłości potrzebne są rozwiązania ekonomiczne w społecznościach borykających się ze skrajnym ubóstwem. Jednak na krótszą metę – zaznaczył – potrzebna jest zwiększona obecność policji w rejonach o wysokiej przestępczości na południu i zachodzie miasta.
Burmistrz Lori Lightfoot oświadczyła, że nasilenie przemocy „odczuwa bardzo osobiście”. Według niej ,,myśli i modlitwy to po prostu za mało”. Przyznała, że ,,miasto musi lepiej działać”, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.
Ponownie burmistrz zaapelowała do młodych mężczyzn, którzy napędzają przemoc uliczną. Zwróciła się do sprawców strzelanin, aby zrozumieli konsekwencje swoich czynów.
Oświadczenie wydało również biuro szeryfa powiatu Cook: „Szeryf jest zaangażowany w walkę z przemocą i zawsze uważał, że osoby oskarżone o przestępstwa z użyciem broni lub przemocy powinny pozostać w więzieniu, czekając na rozprawę i tylko tak można zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu. Decyzje o wysokości kaucji i warunkach kaucji – w tym o tym, które osoby są objęte monitoringiem elektronicznym – należą wyłącznie do wymiaru sprawiedliwości”.
(kk)
Reklama