Szef Fed: Szczepionka przeciwko koronawirusowi przywróci konsumentom poczucie spokoju i pewności
- 05/19/2020 05:16 PM
Szef Fed Jerome Powell oświadczył we wtorek, że ożywienie amerykańskiej gospodarki może nastąpić dopiero w przyszłym roku i, aby było pełne, konieczne jest pojawienie się szczepionki przeciwko koronawirusowi, by przywrócić konsumentom poczucie spokoju i pewności.
"Gospodarka pozbiera się. Zajmie to pewien czas i może się przeciągnąć aż do końca przyszłego roku. Tego naprawdę nie wiemy" - powiedział Powell w programie sieci CBS "Face the Nation".
"Zakładając, że nie będzie drugiej fali koronawirusa, sądzę że możemy zaobserwować ożywienie w drugiej połowie tego roku. By jednak gospodarka całkiem odżyła, ludzie muszą w pełni odzyskać poczucie pewności, a to może wymagać pojawienia się szczepionki" - dodał.
Również we wtorek sekretarz departamentu skarbu Steven Mnuchin przyznał w dokumencie przedstawionym senackiej komisji bankowości, że rośnie liczba bezrobotnych. Zaznaczył, że są również inne negatywne dane z drugiego kwartału tego roku, ale oczekuje się, że kondycja amerykańskiej gospodarki poprawi się, gdy wyjdzie ona z zastoju.
"Blisko współpracujemy z gubernatorami i zaczynamy odmrażać gospodarkę w sposób, który minimalizuje ryzyko dla pracowników i klientów" - napisał Mnuchin.
"Oczekujemy, że warunki gospodarcze poprawią się w trzecim i czwartym kwartale (2020 roku)" - dodał. Przyznał jednak, że istnieje ryzyko "trwałych negatywnych skutków" dla gospodarki.
W ubiegłym tygodniu Powell powiedział, że skala kryzysu i szybkość, z jaką ogarnął on amerykańską gospodarkę, to zjawisko bez precedensu w powojennej historii USA, a gospodarcze skutki pandemii koronawirusa mogą się okazać długotrwałe.
"Dodatkowe wsparcie fiskalne (państwa) byłoby kosztowne, ale warte zachodu, jeśli pomogłoby uniknąć długofalowych konsekwencji dla gospodarki" - ocenił Powell.
Fed uruchomił już kilka mechanizmów ratunkowych dla systemu finansowego i gospodarki, w tym program skupowania obligacji (luzowanie ilościowe - QE), pozwalający na wpuszczenie w obieg gospodarczy zastrzyków pieniędzy, a także obniżył stopy procentowe, aby ułatwić zaciąganie kredytów.
Kroki podjęte przez Fed mają wesprzeć gospodarkę i pomóc przedsiębiorstwom w zachowaniu płynności, a zatem nie dopuścić też do masowych zwolnień. (PAP)
Reklama