- Musimy mieć ukończone 65 lat lub kwalifikować się ze względu na pobieraną od 2 lat rentę inwalidzką (tzw. disability) lub chorować na schyłkową niewydolność nerek (tzw. ESRD).
- Musimy posiadać legalny status w USA (obywatelstwo lub stały pobyt).
- Nie musimy pobierać amerykańskiej emerytury, aby przystąpić do ubezpieczenia Medicare.
- Aby otrzymać bezpłatnie część A Medicare musimy mieć przepracowanie w USA przynajmniej 40 kwartałów (świadczenia można też otrzymać na podstawie pracy współmałżonka, który ma ukończone co najmniej 62 lata i przepracowane wymagane 40 kwartałów).
- Kończę niedługo 65 lat, nie pobieram wcześniejszej emerytury. W tego typu przypadku możemy wystąpić o Medicare na 3 miesiące przed miesiącem naszych urodzin i do trzech miesięcy po nim. Razem mamy zatem okres 7 miesięcy, w ciągu których powinniśmy skontaktować się z biurem Social Security, aby załatwić wszelkie formalności. W obecnej sytuacji, kiedy lokalne biura są zamknięte możemy to zrobić telefonując do lokalnego biura (jego numer znajdziemy na stronie https://secure.ssa.gov/ICON/main.jsp) lub do głównego oddziału dzwoniąc pod numer 1-800-772-1213. Możemy też rozpocząć proces wypełniając aplikację na stronie internetowej biura (https://www.ssa.gov/benefits/medicare). Ze względu na obecną sytuację - zamknięcie lokalnych biur, problem może stanowić fizyczne dostarczenie oryginałów wymaganych dokumentów tj. potwierdzenie statusu obywatelstwa (amerykański paszport lub certyfikat naturalizacji) lub stałej rezydencji (zielona karta) oraz aktu urodzenia. Po złożeniu aplikacji stosowne informacje na ten temat zostaną nam udzielone telefonicznie lub listownie.
- Kończę 65 lat i pobieram już wcześniejszą emeryturę. W tym przypadku na kilka miesięcy przed ukończeniem 65 roku życia powinniśmy automatycznie otrzymać naszą kartę Medicare z zaznaczonymi obydwiema częściami Medicare A i B, których ważność rozpocznie się pierwszego dnia miesiąca urodzin. Np. 5-1-2020, jeżeli ktoś urodził się w maju.
- Mam już więcej niż 65 lat i tracę ubezpieczenie z pracy. W takim przypadku, jeżeli posiadamy już Medicare część A będziemy musieli wystąpić jedynie o część B. W tym celu, podobnie jak w pierwszym przypadku, kontaktujemy się telefonicznie z biurem Social Security, korzystamy z opcji wypełnienia aplikacji w Internecie lub sami wypełniamy i dostarczamy do lokalnego biura Social Security formularz oznaczony symbolem CMS-40B (można go wydrukować wpisując jego oznaczenie do wyszukiwarki internetowej). Wypełniony formularz możemy wysłać na adres lokalnego biura Social Security pocztą lub wrzucić do skrzynki korespondencyjnej znajdującej się przy większości oddziałów. Drugim bardzo ważnym dokumentem, który musimy również dostarczyć do biura Social Security jest formularz o symbolu CMS-L564. Jest to formularz, na którym nasz pracodawca potwierdza, że po 65 roku życia mieliśmy ubezpieczenie z pracy. Formularz ten również znajdziemy w Internecie. Na załatwienie formalności związanych z ubieganiem się o część B w tym przypadku mamy 8 miesięcy po ustaniu ubezpieczenia z pracy lub jej zakończeniu. Nie polecam jednak tak długiego zwlekania, zwłaszcza jeżeli chcemy uniknąć braku ubezpieczenia na zdrowie.