Personel medyczny WIM wyruszy w czwartek z misją medyczną do USA, by zdobyć doświadczenie i pomóc w walce z epidemią. Część z tych osób uczestniczyła w misji medycznej w Lombardii – wynika z komunikatu prasowego Wojskowego Instytutu Medycznego opublikowanego w środę.
Napisano w nim także, że „celem misji jest wymiana doświadczeń, prezentacja dobrych praktyk i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie doskonalenia sposobów organizacji systemu ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa, a także polskich i europejskich osiągnięć w leczeniu chorych z COVID-19”.
Zaznaczono też, że biorący w misji personel medyczny ma odpowiednie kompetencje, doświadczenie i wiedzę, które nabył w walce z epidemią nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, jak choćby podczas odbytej niedawno misji humanitarnej w Lombardii.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy WIM, płk lek. Jarosław Kowal w amerykańskiej misji udział będzie brało dziewięć osób m.in. lekarzy zajmujących się intensywną terapią, głównie anestezjologów, posiadających także doświadczenie medycyny pola walki oraz pielęgniarki i ratownicy medyczni.
„Będą stworzone zespoły pielęgniarsko-lekarskie z udziałem również ratowników medycznych. Staramy się pracować w takich zespołach. Chodzi o to, by szybko przenieść pozyskaną przez nich wiedzę oraz doświadczenie na grunt krajowy” – powiedział rzecznik.
Zaznaczył, że skład personelu jest zbliżony do tego, który uczestniczył w misji w Lombardii. „Trzon misji będzie bardzo podobny, choć nie taki sam” – dodał.
Misja medyczna udaje się do Chicago - największego skupiska Polonii w Stanach Zjednoczonych. Program trwającej 7 dni wizyty przewiduje spotkania seminaryjne - także w formie webinariów - z personelem medycznym szpitali i lokalnych centrów medycznych.
Planowana jest także wizyta w największym tymczasowym szpitalu powstającym przy udziale US Army. Ma on pomieścić 2 250 chorych zakażonych korownawirusem. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta Chicago pierwszych pacjentów przyjmie w tym tygodniu.(PAP)
Reklama