Najmniejsze z nich ma powierzchnię co najwyżej dwóch stadionów narodowych w Warszawie. Największe jest porównywalne ze średniej wielkości miastem. Przyjrzyjmy się dziesięciu najmniejszym państwom świata...
Malta
Spośród dziesiątki krajów miniaturek, największa jest Malta. Wyspa znajduje się na Morzu Śródziemnym na południe od Sycylii. Jej powierzchnia wynosi 316 kilometrów kwadratowych, a więc mniej więcej tyle co obszar Krakowa.
Malta w różnych okresach swojej historii znajdowała się pod panowaniem coraz to innych mocarstw: Fenicjan, Rzymian, Arabów, Normanów czy Brytyjczyków. Odcisnęło to trwały ślad na kulturze i spuściźnie architektonicznej państwa maltańskiego, które z tego względu nazywane jest największym muzeum świata pod gołym niebem. Przyciąga ono rocznie ponad półtora miliona turystów. To trzy razy więcej niż liczba mieszkańców wyspy. Malta jest najmniejszym krajem pośród państw członkowskich Unii Europejskiej. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od greckiego słowa oznaczającego miód.
Malediwy
Na drugim miejscu od końca na liście dziesięciu najmniejszych krajów plasują się Malediwy. Archipelag znajduje się na Oceanie Indyjskim, 50 kilometrów na południe od Indii i składa się z 1192 wysepek o łącznej powierzchni 298 kilometrów kwadratowych. Jest to najniżej położony kraj na całym świecie. Najwyższy punkt wznosi się na wysokość 2 metrów nad poziomem morza.
Istnieje obawa, że na skutek zmian klimatu za kilkadziesiąt lat Malediwy znikną całkowicie pod wodą. Co ciekawe, w kraju tym obowiązuje ograniczenie prędkości na drogach do 30 kilometrów na godzinę. Religią państwową zapisaną w konstytucji jest islam. Każdy obywatel ma obowiązek być muzułmaninem. Turyści mogą praktykować własną religię tylko w swoich pokojach hotelowych.
Saint Kitts and Navis
Państwo to na Morzu Karaibskim tworzą dwie wyspy, Kitts i Nevis. Nazwy nadał im Krzysztof Kolumb. Łącznie kraj liczy tylko 269 kilometrów kwadratowych. Ustrój polityczny to monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest brytyjski monarcha. Niektóre źródła podają, że przeciętny iloraz inteligencji obywateli Saint Kitts and Navis wynosi zaledwie 67. Według przyjętej skali interpretacji wyników IQ oznaczałoby, że mogą być oni upośledzeni umysłowo.
Wyspy Marshalla
Republikę Wysp Marshalla tworzy 1225 wysepek. Rozrzucone są na Oceanie Spokojnym na wschód od Mikronezji, na terenie wód rozciągających się na przeszło milionie kilometrów kwadratowych. Łączna powierzchnia państwa to 181 kilometrów kwadratowych, prawie tyle samo co Bydgoszcz.
Na wodach należących do Wysp Marshalla znajduje się największy na świecie rezerwat ochronny rekinów. Mieszkańcy tego wyspiarskiego kraju cierpią na choroby popromienne, po tym jak w latach czterdziestych i pięćdziesiątych Amerykanie detonowali tam bomby nuklearne.
Liechtenstein
Księstwo Liechtensteinu jest jeszcze mniejsze od Wysp Marshalla. Zajmuje powierzchnię porównywalną do połowy Krakowa, czyli 161 kilometrów kwadratowych. Kraj położony jest w Alpach, pomiędzy Szwajcarią i Austrią. Na czele tej konstytucyjnej monarchii stoi książę Hans-Adam II. Pośród najbogatszych głów państw jego majątek plasuje się na szóstym miejscu i wynosi 4 miliardy dolarów. Liechtenstein nie posiada własnej armii. Za obronność tego kraju odpowiada Szwajcaria.
San Marino
To trzecie najmniejsze państwo europejskie. San Marino jest najstarszą republiką na świecie, którą w 301 roku założył asceta, święty Maryn. Jemu też kraj zawdzięcza swą nazwę. Stanowi enklawę na terenie Włoch o powierzchni 61 kilometrów kwadratowych.
Tuvalu
To archipelag dziewięciu wysp na Oceanie Spokojnym, położonych w tym samym rejonie, gdzie leży Republika Wysp Marshalla. Powierzchnia tego państwa wynosi zaledwie 26 kilometrów kwadratowych. Mimo iż od 1978 roku wyspy nie są zależne od Wielkiej Brytanii, głową państwa jest królowa Elżbieta II.
Tuvalu to raj dla miłośników błękitnych lagun i raf koralowych. Niestety ONZ przewiduje, że na skutek ocieplenia klimatu i ciągle podnoszącego się poziomu wód do 2050 roku archipelag zniknie z powierzchni ziemi.
Nauru
Jest trzecim najmniejszym państwem na świecie. Jego powierzchnia to zaledwie 21,3 kilometrów kwadratowych. Nauru jest zatem niewiele większe od warszawskiej dzielnicy Wola. Wyspa leży na Oceanie Spokojnym, niedaleko Wysp Marshalla i Tuvalu. Kiedyś bogaty kraj, który utrzymywał się z wydobycia fosforytów, po wyczerpaniu się złóż oraz na skutek roztrwonienia pieniędzy państwa przez kolejnych rządzących, Nauru korzysta z pomocy australijskiego rządu.
Jak podają niektóre źródła, pod koniec lat dziewięćdziesiątych pierwszą damą Nauru była Polka, Mirosława Clodumar, żona prezydenta Kinza Godfreya Clodumara. Na liście krajów z największym problemem otyłości Nauru zajmuje niechlubne pierwsze miejsce. Aż 94,5 procent obywateli cierpi na poważną nadwagę.
Monako
Trudno uwierzyć w to, że powierzchnia całego kraju może liczyć zaledwie 2 kilometry kwadratowe. A jednak tak właśnie jest w przypadku państwa miasta Monako, które malowniczo rozciąga się wzdłuż Riwiery Francuskiej. Kojarzone jest z przepychem, luksusowymi jachtami i wyścigami Formuły 1. Księstwo Monako to mekka dla wielbicieli kasyn.
Co szczególne, lokalne prawo zabrania uprawiania hazardu swoim obywatelom. Mają zakaz wstępu na teren kasyn, chyba że w tych miejscach pracują. Monako nazywane jest podatkowym rajem ze względu na brak podatku dochodowego od osób prywatnych. W księstwie zatrudnionych jest około 51 tysięcy ludzi. To więcej niż liczy cała populacja tego kraju, która wynosi ponad 38 tysięcy ludzi. To najgęściej zaludnione miasto w Europie.
Watykan
W plebiscycie najmniejszych państw świata pierwsze miejsce zajmuje Watykan, którego powierzchnia to zaledwie 0,44 kilometra kwadratowego. W całym państwie mieszka tylu ludzi, ile średnio jest uczniów w dużej szkole. Populacja liczy około 800 osób.
Obywatelstwo watykańskie przyznawane jest czasowo, na okres trwania pracy w murach tego najbardziej mikroskopijnego kraju na świecie. Osoby, które po zakończeniu pracy w Watykanie tracą obywatelstwo watykańskie, a nie mają innego, automatycznie zostają obywatelami Włoch. Co ciekawe, w bankomatach w tego kraju stosuje się łacinę. Oprócz tego – co również dość niezwykłe – Watykan ma najwyższy wskaźnik konsumpcji wina w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Emilia Sadaj
Reklama