Chicagowskie Muzeum Historii Naturalnej proponuje mieszkańcom Chicago ekscytujący projekt, który łączy zbawienne działanie przyrody na psychikę w czasie pandemii z pomocą naukowcom i wsparciem wysiłków w celu ochrony legendarnych motyli monarchów. Muzeum zachęca społeczność polską do uczestnictwa.
Chociaż wokół nas tyle zmian, naturalne cykle zachodzące w przyrodzie pozostają nienaruszone. Jednym z nich jest coroczna migracja motyli monarchów, uznana za jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych zjawisk w świecie przyrody.
Chicagowskie Muzeum Historii Naturalnej (Field Museum) już drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców Chicago do wzięcia udziału w lokalnym projekcie obserwacji motyli monarchów. Jest to uproszczona wersja krajowego protokołu obserwacji tych owadów zaprojektowana specjalnie z myślą o miejskich podwórkach. Podobną akcję organizuje stan Illinois pod hasłem Monarch Action Plan.
Uczestnicy, którzy zgłoszą się do projektu, proszeni są o zasadzenie na swoich podwórkach trojeści (ang. milkweed; Asclepias) – specjalnego rodzaju roślin ulubionych przez motyle monarchy (samice składają na nich jaja, a ich liście są pokarmem dla ich larw), a następnie liczenie jaj oraz gąsienic, z których później wyklują się motyle. Obserwacja i jej zapis nie powinny zająć dłużej niż pół godziny tygodniowo. Rejestracja i udział w programie są bezpłatne.
Obserwacja przyrody jest wspaniałym zajęciem w czasie pandemii, nie narusza zaleceń dystansowania społecznego i można je wykonywać całymi rodzinami – twierdzi Izabella Redlinski, ekolog i konserwator przyrody z chicagowskiego Muzeum Historii Naturalnej (Field Museum).
Aby wziąć udział w projekcie obserwacji motyli monarchów, trzeba odbyć około godzinne szkolenie, które odbędzie się w formie webinaru we wtorek 19 maja o 6 pm i środę 20 maja o 12 pm oraz 20 czerwca za pośrednictwem zoom.
Redlinski gorąco zachęca polską społeczność do uczestnictwa w programie. Chętni otrzymają niezbędne rośliny, które będzie można odebrać w czerwcu w różnych częściach Chicago, a na zachętę ekolog dołoży też jesienne astry.
W tym roku placówka ma zamiar zrekrutować około stu lokalnych przyrodników chętnych do obserwacji motyli na własnych podwórkach lub w okolicznych parkach. Dzieci poniżej 12 lat są mile widziane, lecz powinny zapisać się wraz z osobą dorosłą.
Migracja legendarnych motyli w ciągu ostatnich dwóch dekad spadła o ponad 80 proc. Dane zebrane przez lokalnych przyrodników pomogą naukowcom z muzeum lepiej zrozumieć związek między miejską roślinnością a ochroną tych pięknych owadów i oszacować wskaźnik przetrwania gąsienic monarchów w środowisku miejskim.
Amerykańskie motyle monarchy są najbardziej znane ze swoich enigmatycznych, długodystansowych migracji. Co czwarte pokolenie, tzw. pokolenie zimujące, co roku jesienią masowo wyrusza na południe, gdzie spędza zimę w lasach Meksyku. Motyle monarchy są w stanie pokonać dystans około 3 tys. km i zawsze wracają do tych samych lasów. Drogę wskazuje im zmysł magnetyczny i kąt padania słońca.
Joanna Marszałek
[email protected]
Reklama