Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 12:30

Medicare w czasie pandemii COVID-19 

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z Państwa skontaktowało się ze mną, by uzyskać porady dotyczące sposobów na przystąpienie do Medicare. Przyczyną tak nagłego zainteresowania tym tematem są konsekwencje wynikające z panującej pandemii wywołanej wirusem COVID-19. Wielu z Państwa, z obawy o utratę pracy, a w związku z tym ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez pracodawcę, bądź z tytułu ukończenia w najbliższym czasie 65 roku życia już dziś chce zadbać o możliwość korzystania ze świadczeń Medicare.     Zapoznajmy się najpierw z kilkoma podstawowymi faktami dotyczącymi warunków uzyskania tego ubezpieczenia. Aby uzyskać Medicare:
  • Musimy mieć ukończone 65 lat lub kwalifikować się ze względu na pobieraną od 2 lat rentę inwalidzką (tzw. disability) lub chorować na schyłkową niewydolność nerek (tzw. ESRD).
  • Musimy posiadać legalny status w USA (obywatelstwo lub stały pobyt).
  • Nie musimy pobierać amerykańskiej emerytury, aby przystąpić do ubezpieczenia Medicare.
  • Aby otrzymać bezpłatnie część A Medicare musimy mieć przepracowanie w USA przynajmniej 40 kwartałów (świadczenia można też otrzymać na podstawie pracy współmałżonka, który ma ukończone co najmniej 62 lata i przepracowane wymagane 40 kwartałów).
  Podstawą Medicare są jego dwie główne części zwane: Medicare Part A i Medicare Part B. Sposób uzyskania obydwu części będzie zależeć od naszej indywidualnej sytuacji. Rozpatrzmy zatem kilka podstawowych przypadków.   
  1. Kończę niedługo 65 lat, nie pobieram wcześniejszej emerytury. W tego typu przypadku możemy wystąpić o Medicare na 3 miesiące przed miesiącem naszych urodzin i do trzech miesięcy po nim. Razem mamy zatem okres 7 miesięcy, w ciągu których powinniśmy skontaktować się z biurem Social Security, aby załatwić wszelkie formalności. W obecnej sytuacji, kiedy lokalne biura są zamknięte możemy to zrobić telefonując do lokalnego biura (jego numer znajdziemy na stronie  https://secure.ssa.gov/ICON/main.jsp) lub do głównego oddziału dzwoniąc pod numer  1-800-772-1213. Możemy też rozpocząć proces wypełniając aplikację na stronie internetowej biura (https://www.ssa.gov/benefits/medicare). Ze względu na obecną sytuację - zamknięcie lokalnych biur, problem może stanowić fizyczne dostarczenie oryginałów wymaganych dokumentów tj. potwierdzenie statusu obywatelstwa (amerykański paszport lub certyfikat naturalizacji) lub stałej rezydencji (zielona karta) oraz aktu urodzenia. Po złożeniu aplikacji stosowne informacje na ten temat zostaną nam udzielone telefonicznie lub listownie.  
 
  1. Kończę 65 lat i pobieram już wcześniejszą emeryturę.  W tym przypadku na kilka miesięcy przed ukończeniem 65 roku życia powinniśmy automatycznie otrzymać naszą kartę Medicare z zaznaczonymi obydwiema częściami Medicare A i B, których ważność rozpocznie się pierwszego dnia miesiąca urodzin.  Np. 5-1-2020, jeżeli ktoś urodził się w maju.  
 
  1. Mam już więcej niż 65 lat i tracę ubezpieczenie z pracy.  W takim przypadku, jeżeli posiadamy już Medicare część A będziemy musieli wystąpić jedynie o część B. W tym celu, podobnie jak w pierwszym przypadku, kontaktujemy się telefonicznie z biurem Social Security, korzystamy z opcji wypełnienia aplikacji w Internecie lub sami wypełniamy i dostarczamy do lokalnego biura Social Security formularz oznaczony symbolem CMS-40B (można go wydrukować wpisując jego oznaczenie do wyszukiwarki internetowej). Wypełniony formularz możemy wysłać na adres lokalnego biura Social Security pocztą lub wrzucić do skrzynki korespondencyjnej znajdującej się przy większości oddziałów. Drugim bardzo ważnym dokumentem, który musimy również dostarczyć do biura Social Security jest formularz o symbolu CMS-L564. Jest to formularz, na którym nasz pracodawca potwierdza, że po 65 roku życia mieliśmy ubezpieczenie z pracy. Formularz ten również znajdziemy w Internecie. Na załatwienie formalności związanych z ubieganiem się o część B w tym przypadku mamy 8 miesięcy po ustaniu ubezpieczenia z pracy lub jej zakończeniu. Nie polecam jednak tak długiego zwlekania, zwłaszcza jeżeli chcemy uniknąć braku ubezpieczenia na zdrowie. 
  Gdy dopełnimy już wszelkich formalności w biurze Social Security ubiegając się o podstawowy plan Medicare, warto wówczas pomyśleć o uzupełnieniu luk związanych z tym, czego nie pokrywa ten plan oraz o planie na leki. Podstawowy plan Medicare nie pokrywa wszystkich kosztów opieki zdrowotnej, a na rynku ubezpieczeń istnieje szeroka gama przystępnych cenowo planów uzupełniających lub Medicare Advantage. Z uwagi na istniejące ograniczenia warto wcześniej wszystko zaplanować i zapoznać się z detalami. Jeżeli macie Państwo pytania dotyczące Waszej indywidualnej sytuacji związanej z Medicare, proszę się ze mną skontaktować w celu umówienia się na bezpłatną konsultację. Tel. 773-620-5258 Oliwier Wasilewski Absolwent Politechniki Lubelskiej i Loyola University Chicago (MBA). Zagadnieniami ubezpieczeń Medicare zajmuje się już ponad dwanaście lat.  Pracował dla UnitedHealthcare (oddział Medicare Solutions), jako manager niezależnych agentów ubezpieczeniowych i dyrektor rynków etnicznych na stan Illinois. Był odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej strategii wprowadzenia produktów ubezpieczeń Medicare tej firmy na rynek polonijny. Asystował w przygotowaniu i tłumaczeniach materiałów edukacyjnych, sprzedażowych i marketingowych. Obecnie właściciel agencji ubezpieczeniowej Health Insurance Center i agent ubezpieczeniowy na stany IL, WI, FL i CT. Po bezpłatne konsultacje proszę dzwonić pod nr 773-620-5258
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama